TÜM TİS, Aras Kargo’da yetkili sendika

  İSTANBUL- TÜMTİS uzun bir mücadeleden sonra Aras Kargoda yetkisi Çalışma Bakanlığı’nın 3 Eylül tarihli yazısıyla kesinleşti. Yerel mahkemeden sonra, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıt...

 

İSTANBUL- TÜMTİS uzun bir mücadeleden sonra Aras Kargoda yetkisi Çalışma Bakanlığı’nın 3 Eylül tarihli yazısıyla kesinleşti. Yerel mahkemeden sonra, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de TÜMTİS’i haklı bularak, Aras Kargo’da çoğunluk sağladığına karar verdi. Yargıtay kararından sonra Çalışma Bakanlığı yetki belgesini taraflara göndererek yaklaşık dört yıldır devam eden hukuki süreci sonlandırdı.

TÜMTİS, DHL Express’in ardından Aras Kargo’da da sendikal yetki kazanarak, işçi hakları açısından önemli bir kazanıma imza attı. TÜM TİS’in mücadelesi sonucunda Aras Kargo işyerinde toplusözleşme sürecine gelindi.

TÜM TİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, “Bu süreci, başarılı bir TİS ile taçlandıracağımıza inanıyoruz. Bunun için de mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Tüm kargo, lojistik ve taşıma işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz” dedi.

TÜM TİS, önde gelen kargo firmalarından olan Aras Kargo’da 2015 yılında yasal çoğunluğu sağlamıştı. Çalışma Bakanlığı’nın çoğunluk tespitine karşı işveren itiraz davası açmış, bu nedenle tolu sözleşme süreci sekteye uğramıştı.

İşverenin açtığı itiraz davası, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında adliyelerde yaşanan hakim değişiklikleri, Bölge Adliye Mahkemeleri’nin kurulması nedeniyle yaklaşık 22 ay sürdü. İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, TÜM TİS’in Aras Kargo işyerinde toplu sözleşme için yeterli yasal çoğunluğu sağladığına karar verdi. Aras Kargo işvereni mahkemenin bu kararına itiraz etti. İtiraz üzerine dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) de TÜM TİS’i haklı buldu. İşveren bu kez dosyanın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. İşverenin tüm itirazlarına Yargıtay son noktayı koydu ve Yargıtay da TÜM TİS lehine karar verdi.

Aras Kargo 844 şubesi, 28 aktarma merkeziyle, 1500 yerleşim yerinde 10 binden fazla çalışanıyla Türkiye’deki en büyük kargo işletmeleri arasında yer alıyor.

Daha önce UPS Kargo ve DHL Lojistik’te sendikal mücadeleyi başarıya ulaştıran TÜMTİS, DHL Express ve Aras Kargo’da da TİS aşamasına geldi. YENİ ÇİZGİ

 

722 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]