Uluslararası Sendikalardan DHL Express işçilerine ve TÜM TİS’E tam destek!

Uluslararası Sendikalardan DHL Express işçilerine ve TÜM TİS’E tam destek!
26 Kasım 2017
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

İSVİÇRE-ANKARA-YENİ ÇİZGİ; ITF-UNI Küresel Teslimat Ağı toplantısı İsviçre’nin Nyon Kentinde yapıldı. Toplantıya Türkiye’den TÜM TİS Genel Başkanı Kenan Öztürk katıldı. Taşımacılık sektöründe örgütlü 25 ülkeden 83 sendikanın bir araya geldiği toplantıda sendikamızın DHL Express örgütlenmesine destek kararı çıktı.

Uluslararası Sendikalardan DHL Express işçilerine ve TÜM TİS’E tam destek!

Toplantıya ITF (Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) ve UNI Küresel Sendika’ya bağlı dört kıtadan çok sayıda sendika temsilcisi katıldı. Toplantıda ana gündem olarak dijitalleşme ve otomasyon nedeniyle değişen ve dönüşen taşımacılık sektöründe sendikaların karşılaştığı zorluklar ve örgütlenme olanakları tartışıldı. Toplantıda, giderek yaygınlaşan e-ticaret sektörü, geleneksel nakliyat ve lojistik firmalarıyla rekabet etmeye başlayan Amazon ve benzeri şirketler, farklı iş modelleri benimseyen şirketler ve bu şirketlere karşı sendikaların izleyeceği örgütlenme ve kampanya stratejileri ele alındı. ABD’de imzalanacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi için UPS şirketiyle müzakerelere başlayan Teamsters sendikası temsilcisi Tim Beaty müzakerelere yaklaşımları ve belirledikleri öncelikler üzerine bir sunum yaptı. Konuk olarak toplantıya katılan Dünya Ekonomik Forumu Yürütme Kurulu üyesi Nicolas Davis da e-ticaret sektörüne değindi. Toplantıda, Küresel Çerçeve Anlaşmaları ve DHL ile imzalanan Protokol değerlendirildi, Protokolün uygulanmasıyla ilgili yaşanan sorunlar tartışıldı.

GENEL BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM ÇAĞRISI

TÜM TİS Genel Başkanı Kenan Öztürk toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de emek hareketinin karşı karşıya bulunduğu sorunlara değindi; Türkiye’de OHAL uygulamalarının sendikal hak ve özgürlükleri geriye götüren bir rol oynadığını, sendika karşıtı politika izleyen işverenlerin de OHAL gibi anti demokratik uygulamalardan faydalandıklarını vurguladı.

DHL Express Taahhüt Ettiği Protokole Uymuyor

Sendika olarak DHL Express’te sürdürdükleri örgütlenme çalışması ve bugün gelinen durum hakkında bilgi veren Başkan Öztürk, Deutsche Post DHL’in geçtiğimiz yıl imzalanan protokole uygun davranmadığını söyledi. Deutsche Post (DP) DHL şirketi 5 Temmuz 2016 tarihinde UNI Küresel Sendika, ITF ve Almanya Hükümetiyle imzaladığı protokolde dünyanın neresinde olursa olsun çalışanların sendika hakkına saygı duyacağını taahhüt ettiğini ancak DP-DHL’e bağlı DHL Express’in Türkiye’de protokolün içeriğine uygun davranmadığını, mevcut anti-demokratik yasalardan yararlanarak işçilerin sendika hakkını engellemeye çalıştığını söyledi. Başkan Kenan Öztürk, şirket yöneticilerinin, sendikaya üye olan işçileri baskı ile istifa ettirmeye çalıştığını, ancak başarılı olamadığını söyledi.

Başkan Öztürk TÜMTİS’in DHL Express’te yasanın aradığı yüzde 40 çoğunluğu sağlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından gerekli belgeyi aldığını ancak işverenin buna karşı itiraz davası açtığını, ardından sendikal çalışma yapan 9 işçiyi çeşitle gerekçelerle işten çıkardığını, işçilerin 128 günden bu yana şirketin kapısında direnişte bulunduklarını anlattı.

Tüm bunlara karşın sendikamızın DHL Express Kargo’da kararlı ve başarıya odaklı bir mücadele sürdürdüğünü aktaran Başkan Öztürk, aynı şirket bünyesinde bulunan DHL Lojistik A.Ş. örgütlenmesinin başarıya ulaşmasında da sendikanın kararlı duruşunun ve uluslararası sendikal dayanışmanın önemli rol oynadığını ifade etti.

