TMMOB

Arif NACAROĞLU” Yazdı..

a1

Mühendis ve Mimar Odaları ülkemizin demokrasi tarihi ile neredeyse yaşıt. Kurulduğu günden bu yana, kuruluşundaki sağlam ilkelerden sapmadan, kurucularının çağdaş, üreten, ürettiğini dengeli paylaşan bir ülke olma hayallerini geliştirerek büyüten üye ve yöneticileri ile güçlenen mimar ve mühendis odaları her dönemde olduğu gibi yine sermayenin ve iktidarın hedefinde.

Her seçim döneminde iktidar desteği ile oluşturulan meslekte birlik gurupları oda yönetimlerini ele geçirmek ve oda muhalefetini kırmak için iktidarın tüm olanaklarını da kullanarak seçimlere katıldı. Ancak mühendis ve mimarların örgütlü mücadelesi, aydınlık ve emekten yana tavırları her dönem başarılı oldu. Mücadelesini, sokak, meydan ve hukuk dahil demokrasi içerisinde var olan tüm yöntemleri kullanarak sürdüren mühendis ve mimar odaları bir çok hukuksuzluğu, talanı önlemeyi başardı.

Mimar ve Mühendis Odalarını seçimler ile ele geçirmekten ümidini kesen iktidar oda muhalefetini zayıflatmak için, üyeleri ile ilişkilerini zayıflatmak, üyelerin maddi desteğini azaltmak gibi türlü yöntemler denediler.

Ama olmadı ve olmayacak. Mimar ve Mühendis Odaları, üyelerinin güçlü desteği ile yine emekten yana olmayı sürdürecek. Hırsıza hırsız, arsıza arsız deme cesareti ve görevinden hiç vazgeçmeyecek. Ülkenin dengeli kalkınması için mimar, mühendis bilgi ve birikimlerini kamu yararı gözeterek kullanacaklar.

Eğer bir ülke gerçekten çağdaş ve zengin, aynı zamanda saygı duyulan bir ülke olmak istiyorsa okumuş, yazmışına, düşünenine, düşündüğünü söyleyen ve gerçekleştiren insanına saygı duymak zorundadır. Gelişme ancak aykırı düşüncelerin söylenmesi, tartışılması ve hayata geçirilmesi ile sağlanabilir. Büyük sermayenin desteklediği tek adam, tek parti, tek ideoloji ile yönetilen bir ülke, yolsuzlukların normal karşılanmaya başlandığı bir ülke dünyanın saygın bir ülkesi olamaz. Mimarını, mühendisini, öğretmenin sokaklarda polisine dövdüren bir ülke saygın bir ülke olamaz. Olsa olsa milyarderleri ve yoksulları çoğalmış, beşinci dünya ülkesi olur ki, ülkemizin alt yapısı, aydın insan gücü, doktoru, öğretmeni, mimarı, mühendisi, işçisi buna asla izin vermeyecektir.

Bu saldırı Mimar ve Mühendis Odaları’nın karşılaştığı ilk saldırı değildir. Yarım yüz yıllık tarihimiz bize Odamızın her saldırıdan daha da güçlenerek çıktığını göstermiştir. Üyelerimiz odalarımıza yapılan parasal baskının üstesinden gelecek özveriyi her zaman göstermiştir ve göstermeye devam edecektir.

 

 

 

73 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]