“Kürtler bölünmek değil bütünleşmek istiyor”

“Kürtler bölünmek değil bütünleşmek istiyor”
9 Ocak 2014
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn


BDP HAKKARİ MİLLETVEKİLİ ADİL ZOZANİ (1)BDP Gaziantep İl Örgütünün düzenlediği dayanışma yemeğinde konuşan BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Kürtler olarak Kürt siyasetçileri olarak Türkiye halkına açık bir çek verdiklerini ileri sürerek “Şunu söylüyoruz ey Türkiye’de yaşayan halklar, bizler sizler de bu coğrafyada yaşayan kadim halklarla özgür ve demokratik yeni bir gelecek inşa etmek istiyoruz. Bölmeyi değil, büyütmeyi arzuluyoruz. Bölmeye değil bütünleştirmeye talibiz, bunu söylüyoruz ve bunu bir politik ayrım olarak ifade etmiyoruz stratejik bir yaklaşım olarak ortaya koyuyoruz” dedi.

BDP Antep İl Örgütü, Kalender Plaza’da dayanışma yemeği verdi. Yemeğin verildiği salona PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ile ” Em şoreşa Rojava silav dikin” ve ” Genel merkezimizin dayanışma yemeğinde bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz” pankartları asıldı. Yemeğe, BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, BDP Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve BDP PM üyesi Nihat Akdoğan’ın yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Açılış konuşması yapan BDP Antep İl Örgütü Bedran Fermanoğlu yemeğe katılanlara teşekkür etti.

BDP GAZİANTEP DAYANIŞMA YEMEĞİ (4)

“ANTEP HALKINA KARŞI ÖZELEŞTİRİ YAPIYORUZ”

Fermanoğlu’nun ardından konuşan BDP Hakkâri Milletvekili Zozani, tutuklu bulunan 5 milletvekili arkadaşlarının bırakılmasının kendilerine büyük mutluluk verdiğini söyledi. Tutuklu tüm Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılması gerektiğini belirten Zozani, “Yolsuzluk ve rüşvet olaylarının üzerinin kapatılamayacağı bir döneme girdik. Türkiye’de siyasetin üzerinde olan vesayetin askeriyeden cemaate geçti. Bu güne kadar Türkiye’de 1500 belediyeye soruşturma açıldı. Bunlardan yüz tanesi BDP belediyesiydi. Bizim hakkımızdaki siyasi gerekçeydi ama diğer belediyeler hakkındaki soruşturma gerekçesi ise ‘Görevi kötüye kullandığı’ içindi. Onun için Türkiye’de yaşayan halklar bu hırsızlara mecbur değildir. Üçüncü bir yol var bu da halkların demokratik iktidarıdır. Antep başta olmak üzere bütün Kürdistan illerinde  tek bir hedefimiz vardır, bir bütün olarak bütün halkımızla kucaklaşmak ve halkımızla birlikte ve halkımızla birlikte kentlerimizi iktidarını ele geçirmektir biz bunu söylüyoruz. BDP GAZİANTEP DAYANIŞMA YEMEĞİ (3)Bu güne kadar eğer Antep halkı bize gelmemişse bu Antep halkının eksikliği değil, siyaset asla halkta eksiklik arama yeri değildir, siyaset sürekli olarak halka karşı öz eleştiri yapılacak mekanizmadır. Biz tersine bu güne kadar Antep halkına bu özgüveni aşılayamamış isek bu özgüvenli duruşu Antep halkının karşısına koyamamışsak yanlışı kendimizde görmeliyiz. Bugüne kadarki eksiklerimizden dolayı da Antep halkına karşı özeleştiri yapıyoruz ve yeni bir başlangıç yapıyoruz Antep Kuzey Kürdistan’ın Kerkük’üdür ve Kürt şehridir bu iddiayla Antep’te Allahın izniyle sizinle birlikte kollarımızı sıvıyoruz” diye konuştu. Milletvekili Zozani, Antep’in geçmişte 12 Eylül darbesinden önce solun, sosyalistin, devrimin kalesi durumunda bir kent olduğunu belirterek, “Bugün de o özüne dönebilecek bir kent olduğunu söyleyen, Antep kendi renkleriyle kendi farklılıklarıyla kucaklaşabilecek bir kenttir. Alevisi, Sünnisi bir bütün olarak bu kentin kucaklaşma şansı vardır. Bu kucaklaşmayı hep birlikte gerçekleştireceğiz. Öyle bir döneme giriyoruz ki, hiç kimse birbirinin ibadetini ibadet şeklini sorgulamayacaktır” diye konuştu.

