Türk Vatandaşına Tatil Haram

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

Ben Gaziantep topraklarında yetişen bir bireyim. Eski zamanlarda tatili sadece belli başlı kişiler yapar, çoğu vatandaşımız tatilin ne demek olduğunu bilmezdi ya da pikniğe gitmeyi tatilden zannederdi çünkü zamanın şartları onu gerektiriyordu.

Günümüz çağına bakıldığında vatandaşlarımız tatil yapabilmek için bankalardan kredi çekiyor ya da yastık altındaki birikimlerini bozduruyor. Elbette kişilerin doğrularına göre fikir ayrılığına düşülmekle beraber bu konuda, insanlar ruhsal ve fiziksel sağlığının iyileşmesi için tatil yapması gerekiyor.

Gel gelelim ki tatil bölgelerinin kendi milletinden vatandaşlarını nasıl sömürdüğünden bahsetmek istiyorum, hayır kibar olamayacağım bu konuda. Çıkmış gelmişsin sen memleketinden tatil yapmaya vay arkadaş tatil beldesinin esnafı Türk vatandaşını görünce somurtmaya başlıyor tercih etmeye kalksa yabancı turisti seçecek yerli turistin burada ne işi var diyecek neredeyse. Bir bardak çay iki Euro eyy! Dünyalar zekisi esnaf vatandaş ne çabuk unuttun yahu Şanlıurfa Suruç bölgesinde doğup büyüdüğünü sen! Ha geldiğin yeri inkar edeceksen söyle de bilelim. Örnek veriyorum Antalya da bulunan Side Antik Kent Türkiye’nin kültür miraslarından birisi öyle değil mi böylesine değerli bir mirasa yerli ve yabancı turistler akın ediyor etmesine de insanlar zaruri ihtiyaçlarını dahi gideremiyorlar. Belediyenin görevi oraya bir tuvalet bir su çeşmesi yapmak . Ama ne yazık ki yok! Satın aldığın zaman esnafın tuvaletini kullanmak bir Euro, 0,25 cc su şişesi yine bir Euro anlayacağınız Türkiye de Türk parasına yer yok diyecek neredeyse.

Geneline bakıldığı zaman toplumumuzun çoğu dar gelirli vatandaşlar ailesi çocuklarıyla yıl boyu enflasyondan, krizden ekmeğin gramajını düşürüp aynı parayı vermekten, bir sabah uyandığında Doların 7,6 görüp eyvah olan yine bana oldu dediği günlerden birkaç gün de olsa uzaklaşıp kafasını dinlemek isterken birde tatil bölgesindeki esnafların vurgununa uğruyor.

Bilindiği gibi şuan sadece Euro ve Doların  adeta denizin dalgası gibi inip çıktığına şahit oluyoruz. Kabul ekonomi, enflasyon, rant ve ekonomiye ait her terim yabancı para giriş çıkışı ithalat ihracat iç savaş vs artık adına ne derseniz, her şeyi bir kenara bırakıyorum yahu Türk vatandaşı kendi ülkesinde tatil yapamayacak mı. Hani ülkemiz yabancı paraların iniş çıkışından etkilenmeyecek cebi zarar görmeyecekti. Vatandaşın hem ruhsal hem de maddi olarak yıprandığı apaçık ortada.

İç sesin  “otur oturduğun yerde tatil senin neyine” der ve bu yılda tatil hayalleri suya düşer. Burası Türkiye.

476 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]