YMMO Başkanı Kaya: “Bayram nedeniyle yapılandırmada süre uzatılmalı”

GAZİANTEP-Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürlüğü, Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Gaziantep Yeminli Mali Müşavirle...
YMMO BAŞKANI ALİ  İHSAN KAYA  (2)

GAZİANTEP-Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep İl Müdürlüğü, Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası işbirliği ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

YMMO BAŞKANI ALİ  İHSAN KAYA  (3)

GTO oditoryumunda Vergi ve SGK Borçlarının yapılandırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu’nun yanı sıra Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu, Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya birer konuşma yaparken bilgilendirme sunumlarını ise SGK İl Müdürü Mehmet Uzun ve Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin yaptı.

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Kaya 27.05.2017 tarihinde yürürlüğe giren 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına ilişkin kanun kapsamında yaptığı konuşmada “ Mükelleflere yeni bir şans olan bu yasanın mükelleflerimize ve vatandaşlarımıza yararlı olacağını düşünerek yasayı destekliyor ve mükelleflerimizin yasadan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. Ali İhsan Kaya konuşmasında, “Esas olarak vergi ve SSK pirimi ve bazı cezalar ile gümrük vergileri ve bunların dışında belediyelere ait bazı vergi ve ödemelerin gecikme zamlarının silinerek yeniden yapılandırılması ve 18 takside kadar da ödenmesi imkanı ile idari para cezalarında indirim imkanı mükelleflere ve vatandaşlara sağlanmaktadır. Örnek olarak 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalara ve Borsalara olan aidat v.sair borçlar, avukatlık kanununa göre baro kesenekleri ve sair borçlar ile YMM ve SMMM lerin odalara olan borçları da bu kanundan yararlanarak 18 takside kadar yapılandırılabilmektedir.

Ayrıca vatandaşların birçok kanundan doğan, MTVgibi bazı kooperatiflere olan borçlar gibi, yine askerlik kanunundan karayolları trafik kanununa kadar pek çok kanundan doğan idari para cezalarında indirimler ve borçlara da bu kanunla yapılandırma imkanı getirilmektedir.

Mükelleflere yeni bir şans olan bu yasanın mükelleflerimize ve vatandaşlarımıza yararlı olacağını düşünerek yasayı destekliyor ve mükelleflerimizin yasadan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz. Yasanın müracaat süresinin mübarek ramazana ve bayramına rastlamış olması ve süre uzatımının olmaması beklenen sonucu almada zorluk olarak gözükmektedir.” YENİ ÇİZGİ

109 Defa Okundu.