Metro Market ve Migros İşçilerinizin Tazminat Haklarını Verin!

Ercan KÜÇÜKOSMANOĞLU” Yazdı..

Real Market işçileri 12 aydır tazminat hakları için direniyorlar.  2014 yılında Real Hipermarketleri Beğendik grubuna satılmış. Bir süre sonra da Real Market iflas ettiğini açıklamıştı. Bu durumda Metromarket işçilerin tazminat haklarından kurtulduğunu zannediyordu. Ama var olan yasalara göre, firmanın başka firmaya devredildiği 2014 yılına kadar tüm işçi alacaklarından Metrogross market AG de sorumlu.  Ülkemizde bu konuda verdiği bilirkişi raporlarıyla tanına iş hukukçusu Fevzi Şahlanan da raporunda bunu, böyle açıklıyor. Real Market İşçileri Haklı eylemleri 1 yıldan beri Mettogross market ve Metro AG ye bağlı şirket olan Mediamarkt mağazalarının önünde ve içinde sürdürüyorlar.

Öte yandan benzer bir durum Uyum Market işçileri için yaşandı.  Uyum Marketleri, ilkin 2012’de önce Makromarket tarafından satın alınır. 2017 Kasımında Makromarket konkardato ilan eder. Konkardato süreci sonrasında 2018 mart ayında MİGROS tarafından satın alındı. Bu işçiler ihbar süreleri kullandırılarak, tazminatlarınız ödenecek denilerek tazminatları ödenmeden işten atıldılar. Yaklaşık 1500 işçi bu durumda.  Makromarket/Uyum Market işçileri geçen Haziran ayından beri MİGROS mağazaları önünde eylemdeler.

Real Market İşçilerine kendi üye oldukları Türk-İş’e bağlı Tez KOOP İş sendikası sahip çıkmaz. Onlarca yıl aidat verdikleri sendikanın sahip çıkmadığı işçiler DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasına giderler.Nakliyat İş sendikası baştan itibaren Real Market işçilerinin direnişine önderlik ediyor. Makro/Uyum market işçileri, kendilerini savunacak kendi işkollarında bir sendika bulamadıkları için Nakliyat İş sendikasına giderler. Ve iki aydır Real Market ve Makro/Uyum Market işçileri birlikte direniş yağıyorlar. Metro, Mediamakt ve Migros mağazaları bu işçilerin eylem alanı haline gelmiş durumda. DİSK yönetimi ve diğer sendikalardan almaları gereken desteği göremeyen işçi sınıfımıza Dünya Sendikalar konfederasyonu ve Yunanistan İşçi sınıfından destekler geliyor.  Nakliyat İş sendikası Dünyanın en haklı davası olan İşçi sınıfının Ekmek davasına sahip çıkıyor. Önderlik ediyor. Yapması gerekeni yapıyor. Ülkemizde emekçiden yanayız diyen Meslek odalarından ve kamu çalışanları sendikalarından da bu direnişe destek gelmiyor.  Emekçiden yana olmak bugün gösterilmeyecekse ne zaman gösterilecek?

Bizlerin vatandaş olarak Real Market ve Makro/Uyum market işçilerinin direnişine sahip çıkmamız gerekiyor. İşçiler bizlerden şunu istiyor; “Metromarket, Mediamarkt, Migros ,Kipa, Makromarket mağazalarından alış veriş yapma işçi düşmanlığına ortak olma” Bizlerin bu  market ve mağazalardan alış veriş yapmamasını istiyorlar.  Yasal olarak haklı oldukları ortada olduğu halde işçilerin tazminat hakları bir türlü ödenmiyor. Patronla kendilerini işçi haklarını ödememekte özgür hissediyorlar. Bizlerin halk olarak İşçi sınıfımızın bu direnişine destek olmamız gerekiyor.

 

 

716 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]