TAHRİK

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

Savunma…

“Benim oğlumun bir suçu yok, gecenin bir vakti dışarıda gezen oğlumu tahrik eden o kadın…

Konuyu anladınız siz!

Öyle bir toplumda yaşıyoruz ki haksızı haklı görmek konusunda meziyetlerimiz fazla. Erkek egemenliğinin halen hüküm sürdüğü, kanından olan kadına gözü gibi- diğerlerini tek kullanımlık gören toplumda ki erkekler; hepsi olmasa da geniş bir kitlesine derhal çözüm üretilmesini, yasalaşarak tatmin edici, caydırıcı, iyi hal indirimine uğramaksızın hatta katmerli bir vaziyette bedelinin ödemesini istiyor ve  can-ı gönülden merakla bekliyoruz. 

Hoş bu sözüme ben bile inanmakta zorluk çeksem de hala umudum var!

Hiç tanımadığı bir kadının üzerinde söz sahibi tavırlar ile anlık duygu durum tatminini sağlamak için ;

-önce gözleriyle yer bitirir. A! evet bu en masumane olan kısmı dediğinizi duyar gibiyim. “Güzele bakmak sevaptır “ atalarımızın nezaket içeren bu lafını çirkinleştirmekten başka bir şey değildir.

– Sokak ortasında laf atmak günümüzde sıradan, doğanın kanunu böyleymiş gibi bir duruma indirgenmesi. Zeka kullanımı kısıtlı, etrafını eğlendirdiği ve kendini eğlendirdiği karşıyı mutlu ettiği aslında büyük bir yanılgı içinde olan zat-ı muhterem!

– Gelelim iğrençliğin diğer boyutuna; Otobüste metrobüste, yaya yolunda, çarşıda, pazarda fiziksel temasta bulunma eğilimine. Acaba hangi hakla hukukla neye kime güvenerek, içinde biriktirdiğin saplantılarını, bir kadından doğarak dünyaya gelen ve yine o kadına psikolojik manen travma yaşatmanın bedelini ödemeyip üstüne üslük yine olsa yine yaparım kafasıyla yaşamak, en iyisi sen o kafayla yaşama, o kafayı…

Hey! bunlardan herhangi birini yapan, düşünen, yapanı destekleyen, o da hak etmişti canııım! Diyen sana bu sözüm; arkadaşım kırmızı rujumu sürerim, yolda kahkahamı atarım, istediğim gibi giyinir, fikirlerimi özgürce paylaşırım, senin okumasını bilmediğin kutsalıma, kitabıma gözüm gibi bakar ibadetimi ederim,

Sen o çeneni kapa;

-Sağduyulu olmaya davet

-Samimiyetle sarıp sarmalanmış bir empati

-Bayan değil Kadın

-Cinsiyetiyle değil de toplumdaki kimliğiyle bahsedilmesi

-Et parçasından ziyade, omurgalı oluşunu bir idrak et ve son olarak

-Erkek evladına üstüne örteceği yorgan almadan evvel, sağlam bir astar al yüzüne, al ki geleceğe sağlam bir toplum bırakalım.
Ulu Önderimiz ;

“Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!”

Mustafa Kemal Atatürk

448 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]