TÜMTİS’e Uluslararası Destek Sözü

Genel Başkan Öztürk’ün dayanışma önerisi salonda kabul gördü. ABD’de UPS’te ve DHL’de örgütlü Teamsters sendikası, İngiltere’den Unite, Hollanda’dan FNV, Panama ve Şili’deki DHL Sendikaları, Belçika’daki DHL’de örgütlü sendikalar,  Japonya’dan gelen sendika temsilcileri ve diğer ülke sendikalarını temsilen söz alan delegasyon DHL Express işçilerine ve TÜM TİS e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

Jutta Rawe-Bäumer’a Şili ve Panama’daki sorunlara dair sorular yönelten delegasyonlar Türkiye’ye ilişkin olarak şirketin yetki itirazı davasından vazgeçip vazgeçmeyeceğini sordu. Bunun üzerine Rawe-Bäumer, TÜMTİS’in Türkiye’de çoğunluğu aldığını ancak bunu mahkeme yoluyla da kanıtlamak istediklerini öne sürdü ve sendika ile diyalogu sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’deki Durum Kabul Edilemez

ITF Karayolu Bölümü Başkanı Noel Coard yaptığı konuşmada, Türkiye’deki durumu kabul edilemez bulduklarını ve desteğin süreceğini dile getirdi. Coard, DHL adım atmadığı takdirde eyleme hazır olduklarını vurguladı.

UNI Küresel Sendikası Posta-Lojistik Bölümü Başkanı Cornelia Broos, yaptığı konuşmada Türkiye’deki durumu kabul etmediklerini, DHL’in protokole uyması için eylem yapmaktan geri durmayacaklarını ifade etti.

TÜMTİS ve DHL Express İşçileriyle Küresel Dayanışma Kararı

Toplantıda TÜM TİS’e tam destek kararı çıktı. Alınan kararlar şöyle oldu;

DHL Ağında yer alan sendikaların DHL’i Türkiye’deki tutumundan vazgeçmeye çağıran bir dayanışma mektubu göndermesi ve ortak bir bildiri yayınlaması

Almanya Ulusal İrtibat Noktası’na (NCP) şirketin uygun davranmadığına dair bir mektup yazılması. Türkiye’deki işten çıkarmalara karşı UNI ve ITF’nin bir küresel eylem günü belirlemesi ve ilan etmesi. YENİ ÇİZGİ

Uluslararası Sendikalardan DHL Express işçilerine ve TÜM TİS’E tam destek!3

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Yeni Çizgi Gazetecilik'e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Yeni Çizgi Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

 • Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi: “Zanlının En Ağır Cezayı Almasını İstiyorum” Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi:..
 • Afrin Sınır Karakolları Yoğun Ateş Altına Alındı Afrin Sınır Karakolları Yoğun Ateş Altına..
 • Başbakan: Harekat çok seri şekilde yapılacak Başbakan: Harekat çok seri şekilde yapıla..
 • Almanya’da Kılıçdaroğlu’na Protesto Almanya’da Kılıçdaroğlu’na Pr..
 • Roket Düştü yaralılar var ev ve araçlar hasar gördü Roket Düştü yaralılar var ev ve araçlar h..
 • Suriye Sınırına Sevkiyat Sürüyor Suriye Sınırına Sevkiyat Sürüyor..

Bölümün diğer haberleri

 • Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi: “Zanlının En Ağır Cezayı Almasını İstiyorum” Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi:..
 • Afrin Sınır Karakolları Yoğun Ateş Altına Alındı Afrin Sınır Karakolları Yoğun Ateş Altına..
 • Başbakan: Harekat çok seri şekilde yapılacak Başbakan: Harekat çok seri şekilde yapıla..
 • Almanya’da Kılıçdaroğlu’na Protesto Almanya’da Kılıçdaroğlu’na Pr..
 • Roket Düştü yaralılar var ev ve araçlar hasar gördü Roket Düştü yaralılar var ev ve araçlar h..
 • Suriye Sınırına Sevkiyat Sürüyor Suriye Sınırına Sevkiyat Sürüyor..
 • Trump’ın başkanlığının birinci yılında ABD’de hükümet kapatıldı Trump’ın başkanlığının birinci yılı..
 • Gaziantep’te GAPTARIM Fuarı Gaziantep’te GAPTARIM Fuarı..
 • AKP’li Yetkinşekerci görevinden istifa etti AKP’li Yetkinşekerci görevinden ist..
 • Kaftancıoğlu, PM Üyeleriyle Vedalaştı Kaftancıoğlu, PM Üyeleriyle Vedalaştı..
 • Gaziantep’te Karayolu yağmura dayanamadı çöktü Gaziantep’te Karayolu yağmura dayan..
 • Kemal Kılıçdaroğlu: Elbette genel başkan adayları olacaktır Kemal Kılıçdaroğlu: Elbette genel başkan ..
 • Gaziantep’te Fırtına Ağaçları Kökünden Söktü Gaziantep’te Fırtına Ağaçları Kökün..
 • Milletvekili Behçet Yıldırım’a 5 yıl hapis cezası Milletvekili Behçet Yıldırım’a 5 yı..
 • Mersin’de Kumar Operasyonu: 23 Gözaltı Mersin’de Kumar Operasyonu: 23 Göza..

TÜM ANKETLERİMİZ
Tüm anketleri görmek için tıklayınız

SENDİKA HABERLERİ
Mezitli Belediyesinde Toplu Sözleşme Sevinci Mersin Mezitli Belediyesi Tüm Bel-Sen ile Toplu Sözleşme imzaladı
15 Ocak 2018 - 17:13
MERSİN-Mezitli Belediyesi ile Tüm Bel-Sen Mersin Şubesi arasında toplu iş sözleşme imzalandı. Sözleş..