Milletvekillerine ayrıcalıklar azaltılsın

BİRECİK- BEKİR ŞAHİN; Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TSO) Sadettin Bilgin Türkiye ekonomisi için 600 milletvekilinin çok fazla olduğu gibi 2 yılda emeklilik hakkı kazanmasının da haksızlık o...

BİRECİK- BEKİR ŞAHİN; Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TSO) Sadettin Bilgin Türkiye ekonomisi için 600 milletvekilinin çok fazla olduğu gibi 2 yılda emeklilik hakkı kazanmasının da haksızlık olduğunu söyledi. TSO Başkanı Bilgi, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılarak, işledikleri suçlardan dolayı vatandaş gibi yargılanmalarını, partisinden istifa edenlerinde milletvekilliğinden istifasının kanuni zorunluluk haline getirilmesi gerektiğini açıkladı.

Birecik TSO Başkanı Sadettin Bilgin dikkat çeken açıklama yaparak milletvekillerine çok fazla ayrıcalık tanındığına vurgu yaptı. Buda yetmezmiş gibi yüksek oranda maaş verilmesinin de ülke ekonomisi açısından büyük haksızlık ve israf olduğunu söyleyen Birecik TSO Başkanı Bilgin, Hükümetin ve tüm siyasiler, milletvekili ayrıcalıkları ve sayının düşülmesine yönelik yeni bir düzenleme yaparak devam eden haksız ve hukuksuzluklara son verilmesini istedi. Haksız aynı zamanda vicdani olmayan bu uygulamaları daha adil bir statüye kavuşturmalarını istediklerini söyleyen TSO Başkanı Bilgin Yeni Çizgi Gazetesine yaptığı açıklamasında şunlara dikkat çekti:

2 YILDA EMEKLİLİK HAKSIZ BİR UYGULAMA

“Milletvekillerini vatandaş seçip milletvekili olmasını sağlamaktadır. Vatandaşların Dokunulmazlığı olmadığı gibi milletvekillerinin de dokunulmazlığı olmamalı ve dokunulmazlıkları kaldırılmalıdır. Milletvekilleri suç işlediğinde onlarda vatandaş gibi yargılanmalıdır. Milletvekillerinin 2 yılda emekli olması doğru değildir. Hakim, savcı, vali, kaymakam, belediye başkanı ve vatandaşlar hangi kriterde emekli olabiliyorsa milletvekilleri de o şekilde emekli olmalıdır. Ayrıca bir milletvekili seçildiği partiden, yol ayrımına girip istifa ederse, sadece partiden değil, milletvekilliğinden de istifa etmelidir. Yerine istifa ettiği partinin yedek milletvekili atanmalıdır. Bu şekilde o partiye gönül veren halka, ihanet edilmemiş olur.

600 MİLLETVEKİLİ ÇOK FAZLA

600 Milletvekili sayısı Türkiye için çok fazladır. 81 milyon nüfusu olan Türkiye de 250 milletvekili yeterlidir. Örneğin Gaziantep ve Şanlıurfa’da 6’şar milletvekili fazlasıyla yeterlidir. Türkiye’de ki hiçbir parti il ve ilçe başkanları maaş almayarak, yaptıkları görevin onurlu bir görev olduğu bilincindedirler. Milletvekilliği de onurlu bir görevdir. Türkiye’de bu görevi karşılıksız veya sadece 5.000 tl’ye yapacak gönüllü insan sayısı çok fazladır.

MİLLETVEKİLİ MAAŞI DÜŞÜRÜLSÜN

Milletvekillerinin aldığı maaşlar çok yüksek olduğu,  maaşların biran önce azaltılarak düzeltilip Türkiye ekonomi gerçeklerine uygun bir oranda sabitlenilmesini istediklerini söyleyen başkanı Bilgin, millet üzerindeki külfetin azaltılmasını istediklerini kaydetti.

YAZILI ŞİKAYET, İSTEK VE ÖNERİLERE CEVAP VERMİYOR LAR

Bakan ve milletvekillerine, önceki dönemlerde halk tarafından gönderilen yazılı istek, şikayet ve önerilerine çoğu bakan ve milletvekilleri cevap verirken, maalesef yeni dönem bakan ve milletvekillerinin cevap vermediğini de eleştiri ve şikayetleri arasına ekleyen TSO Başkanı Bilgin Yeni Çizgi Gazetesine yaptığı açıklamasında, “Milletvekilleri seçilmiş olduğu şehirde oturmalı, seçildiği vilayetin halkına hizmet etmelidir. Milletvekillerine ve bakanlara tanınan haksız harcamaların acilen kaldırılmalı. Çünkü aldıkları maaş fazlasıyla yetmektedir. Ben Sadettin Bilgin olarak, yıllardır Birecik Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanlığı yapmaktayım.

Bugüne kadar tek kuruş maaş almadan, gönüllü olarak memleketime hizmet etmek için çalışıyorum. Birecik Organize Sanayi Bölgesinde huzur hakkı almamız gerekirken, ben ve 10 kişilik heyetimiz huzur hakkı almayı red ettik. Bunu da belge imzalayarak resmileştirdik. Ayrıca bu belgeyi de Sanayi Bakanlığı’na gönderdik” dedi. YENİ ÇİZGİ

 

923 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]