SMMO Başkanı Özbay  “Muhasebe mesleği her zaman var olacaktır”

  Mali Müşavirlik Mesleği Ve Geleceği" Konulu Seminerde konuşan Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Özbay paranın olduğu yerde muhasebe mesleğinin de var o...

 

Mali Müşavirlik Mesleği Ve Geleceği” Konulu Seminerde konuşan Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Özbay paranın olduğu yerde muhasebe mesleğinin de var olacağını açıkladı. Özbay konuşmasına şöyle devam etti:

Çünkü para varsa birde onu sayan olacaktır. Bu nedenle mesleğimiz her zaman geçerli bir meslek dalı olacaktır. Uzun yıllardan beri Gaziantep’te önemli meslekler vardı. Takunyacılık, yemenicilik, marangozluk mesleğinde kaç kişi kaldı; elbette bu meslekler kabuk değiştirdi. Marangoz dekorasyoncu oldu, bir kısmı pimapenci oldu. Demir doğramacılar pimapene yöneldi. Bu değişimi yakalayabilirseniz hem mesleği hem de hayatı idame ettirebilirsiniz. Bizim de oda ve TÜRMOB olarak yapmaya çalıştığımız bu. Mesleği gelecekte neler bekliyor, ön tedbirini alabilir miyiz? Çalışmamız bu yönde” diyerek muhasebede iç kontrolün önemine de değindi.

Özbay sunumunu SMMM Müjder Alptekin’in Yaptığı “İşletmelerde Hile Ve Suistimal Denetimi” konulu seminerdeki konuşmasında ise firmaların ayakta kalabilmesi için öncelikle iç kontrolün mutlaka yapılması gerektiğini açıkladı. Özbay,  “İç kontrol bize insanların hak etmemiş olduğu, hakkı olmayan bir edinimi kendisinin almamasını herhangi bir yanlışı meydan çıkarması için, kişinin yanlışa girmesini engellemek içindir. Denetimin, iç kontrolün genel maksadı bu”  diye onuştu.

411 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]