OHAL’li referanduma bakınca!  

Bekir ŞAHİN”Yerel Haberler” Yazdı..

Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster çan, ister ezan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet;

Müstahaktır ona her türlü zillet!

Henüz resmi olmayan, hatta muhalefetin YSK kararına itirazına rağmen açıklanan sonuçlara göre, referandum da Evet oyları beklenilen yüzde 60-70 oranında çıkmadı. Devletin tüm olanaklarının kullanılmasına rağmen, resmi olmayan sonuca göre Evet yüzde 51,20 ile sandıkta çıkabildi. Hayır ise yüzde 48.80 de kaldı. CHP , usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile itiraz etti, hatta iptalini istiyor…

Bu sonuçlara göre Türkiye’de bir sistem değişikliği, yani Cumhurbaşkanlığı sistemi onaylanmış oldu. Bundan sonra milletin temsilcilerinden oluşan parlamenter sisteme, yani parlamentoya, oradaki milletvekillerine ihtiyaç var mı, ya da ne yapabilecekler, bunu da zaman içerisinde göreceğiz. Vekil sayısının artırılması, bu sistemde vekili ne kadar işlevsel kılacak bunları icraatları, yetkileri ve sorumluluklarıyla zaman içerisinde yaşayarak görebileceğiz…

YSK’nın açıklamasıyla tartışmalı bir duruma giren sonuçlara muhalefetin itirazları sürerken, bunu dikkate alacak kurumun, vereceği karar şimdiden belli gibi. Ancak ilerleyen günler, nelere gebe olacak onu da birlikte göreceğiz. Şu bir gerçek, bu seçimde AKP ve MHP bloğu devletin tüm olanaklarını kullanarak bir referandum çalışması yürüttü, fakat sandıkta çıkan Evet oranı, ne iktidar partisi AKP’yi, nede yanındaki MHP’yi sevindirdiğini sanmıyorum. Çünkü her iki partinin oylarının toplamı, geçen 1 Kasım sonuçlarına göre değerlendirildiğinde yüzde 10’un üzerinde kayıpları var.

Özellikle‘de Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Mersin gibi 30 büyük şehrin 17 si hayır demiş. AKP ve MHP bloğu buralarda kaybetmiş. O zaman her iki partinin kurmayları şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekmez mi? Çünkü ortada bir zafer yok…

Bu sonuçlara göre, yapmak istediğiniz değişiklik toplumun yüzde 60-70’i tarafından kabul görmemişse,  toplumun büyük çoğunluğunun onay vermediği, kabul görmediği bu anayasa değişikliğini dayatırsanız sıkıntı yaşanmaz mı. Yani toplumun büyük kesimi kucaklanmıyorsa, toplum arasına normalleşme demirlerini atmak gerekir. Aksi halde adil ve adaletli olmaz. Çünkü bu bir parti seçimi değil, sistem değişikliğinden bahsediliyor. Yani bu sistem topumun genelini ilgilendir ve büyük çoğunluğununda onayı alınmalı. Daha önceki yıllarda yapılan referandumlar iyi ya da kötü her ne ise, ama hep yüzde 80-90 ile kabul görürdü.

Evet, cephesi özellikle iktidar partisi ve yanındaki MHP bu sonuçları iyi değerlendirmeli, ölçüp biçip daha sağlıklı karar verip, yeni bir yol haritası çizmesi gerekir diye düşünüyorum.

YSK DA KANUNA UYMALI

YSK 16 Nisan tarihinde tarihe not düşülecek bir karar imza atmış oldu, yani maç ortasında kural değiştirdi. Bu çok taban bulmayan, destek görmeyen, adil olmayan, gerçekçi bulunmayan hukuken tartışma yaratan, hukukta çok fazla yeri olmayan söylem ve karar, YSK‘yı küçük düşürdü, güvensizleştirdi. Olsa hukuk herkese lazım ve herkes uyması gerekir. Ancak muhalefetin bu yanlışların, haksızlıkların peşini bırakmayacağını düşünüyorum.

Bu arada muhalefet başka alternatif mücadele yöntemlerini, direniş yollarını araması ve biran önce hayata geçirmesi gerekir. Yoksa bu sistem içerisinde eriyip, yok olup gider. Öreğin bazı okurlar; “YSK bu rezillikleri izah etmezse, mantıklı izah edene kadar muhalefet milletvekilleri ve onurlu milletvekilleri sine i millette gitmelidir” şeklinde ifade kullanıyor. Bu ve buna benzer öneriler alternatif çıkışları, oturup tartışıp, sağlıklı kararlar verebilmeliler. Ya da CHP derhal toplumsal muhalefeti örgütlemeli. HDP ve diğer muhalif Hayırcılarda aynı şekilde sahada olmalı. Halka gerçekleri anlatıp Hayır’ın içini doldurmalılar.

EVET, BLOĞU GAZİANEP’TE OY KAYBETTİ

AKP ve MHP’nin Gaziantep’teki oy toplamı 1 Kasım 2015 seçimine göre toplam yüzde 71 civarında. 16 Nisan referandumda her iki partinin aldıkları toplam oy ise yüzde 62 civarında. Yaklaşık 9-10 puanlık bir düşüş var. Bunu bir başarı olarak görmek bence doğru tespit değil.

HAYIR, BLOĞU OYLARINI ARTIRDI

Güneydoğu da Evet oyları öndeydi. Buralardaki CHP, HDP ve SP, EMEP, Yeşil Sol Parti, HKP, TKP ve ÖDP gibi partilerin çalışmaları her tür imkânsızlıklara rağmen, kısıtlıda olsa yürütülmeye çalışıldı. Fakat Urfa, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis gibi şehirlerde hayırcıların çalışmasını yeterli bulduğumuz söylenemez. Bazılarının il ve ilçe teşkilatları sahada hiç yoktu. Parasızlığı bahane ettiler, genel merkezden para beklediler. Gönüllü bir örgütlenme çalışması yapılamadı, belki de onu yapacak beyin gücünden yoksunlardı. Ama tüm olumsuzluklara rağmen Hayır oylarında artış oldu.

17 Büyükşehirde hayır oyları önde olmasına rağmen seçimin galibi Evet çıktı

Düşünün…

Unutmayın; “mücadele edenler her zaman kazanmayabilir, ancak kazananlar hep mücadele edenler olmuştur”

 

406 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]