ROBERT KOLEJİ

Atiye OKAY” Yazdı..

 

Ülkelerin kalkınmasında en önemli etmen, insan unsurunun bilinçli, programlı bir şekilde eğitilmesidir. Ne yazık ki Türkiye’de en çok savsaklanan, üzerinde oynanan, çıkarlara alet edilen, önemsenmeyen alan insan unsurunun eğitimidir.

Eğitim aldığımız kurumlardan en önemlisi de okullarımızdır.

1990 ‘lı yıllarda Siverek Lisesi’nde Edebiyat derslerine giriyordum. O yıllarda ülke yine sarsılıyor, büyük acılar yaşıyordu. Her gün onlarca insan faili malum cinayetlere kurban gidiyor, coğrafyamız kan ağlıyordu. Bu tablo okullarımıza da yansıyor, derslerimizin çoğu boş geçiyordu. Derslere giren bizler de öğrencilerimiz de perişandı. Bir sınıf içerideyse beş sınıf dışarıdaydı. Okulda disiplin, huzur, güvenlik sağlanamıyordu.

O yıllarda MEB’in Müsteşarı Siverekli İHSAN Sezal Bey’di. Çaresizlikten Siverek’ten kalkıp Ankara’ya yanına gittim. Beni çok sıcak karşıladı, övdü; ama sorunlarımıza çözüm olamadı. Siverekli Milletvekili Merhum Cenap Gülpınar’a, miting için Siverek’e gelen Merhum Erdal İnönü’ye de durumumuzu ilettik. İnönü bu acınası gerçekliğimizi mitinginde belirtti Yine öğretmen ataması olmadı. Öğretmen gelmese bile kararnamesi gelir. Kararnameler de gelmiyordu.

Belediyemizden anons yaptırıp, velilerimizi okula çağırdık. Katılım çok iyiydi. Önce okul Müdürümüz sonra da ben konuştum. Durumun vahametini yansıttım. Bu şekilde gençlerimizi ROBERT KOLEJİ mezunu öğrenciler ile aynı sınava sokmanın haksızlığını, adaletsizliğini vurguladım. O sırada toplantımıza katılan yerel gazetecilerimizden bir arkadaşımız da :” Bulgaristan’da Türk okullarında da bu acı durum söz konusu. Öğrenciler bir haftalık dersleri boykot etmişler.Biz de yapabiliriz.” türünden cümleler kurdu.

Toplantının sabahı karakola çağrılıp ifadem alındı. Alan da toplantıya Emniyet Amirinin oğlunun velisi olarak katılan Ağrılı bir polisti. İfademin alındığı gece tayinim Tokat’ın Artova ilçesine çıkarıldı. Nisan ayıydı ve ben öğrencilerimi Üniversite sınavlarına hazırlıyordum. Tokat’a gitmedim. İstifa ettim.

Sonunda Lisemizden beni de alarak eğitimimize, öğretimimize katkılar ( ? ) sunmuş oldular.

1.267 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]