BDP GAZİANTEP DAYANIŞMA YEMEĞİ (2)“TÜM BÖLGEDE HALKLA KUCAKLAŞACAĞIZ”

30 Mart’ın halkların demokratik iktidarının miladı olacağını belirten Zozani, başta Antep olmak üzere bölgede tüm illerde halkla kucaklaşacaklarını belirtti. CHP ve MHP’nin yolsuzluk olaylarının üstünü örtmeye çalıştığını belirten Zozani, “İşte sen bu güne kadar küpünü doldurdun. Şimdi sıra bizde diyorlar” diye konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, “Ben şahsi özgürlüğümü düşünseydim çoktan İmralı zindanından çıkardım. Ama benim halkıma bir sözüm var halkım özgürleşmeyene kadar ben özgürleşemem” sözünü hatırlatan Zozani’nin konuşması sık sık, “Bijî Serok Apo” sloganları ile kesildi.

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Yeni Çizgi Gazetecilik'e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Yeni Çizgi Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

 • Araban’da kooperatif başkanlığını Murat İlik kazandı Araban’da kooperatif başkanlığını Murat İ..
 • Silifke DP’liler CHP’yi ziyaret etti Silifke DP’liler CHP’yi ziyaret etti..
 • CHP, HDP, EMEP, ÖDP VE Halkevleri: Ev ev dolaşma zamanı CHP, HDP, EMEP, ÖDP VE Halkevleri: Ev ev ..
 • CHP Silifke’de Uğur Mumcu’yu anma etkinliği düzenliyor CHP Silifke’de Uğur Mumcu’yu anma etkinli..
 • Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu Konyada Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu Konya..
 • Kılıçdaroğlu: “Bu Mücadele Cumhuriyet Halk Partisinin Kutsal Mücadelesidir” Kılıçdaroğlu: “Bu Mücadele Cumhuriy..

Bölümün diğer haberleri

 • Araban’da kooperatif başkanlığını Murat İlik kazandı Araban’da kooperatif başkanlığını Murat İ..
 • Silifke DP’liler CHP’yi ziyaret etti Silifke DP’liler CHP’yi ziyaret etti..
 • CHP, HDP, EMEP, ÖDP VE Halkevleri: Ev ev dolaşma zamanı CHP, HDP, EMEP, ÖDP VE Halkevleri: Ev ev ..
 • CHP Silifke’de Uğur Mumcu’yu anma etkinliği düzenliyor CHP Silifke’de Uğur Mumcu’yu anma etkinli..
 • Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu Konyada Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu Konya..
 • Kılıçdaroğlu: “Bu Mücadele Cumhuriyet Halk Partisinin Kutsal Mücadelesidir” Kılıçdaroğlu: “Bu Mücadele Cumhuriy..
 • Besni’de BETAŞ fabrikası işçileri 6 yıldır mağdur Besni’de BETAŞ fabrikası işçileri 6 yıldı..
 • Suriye’de gelen haber anaları yine ağlattı, 5 asker şehit 9 asker yaralı Suriye’de gelen haber anaları yine ..
 • İpekyolu İle Hızlı Tren Yolu Buluşsun İpekyolu İle Hızlı Tren Yolu Buluşsun..
 • Gaziantep trafiğini metro ve metrobüs çözer Gaziantep trafiğini metro ve metrobüs çöz..
 • Mersin’de Fetö Finansörü 17 Kişi Tutuklandı Mersin’de Fetö Finansörü 17 Kişi Tu..
 • CHP Bölge illerinde ayağa kalktı başkanlık için “Hayır” dedi CHP Bölge illerinde ayağa kalktı başkanlı..
 • Türkiye’de bir ilke imza attı Türkiye’de bir ilke imza attı..
 • YMMO Başkanı Kaya “Olumsuzluklara rağmen ihracattaki artış sevindirici” YMMO Başkanı Kaya “Olumsuzluklara rağmen ..
 • Birecik Kaymakamı’ndan Birecik TSO’ya ziyaret  Birecik Kaymakamı’ndan Birecik TSO’ya ziy..

TÜM ANKETLERİMİZ
Tüm anketleri görmek için tıklayınız

SENDİKA HABERLERİ
DİSK Nurhak TİS 1 Nurhak, Elbeyli ve Harmanlıda TİS imzaladı
22 Ocak 2017 - 23:06
GAZİANTEP- BEKİR ŞAHİN; DİSK Genel İş Sendikası Kahramanmaraş Nurhak İlçe Belediyesi, Adıyaman Harma..