Toz bulutu…

Ercan KÜÇÜKOSMANOĞLU” Yazdı..

Gaziantep’te bu pazartesi sabah toz bulutuyla uyandık. Sıklıkla Suriye üzerinden gelmekte olan toz bulutları ilimizde ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Toz bulutunun yoğun olduğu günlerde yaşlıların, akciğer hastalarının ve küçük çocukların dışarı çıkmaması gerekiyor. Toz bulutlarının içindeki küçük kum tanecikleri akciğerlerimizin keseciklerine kadar giderek, astım, bronşit, KOAH (Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı) gibi hastalıklara zemin hazırlıyor. Astım ataklarını tetikliyor.

İlimizde ve şehrimizde bitki örtüsünün az olması, aşırı yapılaşma toz bulutlarının şehrin üzerinde daha çok kalmasına neden oluyor. Her yıl daha çok tekrarlanan bu hava hareketiyle Suriye çöllerinden gelen kum tanecikleri ve diğer organik bileşikleri soluyup duruyoruz. Şehrimizdeki orman alanları hep insan eliyle oluşturulmuş yapay alanlar. Ve  Cumhuriyet’in ilk yıllarının ürünleri. Dülük, Burç ormanları  ve Düztepe’deki çamlık bunların örnekleri. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde Antep ile Kilis arasında ormanların olduğundan söz edilmektedir. Yıllar içinde ormanlık alanlarımızın, şimdilerde de meralarımızın yok edilmesiyle birlikte, istenmeyen doğa felaketleri artacak gibi duruyor.

Gaziantep özünde toz bulutları dışında da toza maruz kalan bir şehir. Arabanız var ise ortalıkta bir toz bulutu olmasa da, abranın üzerinde bir toz tabakası olduğunu camların kirlendiğini görürsünüz. Suriye üzerinden gelen tozların yanı sıra, inşaatlar ve hafriyat çalışmaları bu tozun temel nedenidir.  Azar, azar da olsa toz ve tozu oluşturan kum tanecikleri akciğerlerimize ve derimize zarar veriyor.  Bu durumu bize yakın illerden Adana’da göremeyiz.

Bizim kuşak babalarından, dedelerinden aldığı mirası çocuklarına iyi bir şekilde teslim edemez durumdadır. Ormanların ve doğanın tahrip edildiği bir dönemde yaşıyoruz.  Bizim yediğimiz doğal besinleri çocuklarımıza yediremiyoruz. Çocuklarımızı sokağa çıkarmadan kapalı evlerde yetiştiriyoruz. Parklar, yeşil alanlarımız son derece yetersiz. Üstüne üstlük, egzoz dumanın, kömürle ısınmanın ve fabrikaların yarattığı hava kirliliğiyle yaşamak zorunda kalıyoruz. Bunların üzerine bir de toz bulutları eklenince sağlığın bozulması kaçınılmaz hale geliyor.

Sağlığımıza sahip çıkmak için havası temiz olan, toz bulutu gelse bile çabucak dağılan, ormanları sayesinde bu olumsuz durumdan en az etkilenen şehir olmalıyız.

ercankosmanoglu@hotmail.com

 

477 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]