Mimarlar Odası’ndan örnek duruş

GAZİANTEP-TMMOB’a bağlı Gaziantep Mimarlar Odası Olağan Kongresi yapıldı. İki adayın yarıştığı seçimde mevcut başkan Özgür Girişken 310 oyla yeniden başkan seçilerek güven tazeledi. Diğer aday Muhi...

GAZİANTEP-TMMOB’a bağlı Gaziantep Mimarlar Odası Olağan Kongresi yapıldı.

İki adayın yarıştığı seçimde mevcut başkan Özgür Girişken 310 oyla yeniden başkan seçilerek güven tazeledi. Diğer aday Muhittin Selçuk Birelli ise 64 üyenin oyunu alabildi. Mimarlar Odası başkanı seçilen Girişken geçen iki yıl içerisinde ranta dayalı, kenti katletmeye dönük 120 imar tadilatına itiraz ettiklerini, söylerken, 45 imar tadilatına da dava açtıklarını söyledi.

 

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, 15. Olağan Genel Kurulu’nu Gaziantep Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yaptı. Kongrenin Divan Başkanlığını Sıtkı Severoğlu yaptı. Mevcut Başkan Özgür Girişken ve Muhittin Selçuk Birelli’nin başkanlık için aday olduğu genel kurul iki gün sürdü. İlk gün gelen kurul, ikinci gün başkanlık, yönetim kurulu ve delege seçimleri yapıldı. Kongreye, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Arsal Arısal, Makine Mühendisleri ve İnşaat Mühendisleri Odaları Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Şahinbey Meclis Üyesi Uğur Kalkan, İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, akademisyenler ve mimar üyeler katıldı.

İŞ ALANI DARALIRKEN MİMARLARIN SAYISI HER YIL HIZLA ARTIYOR

Mimar Odası Gaziantep Şubesi’nin 14. dönemine ait faaliyet raporunu katılımcılar ile paylaşan, mevcut şube başkanı Özgür Girişken, mimarlık mesleğinde yaşanan sıkıntılardan ve zorluklardan bahsetti. Başkan Özgür Girişken, “Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu olarak görev yaptığımız 2016-2018 yılları arka arkaya maruz kaldığımız insanlık dışı terör saldırılarının, darbe girişimi, istikrarsızlığın damgasını vurduğu bir dönem oldu. Bu koşullar altında elbette mimarlar ve mimarlık mesleği de büyük hasar aldı. 2000’li yıllar boyunca yurt çapında inşaat sektöründe büyük bir sıçramaya şahit olduk. Başlangıçta bu akıl almaz sıçramanın mimarların, mühendislerin ve teknik kadronun lehine olduğu gibi bir izlenim ortaya çıktı. Anacak zaman geçtikçe inşaat süreci içerisinden mimarların ve teknik kadronun nasıl dışlandığını, nasıl işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edildiklerini adım adım gördük. Üye sayısı en fazla artan gurubun mimarlar olduğu gerçeği var. Mimarların sayısı her yıl artış gösteriyor. Her yıl 3 bin yeni mimar mesleğe giriş yapıyor. 56 bin üyemiz var. Bu sayı önümüzdeki yıllarda daha da artacaktır. 100 civarı üniversitede mimarlık bölümü var. Bu sayınında yakın tarihte 150 olması bekleniyor” dedi.

GEÇEN İKİ YILDARANTA DAYALI  120 İMAR TADİLATINA İTİRAZ EDİLDİ

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin 2016-2018 yılları arasında 120 imar tadilatına itirazda bulunduğunu açıklayan Başkan Özgür Girişken, 45 imar tadilatına da dava çatıklarını söyledi. Girişken, “ Mimarlar Odası olarak arsa spekülasyonuna, ranta dayalı imar, emlak ve inşaat faaliyetlerine karşı çıkmak zorundayız. Mimarlar Odası Anayasal dayanağı olan kamu yararını korumak durumunda olan bir meslek örgütüyüz. Kamu yararı gütmek zorundayız. Mimarlar Odası halka ait olan bir yeşil alan imara açılarak bir şahısa satılmasına, tarım alanlarını hasar görmesine ve yok edilmesine sessiz kalamaz. Doğal ve kültürel mirasımızın zarar görmesine karşı çıkar ve çıkmalıdır. Bundan sonrada bu politikalarda hiçbir değişiklik olmamalıdır.  Geçtiğimiz 2 yıl boyunca yerel idareler görülmemiş ölçeklerde imar tadilatları ve yeni imar düzenlemeleri gerçekleştirdi. Yüzlerce imar planının önemli bir bölümünü kamu yararı ilklerine aykırı olduğu çok açıktır. Biz bunların hepsine itiraz etmedik. Örneğin bin planın 900’üne itiraz etmek söz konusuyken, biz 120 imar işlemine itiraz ettik. Bunların 45’ine de dava açtık. Mimarlar odası kent değerlerini savunurken ve bu faaliyetleri takip ederken, asla bir politik kalıp içerisinde değerlendirme yapmadı” diye konuştu

Kongrenin ikinci gününde seçimlere gidildi. Mimarlar Odasının 15. Olağan Genel Kurulu’nda kullanılan oylardan 374 oy geçerli sayılırken, geçerli sayılan oyların 310’unu alan Hasan Özgür Girişken yeniden başkan seçildi. Muhittin Selçuk Birelli ise 64 üyenin oyunu alarak seçimi kaybeden isim oldu.

 

686 Defa Okundu.