Siyasetin İnce’liklerini Öğretti

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

 

Açıklandığı günden bu yana Türkiye’nin gündeminden düşmeyen seçim sürecine hep beraber şahit olduk. Asıl olan ve benim dikkatimi çokça çeken isim ise Muharrem İnce idi. Cumhuriyet Halk Partisinin Cumhurbaşkanı adayı olan sayın İnceyi her fırsatta takip etmekten kendimi alıkoyamadım.

Kısaca bahsedecek olursak eğer; Sayın Muharrem İnce 4 Mayıs 1964 Yalova’da dünyaya gelmiş bir fizikçidir, Ülkü İnce ile evli bir erkek çocuk sahibidir. Siyasi geçmişi ise 2002 yılında başlayıp CHP Yalova milletvekili olarak TBMM girmiştir. En önemli ayrıntı ise 2012 yılında “Buyurun Sayın İnce” adlı bir kitap yazmış olması taktire şayan.

Çekişmeli geçen seçim süreci gerek yerel basında, gerek dünya medyasında merak konusu oldu.

Fikrimce bu seçim de AKP ve CHP arasındaki çekişmeyi izledik, diğer partiler ise medyada istediği ilgiyi göremedi.

Sanki AKP’nin tek rakibi Cumhuriyet Halk Partisi gibi bir algı yaratıldı.

25 Haziran 2018 sabahı %52 oy oranı ile AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan  kazandığı resmi açıklamalarla hep beraber öğrendik.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise % 30,67 oy oranı alarak bu maratonu yenilgi ile göğüsledi.

Aslında CHP için bir yenilgi değildi, 41 yıl sonra gelen 50 günlük seçim kampanyasının ardından %30 barajını aşmak önemli bir başarı idi.

Asıl merakım ise herkes gibi sayın Muharrem İncenin basın açıklamasıydı…

Sayın Muharrem İnce beklenen açıklama için kameralar karşısına geçiyor. Kullandığı kelimelerden tutunda. üslubu , beden dili, erdemli bir vaziyette kabullenişi, yitip gitmeyen inancı…

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim yenilgiyi çirkinleşmeden kabullenmek de herkesin harcı değildir, bunu da bilelim. Sorulara yanıtı şeffaf, yalın, doğal ve içten dünyanın dört gözle beklediği açıklamasını yaparken tüm duygularını kimseyi incitmeden ve o engin gönüllü davranışıyla bu seçimde istediği başarıya ulaşamıyor olması ve kabullenmesi

-“Bir yarışa girerken karşıdakini kutlayamıyorsan, o yarışa girmeyeceksin”

-“Seçim boyunca ses ve gürültüden dolayı evlerinde uyuyan bebekleri uyandırdığımız için özür dileriz” diyen, siyasetin en nazik yanını öğretiyor olması ayakta alkışlanacak bir siyasetçi olduğunun göstergesidir.

24 Haziran 2018 saatler 23.00’ü göstermesine rağmen umutlu mesajlar paylaşıyor olması inancının en güzel halini gösterdi zaten.

Sayın Muharrem İnce yıllar sonra beni;

Heyecanlandırdığın için,

Umutlarımı yeşerttiğin için,

Konu siyaset olmasına rağmen, şeffaflığınla kalplere dokunduğun için,

Harika bir siyasetçiyi geniş kitlelere tanıttığın için,

Size Teşekkürümü bir borç bilirim.

 

DİP NOT: Vatandaşlarımızı gözlemliyorum da bir kısmı; sorsan Adalet Bakanının adını bilmez, hem adalet ister hem siyaset yapar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu…

 

 

1.589 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]