OHAL değil insan hakları

GAZİANTEP-YENİ ÇİZGİ; İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şubesi Başkanı Ahmet Hartavi, OHAL ve KHK’larla hak ihlallerinin artığı demokrasinin rafa kaldırıldığını belirterek, OHAL değil insan haklar...

GAZİANTEP-YENİ ÇİZGİ; İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şubesi Başkanı Ahmet Hartavi, OHAL ve KHK’larla hak ihlallerinin artığı demokrasinin rafa kaldırıldığını belirterek, OHAL değil insan hakları taleplerini her fırsatta dile getirip savunmaya devam edeceklerini açıkladı. Başkan Hartavi, uzun tutukluluk süresinin AİHM sözleşmesine aykırı olduğunu belirtirken, cezaevlerindeki kötü koşullara da dikkat çekti.

OHAL nedeniyle bazı kurumlarda bilgi alma başta olmak üzere sıkıntılar yaşadıklarını belirten İHD Şube Başkanı Av Hartavi, yeni çizgi gazetesine yaptığı açıklamasında, özellikle 14 günlük tutukluluk süsenin çok uzun olduğu, bunun AİHM sözleşmesine de aykırı olduğunu açıkladı. Uzun süre gözaltların tamamen keyfi olduğunu kaydeden Hartavi, “OHAL sözde FETÖ için geldi demişlerdi, ama FETÖ bitti diyorlar fakat OHAL halen devam ediyor, neden kaldırılmadı?” diye konuştu.

Sanal paylaşımdan her gün gözaltı ve tutuklama var

Sanal paylaşımlarda insanların düşüncelerini ifade etmelerinin bile suç olduğu hemen her gün paylaşımlardan gözaltına alınanlar olduğunu hatırlatan başkan Hartavi, yeni çizgi gazetesine yaptığı açıklamasında, “İnsanlar anayasal hak olan düşüncelerini ifade etme hakkını bile kullanmıyor. Düşüncesini açıklayana suçlu muamelesi yapılarak gözaltına alınıyor, hatta tutuklanıyor. Geçen bir hafta içinde 14 kişi paylaşımlardan dolayı tutuklandı. OHAL ile birlikte Türkiye adeta açık cezaevine döndü. Her şehre yeni yeni cezaevleri yapılıyor. Cezaevleri kapasitelerinin üzerinde hizmet veriyor. Bazı cezaevlerinde 8 kişilik odalarda 18 mahkûm kalıyor. Örneğin Gaziantep’te 3 tane cezaevi var, üçü de dolu. Mahkûmlar başka şehirlere gönderiliyor” dedi.

Cezaevlerinde dönüşümlü açlık grevleri sürüyor

Cezaevlerinde kötü koşullara karşı dönüşümlü açlık grevlerinin devam ettiğini hatırlatan İHD Gaziantep Şubesi Başkanı Ahmet Hartavi, “Cezaevlerinde mahkûmlar sık sık dönüşümlü açlık grevi yapıyor. Örneğin sayım sırasında yönetmelikte olmadığı halde ayağa kalkmayan mahkûma 10-15 gün hücre cezası veriliyor. Eğer bu ceza 3’ü geçerse mahkûmun infazı yakılarak tahliyesine az bir süre kala şartlı tahliye hakkından yararlandırılmıyor” dedi.

İHD 19 MAYISTA KONGRE YAPIYOR  

Öte yanda 19 Mayıs’ta İHD Gaziantep Şubesi’nin olağan kongresi yapılacağı da kaydedildi.

 

454 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]