Mersin emek örgütleri savaşa hayır diyor

MERSİN-YENİ ÇİZGİ; Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu adanı SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt halkları düşmanlaştıracak savaşa hayır dediklerini belirterek, Suriye iç savaşından kaçan bir mily...

MERSİN-YENİ ÇİZGİ; Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu adanı SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt halkları düşmanlaştıracak savaşa hayır dediklerini belirterek, Suriye iç savaşından kaçan bir milyon sivilin sığındığı kente bombaların yağdırıldığı operasyon, iktidar ve medyası tarafından bir zafer havasında kutlandığını ileri sürdü. Bozkurt,  “İktidar sözcüsü medyayı saran haber ve yorumların her kelimesinden militarizm ve savaş çığırtkanlığı akıyor” dedi.

Konuyla ilgili Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu Adına açıklama yapan SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, “AKP iktidarı, savaş politikalarından medet ummaktadır. Emekçileri, halkı her geçen gün daha fazla açlığa ve sefalete sürükleyen, temel hak ve özgürlüklerini ortadan kaldıran OHAL’e karşı artan tepkiler   ‘milli güvenlik’ meselesi olarak gösterilen operasyonla bastırılmak istenmektedir. 2019 seçimlerinde tek adama dayalı baskıcı rejim konusunda MHP ile kader birliği yapan siyasal iktidar, sadece Kürtleri değil, demokrasi, barış ve insanca yaşamayı savunan herkesi daha fazla baskı altına almayı hedeflemektedir.

AKP’nin ‘milli güvenlik’ meselesi olarak gösterdiği operasyonun arkasında saf tutmaya zorlanan toplum, şovenizmin,  militarizmin körüklendiği bir ortamda temel sorunlarını göremez, konuşamaz hale getirilmek istenmektedir.  Bunun için ülkesinde ve bölgesinde daha fazla kan, acı ve gözyaşı istemeyen, yurtta ve dünyada barış isteyenleri hedef alan tehditlerin ise ardı arkası kesilmiyor. Altıncı kez uzatılan OHAL ve “terörle mücadele” adı altında iktidar yandaşlarına getirilen yargı muafiyeti demokrasi ve barış isteyen tüm kesimlere karşı tehdit olarak kullanılmaktadır. Kısacası siyasal iktidar Afrin operasyonunu ülkenin bekası için değil, kendi bekası için zorunlu görmektedir. Geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, sömürüyü ve savaşı varlıklarının temeli olarak gören emperyalistler kan dökmekten vazgeçmemiştir. Gözleri petrolün siyahı, doların yeşilinden başka bir şey görmeyenler dünyayı kana bulayan, halkları birbirinin düşmanı haline getiren savaş politikalarını her dönem sürdürmüştür. Bugün de aynı tablo ile karşı karşıyayız. Etnik ve dini farklılıkların, bir zenginlik değil, bir çatışma nedeni haline getirilmesi üzerine kurulu emperyalist hegemonya projelerinin sonucu olarak, Suriye ve Irak başta olmak üzere halkların bugünleri, gelecekleri ve bir arada yaşama umutları yok edilmek istenmektedir. IŞİD, El Nusra, El Kaide, Şam Cephesi ve daha birçok çeteci, paramiliter güçler eliyle ülkeler kan gölüne çevrilirken sınırlar yeniden çizilmekte bölgenin doğal kaynakları emperyalizme peşkeş çekilmektedir. AKP bugüne kadar izlediği politika ile Ortadoğu halklarının yaşamsal ihtiyacı olan barışı sağlamak gibi bir derdi olmadığını ispatlamıştır. Türkiye’de ve Ortadoğu’da kan ve gözyaşıyla yoğurduğu ırkçı, ayrımcı, tekçi, cinsiyetçi, mezhepçi siyasetini sürdürmüştür.   Bugün ise ülkemizi emperyalistler arasındaki egemenlik savaşının içine sürükleyen operasyonla daha büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bırakmaktadır.  Oysa Suriye’nin kuzeyinde diğer halklarla demokratik yönetimler kuran Kürt kardeşlerimiz Türkiye halkları için tehdit değildir. Türkiye halkları için asıl tehdit en başından beri Ortadoğu’nun ezilen halkları arasında düşmanlığı körükleyen emperyalistler ve onların bölgesel işbirlikçileridir.”

Ülkemizdeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları sefa sürerken yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtılmaktadır. Çünkü, Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir” diye konuştu.

 

392 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]