SAĞLIK BU…

Bihter KÖSE GÜLLÜ” Yazdı..

 

b1

Son günlerde insan sağlığı için herkes ayrı ayrı şeyler iddia ediyor. Konuşan ya da yazan insanların kimi doktor, kimi diyetisyen, kimisi de bu sıfatlara sahip olmayıp sadece ürün pazarlayan kişi ya da firmalar ne yazık ki. Açıkcası medyanın da buna hem olumlu hem olumsuz katkısı olduğunu düşünüyorum.

 

Her gün televizyonlar, gazeteler, internet siteleri, sosyal paylaşım siteleri zayıflama, sağlıklı yiyecek, içecek, kanser yapan şeyler ve daha birçok şey hakkında türlü türlü açıklamalar yaparak kafamızı karıştırıyorlar. Kime inanıp, hangi sistemi uygulamamız gerektiğini bilemez olduk.

 

Bu sıralar çok ciddi bir konu olduğunu bildiğim gebelikte şeker yüklemesi uygulamasıyla ilgili ciddi bir iddia atıldı ortaya bilinen bir profesörümüz tarafından. Ben bu olayı ilk duyduğum andan itibaren söylenilen şeyin çok çok yanlış olduğuna emindim. Neyse ki sağlık Bakanlığından gerekli açıklama geldi de anne adayları da nefes aldı diye düşünüyorum.

 

Açıklamada, “gebelikte şeker tarama testi zararlı” olduğuna dair iddianın bilimsel geçerliliği olmayıp Bakanlığın iddiaların tam aksine gebelikte şeker tarama testini özellikle tavsiye etmektedir. Açlık kan örneğinde insülin veya trigliserid bakılarak gebelik diyabetinin teşhis edileceği yönündeki iddia ise bilim adamları tarafından üzerinde uzlaşı sağlanmış bir konu değildir” denildi. Profesör ise daha önce gebelikte şeker taramasının kesinlikle yapılmaması gerektiğini savunmuştu.

 

Gebelikte şeker tarama testi ve çocukların kafeinli içecek tüketimi konularının bakanlığın bilim kurulu tarafından değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bakanlığımız, gebe takip protokollerinde tüm gebelere, 24.-28. haftalarda gebelikte şeker tarama testini önermektedir. Gebelikte normal şartlar altında bir kez uygulanan bu testin anne ve bebeğe herhangi bir zararı söz konusu değildir. Bu tarama testinde glikoz dışında farklı bir şeker kullanılmamaktadır. Gebelik diyabeti, zamanında tespit edilemediğinde, anne ve bebekte ciddi-kalıcı hasarlara, telafisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

 

Gebelik diyabeti erken teşhis edilemezse bebekte iri doğum, doğumsal anomali, gelişme geriliği, plasenta sıvısının aşırı artması, solunum sıkıntısı, doğum travması, erken doğum, sıvı dengesinin bozulması ve bebeğin kaybına kadar birçok ciddi soruna yol açabilmektedir. Annede ise hipoglisemi atakları, aşırı kilo alma ve bir süre sonra kan şekerinde yükselme, düşük, erken doğum, doğum sonrası kanama ve enfeksiyon, bebeğin ani kaybı gibi annenin hayatını da tehlikeye sokan sağlık problemleri gelişebilmektedir. Gebelikte şeker tarama testinin zararlı olduğuna dair iddianın bilimsel geçerliliği olmayıp Bakanlığımız iddiaların tam aksine gebelikte şeker tarama testini özellikle tavsiye etmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda artık anne adayları gönül rahatlığı ile testlerini yaptırabilecekler bence.

Bu süreç zaten yeterince zor ve önemli, uzman bildiğimiz kimselerin kendi düşünceleri değilde, araştırmaya dayalı objektif yöntemlerin halka sürekli olarak aktarılması gerekiyor.

Hepimize bol sağlıklı günler diliyorum.

 

303 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]