Kelimeler Her Şeyi Değiştirir

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kariyer Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde “İletişim” eğitimi verdi. Hastanenin yöneticileri ve...

6 Şubat 2016

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kariyer Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde “İletişim” eğitimi verdi. Hastanenin yöneticileri ve çeşitli birimlerinde görev yapan personelin katıldığı eğitimde Kırdök, kelimelerin önemine ve iletişimdeki etkilerine dikkat çekti. Oğuzhan Kırdök, “İletişimde en çok kullanılan araç konuşmadır. Kelimeler her şeyi değiştirebilir. Bir insana ‘şişman’ yerine ‘balık etli’ demek, ‘tembel’ kelimesi yerine ‘çalışmayı pek sevmiyor’ kelimesini kullanmak çok daha farklı etkiler doğurur” dedi.

OLUMLU KAVRAMLARIN ETKİSİ

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, iletişimde olumsuz değil olumlu kavramların kullanılmasının da öneminin altını çizdi. İnsanların düşünürken ve konuşurken olumlu kavramlardan yola çıktığında varılan noktanın çok daha iyi olduğunu vurgulayan Kırdök, “Örneğin bir kurumdan hizmet alan kişiye ‘Bir şikayetiniz var mı?’ diye sormak yerine ‘Hangi hizmetlerimizden memnun kaldınız, sizin için yapabileceğimiz başka bir şeyler var mı?’ şeklinde sormak, o kişinin kurumla ilgili düşüncelerini olumlu yönde etkiler” şeklinde konuştu.

1.688 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]