Öldürülen Feray’ın Eşyalarını Gözyaşları İçinde Dayanışma Evine Verdiler

MERSİN-YENİ ÇİZGİ; Mersin’de geçtiğimiz yıl polis Fatih Burak Aykul tarafından tabancayla öldürülen  üniversite sın sınıf öğrencisi Feray Şahin’in (23) kıyafetleri, ayakkabıları ve kitapları, anne ve ...

MERSİN-YENİ ÇİZGİ; Mersin’de geçtiğimiz yıl polis Fatih Burak Aykul tarafından tabancayla öldürülen  üniversite sın sınıf öğrencisi Feray Şahin’in (23) kıyafetleri, ayakkabıları ve kitapları, anne ve babası tarafından staj yaptığı Mezitli Belediyesi’ne ait Dayanışma Evi’ne teslim edildi. Mahkeme’nin katili cesaretlendiren, adeta ödül niteliğindeki kararına ise aile birkez daha tepki gösterip, “Bu kararın altına imza atan mahkeme başkanının, savcının üyelerin kızları çocukları yok mu? Onların başına aynı ölüm olayı gelseydi ne yaparlardı. Bunların vicdanı yok mu? Bu adalet değil, hak değil, hukuk değil. Bu katili aklama yönelik, hukuk hiçe sayan, adil olmayan, Adalet olmayan bir karar. İtirazımızı da yaptık” diye tepkilerini yinelediler.

Geçtiğimiz yıl kızlarını kaybeden Şahin ailesi, kızları Feray’ın kişisel eşyalarını ihtiyaç sahiplerine ulaşması amacıyla staj yaptığı Mezitli Belediyesi’nin Dayanışma Evi’ne teslim etti. Gaziantep’te yaşayan aile, kızlarının eşyalarını köy okulundaki çocuklara ulaştırmak için geldikleri Mersin’de yine gözyaşlarına boğuldu. Şahin ailesi, kızlarının eşyalarını gözyaşları arasında öpüp koklayarak dayanışma evine teslim etti.

“Her yıl durumu olmayan çocuklara yardım yapardı”

Kızları Feray’ın her yıl durumu olmayan köy çocukları için kırtasiye ve kitap yardımı yaptığını belirten anne Aysel Şahin, “Feray evimizin tek kızıydı. 23 yaşında mimarlık bölümü okuyordu. Geçen yıl mezun olacaktı, mezuniyet hazırlığı yapıyorduk. Maalesef böyle bir olayla karşılaştık. Hiç tanımadığımız, bilmediğimiz bir insan canımızdan canımızı kopardı. Kızım Mezitli Belediyesi’nde staj yapıyordu. Kızımızın eşyasını daha uygun gördüğümüz için buraya getirdik. Feray her yıl durumu olmayan köy çocukları için kırtasiye ve kitap yardımı yapan bir insandı. Onları dağıtması kısmet olmadı, evde kalmış. Biz de buraya getirdik. Verilen karar da çok adaletsiz. Sözün bittiği yerdeyiz. Bu komik karara karşı itirazımızı yaptık. Kızımızın kanı yerde kalmasın istiyoruz. Katil hak ettiği en ağır ceza verilmesini istiyoruz. Bütün delilleri raporları yok sayarak vicdanları sızlatan, bu kararın altına imza atan o mahkeme başkanı ve yargıçlar, bundan sonra olacaklardan da sorumludurlar. çünkü bu karar katili cesaretlendirmiştir, çünkü bu karara katili ödüllendiren niteliktedir. Çünkü bu karar gencecik üniversite son sınıf öğrencisinin katledilmesini basitleştiren bir karardır. Bunu asla hakları yoktur” diye tepki gösterdi.

“Sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Mahkeme kararının kendilerini ikinci kez öldürdüğünü kaydeden baba Bekir Şahin ise, “Maalesef Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kasten adam öldürmeyle açılan davayı bilinçli taksire sokarak katili ödüllendiren, cesaretlendiren, bizleri birkez daha öldüren, haksız ve hukuksuzca, adil olmayan, bir karar vermiştir. Mahkeme Adli Tıp gibi bilimsel devletin en üst kurumunun verdiği uzak atış raporunu yok saymıştır. Kızın tırnakları arasında çıkan katilin DNA’sı, başta olmak üzere, eldeki delileri, tanık ifadelerini, bilirkişi raporunu yok sayarak, sadece katilin yalan, yanlış iddialarını kabul ederek bir karar vermiştir. Buna asla hakları yoktur.  Polis olan katilin, bağımsız yargıda, ayrıcalığı olamaz. Kızın tırnakları arasında katilin DNA çıktı. Belliki kız direnmiş. Ama mahkeme bunların hiçbirisini görmeyip katilin yalan ifadeleri doğrultusunda karar verdi. Bu facia niteliğinde kararın altına imza atan yargıçların hiç mi vicdanı sızlamıyor. Biz kızımızın kanı yerde kalmasın istiyoruz. Sonuna kadar da mücadele edeceğiz. Bu karara itiraz ettik. Gencecik bir kızın ölümünün cezası 5 yıl 3 ay olamaz” ifadelerini kullandı. Baba Şahin, gerek olayın başından buyana soruşturmada eksiği olanlarla, gerekse bu hukuksuz  ve adaletsiz kararın altına imza atanlara karşı gerekli yasal mücadeleyi vereceklerini davanını peşini asla peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

“Eğer yaşasaydı kendi ulaştıracaktı”

Feray’ın eşyalarını teslim alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, “Feray kızımız mimar olmayı beklerken belediyemizde staj yapıyordu. Biz de burada kendisini tanıdık. Hanımefendi, oldukça güzel, naif bir kızımızdı. Maalesef bir şekilde can verdi. Belediyemizin Yardımlaşma Evi’nde Feray kızımızın giysilerini, giydiği ayakkabısını, fakir çocuklar için topladığı, aldığı kitapları görüyorsunuz. Eğer yaşasaydı, kendi eliyle ulaştıracaktı. Biz bunları Feray ablalarının armağanı olarak çocuklara ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

Olayın geçmişi

19 Eylül 2017’de Mersin’in Mezitli ilçesinde meydana gelen olayda, Toros Üniversitesi öğrencisi Feray Şahin, evinde polis memuru Fatih Burak A.’nın (27) tabancasından çıkan tek kurşunla hayatını kaybetmişti. Mersin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan polis memuru için ’kasten adam öldürme’ suçundan ömür boyu hapis cezası istenmiş, 9 Eylül’de kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı, ’bilinçli taksirle adam öldürmek’ suçundan 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

FERAY ŞAHİN EŞYALARINI MEZİTLİ BELEDİYESİ YARDIM DAĞITIM MERKEZİNE TESLİM EDİLİRKEN  (10)

 

 

 

FERAY ŞAHİN EŞYALARINI MEZİTLİ BELEDİYESİ YARDIM DAĞITIM MERKEZİNE TESLİM EDİLİRKEN  (6) FERAY ŞAHİN EŞYALARINI MEZİTLİ BELEDİYESİ YARDIM DAĞITIM MERKEZİNE TESLİM EDİLİRKEN  (4) FERAY ŞAHİN EŞYALARINI MEZİTLİ BELEDİYESİ YARDIM DAĞITIM MERKEZİNE TESLİM EDİLİRKEN  (5) FERAY ŞAHİN EŞYALARINI MEZİTLİ BELEDİYESİ YARDIM DAĞITIM MERKEZİNE TESLİM EDİLİRKEN  (12)FERAY ŞAHİN EŞYALARINI MEZİTLİ BELEDİYESİ YARDIM DAĞITIM MERKEZİNE TESLİM EDİLİRKEN  (8)

806 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]