Karpuz Çekirdeği

Aysel ŞAHİN” Yazdı..

Karpuz çekirdeklerini sakın atmayın ve haşlayın. Sonuç sizi çok şaşırtacak!

Karpuz, yaz mevsiminin açık ara en çok sevdiğimiz ve tükettiğimiz meyvesi olabilir. Sevmekten ziyade karpuzun bilmediğimiz bir özelliği daha var. Karpuz çekirdeklerinin önemi! Ancak sadece bu önemli bilgiyi bilen insanlar karpuz çekirdeklerini tüketiyor! Okumaya devam edip siz de öğrenebilirsiniz.

Bir zamanlar karpuz çekirdeği yutmanın karnınızdaki muazzam bir meyvenin büyümesini ateşleyeceğine inanmış olabilirsiniz. Bu yüzden yemek yerine hep çöpe attınız ya da kardeşinize atmak için cebinizde sakladınız 🙂 Ancak bu çekirdekler vücudunuzda meyve çıkarmaz ve kardeşinize karşı kullanılmamalıdır. Bunun yerine yenmeleri gerekir. Filiz filizlenmiş, kurutulmuş ve karpuz tohumları yenilebilir, protein dolu hazineler haline gelmiştir. Yoğurda kıyasla yaklaşık 1/8 fincan 10 gram protein içerir.

“Filizlenmiş” tohumlar çimlenir ve besin maddelerinde genellikle filizlenmemiş olanlardan daha yüksektir. Filizleme, gıdalardaki tüm besin maddelerini emmeyi güçleştiren, besleyici madde yoğunluğunu artıran ve gıdaları sindirmeyi kolaylaştıran bileşikleri temizler.

KARPUZ TOHUMU

Bu çekirdekler gerçekten çok yararlı bir atıştırmalıktır: Kolestrol seviyelerini, iltihabı ve kalp rahatsızlığı ve inme riskini azalttığı gösterilen protein, vitamin B, magnezyum ve tekil doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlarla doludur.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİ VE KURUYEMİŞLER

Karpuz çekirdekleri kuruyemişlerden çok daha fazla besleyici özelliğe sahiptir, protein yönünden daha güçlüdür.

KARPUZ ÇEKİRDEKLERİNİ NASIL TÜKETEBİLİRSİNİZ?

Çekirdekleri karpuzla birlikte tüketmek istemeyenler çıkarıp sonra da yiyebilirler. Ancak yukarıdaki protein değerinden yararlanabilmeniz için o çekirdeklerden bol bol tüketmeniz önerilir!

Bir diğer yöntem ise karpuz çekirdeklerini suda kaynatıp çayını içmektir. Peki bu yöntemin ne gibi bir yararı var?

İdrar yolları enfeksiyonları ve böbrek sorunlarını gidermede çok etkili!

Ayrıca bu çekirdekler sitrulin bileşiği ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin. Ateroskleroz, yüksek tansiyon, anjin hastalarının kesinlikle tüketmesi gerekir.

Karpuz çekirdeği çayının sadece vücudu temizlemekle kalmıyor aynı zamanda hafızayı güçlendirip, dikkat bozukluklarına çare oluyor.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

4 yemek kaşığı taze karpuz çekirdeğini 2 litre suda 15 dakika kadar kaynatın.

Hazırladığınız bu 2 litre çayı 2 gün boyunca tüketin. 1 gün ara verin. Bunu 2 hafta boyunca tekrarlayın. (Yani iki gün için bir gün içmeyin)

İddia ediyoruz: artık herkes karpuz çekirdeğini tüketecek!

 

285 Defa Okundu.