Kadınlar Silifke ve Tarsus’taki istismarlara tepkili

MERSİN- YENİ ÇİZGİ; Mersin Kadın Meclisi, Silifke ve Tarsus’ta yaşanan iki ayrı cinsel istismar olayını protesto ederek “İstismarcıyı koruyan yasa ve uygulamalara artık son verilsin” diye tepki göster...

MERSİN- YENİ ÇİZGİ; Mersin Kadın Meclisi, Silifke ve Tarsus’ta yaşanan iki ayrı cinsel istismar olayını protesto ederek “İstismarcıyı koruyan yasa ve uygulamalara artık son verilsin” diye tepki gösterdi. Silifke’de yıllarca zihinsel engelli Sinem’in 5 kişi tarafından yıllarca istismara uğrayarak hamile bırakıldığı ortaya çıktı.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getiren Mersin Kadın Meclisi “Çocuk istismarına sessiz kalmıyoruz”, “Sinem için sessiz kalmıyoruz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Yalnız değilsin Kadın Meclisi var” pankartları açtılar.

KADINLAR SİLİFKE’DEKİ İSTİSMARIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Ortak basın açıklamasını yapan Mersin Kadın Meclisi üyesi Aslı Ceren Mandak, mahkemenin beraat kararını eleştirerek, “Mersin’de yakın zamanda öğrendiğimiz, bağırmadığı gerekçesiyle faillerine ceza verilmeyen Sinem bir yanımızda, babası tarafından yıllarca istismara uğrayan 15 yaşındaki çocuk diğer yanımızda. Silifke’de zihinsel engelli, kemik yaşı 22 zihin yaşı 11 olan Sinem’e 5 kişi cinsel istismarda bulundu. Sinem 16 haftalık hamileyken durum ortaya çıktı. 5 adamdan birinin bebeğin babası olduğu yüzde 99.9 DNA raporlarıyla kanıtlandı. Mahkeme delilerin yeterli olmamasını ve Sinem’in bağırmamasına gerekçe göstererek 5 kişiye beraat verdi. İstismarı da kararı da kabul etmiyoruz. İstismarın gerekçesi olmaz” şeklinde konuştu.

BAĞIRMADIĞI İÇİN FAİLENE CEZA VERİLMEDİ

Hiçbir kadının, hiçbir çocuğun kendini savunmak zorunda kalmaması gerektiğine dikkat çeken Mandak, “Çözümü çığlık atmakta arayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve cezayı çığlık atıp atmamakla bağdaştıran Adalet, Zihinsel engelli Sinem’den, 9 yaşından itibaren evinin içinde sorgulamadığınız kadar sorumlusunuz” dedi. Ardından kadınlar, Sinem’in bağırmamasını gerekçe göstererek 5 kişi hakkında beraat kararı veren mahkemeye çığlık atarak tepki gösterdi.

TARSUS ‘TA BABA KIZINA CİNSEL İSTİSMAR UYGULADI

Basın açıklamasına katılan avukat Semra Kabasakal ise Tarsus’ta yaşanan cinsel istismar olayına dikkat çekti. Avukat Kabasakal,  9 yaşından itibaren babasının istismarına maruz kalan çocuk ile ilgili şunları söyledi: “Söz konusu baba, ‘Çocuklar babalarına helaldir’ demiş. Bu zihniyet maalesef iktidarın yarattığı toplumsal faciadan ileri gelmektedir. Kızımız eline Kuran’ı alıyormuş babası yaklaşmasın diye. ‘Kuran’ı bana tecavüz etmesin diye kullandım’ diyen bir kızın feryadını çok zor duyabiliyoruz.” Davanın takipçisi olup, en yüksek cezanın verilmesi için mücadele edeceklerini belirten Kabasakal, “Artık çocuklar da kadınlar da susmayacak. Bundan sonra toplum da hiç susmayacak. Her an her dakika istismara, şiddete karşı olduğumuzu haykıracağız.” diye konuştu.

MGC’de düzenlenen basın açıklamasına bazı kadın örgütleri de katılarak destek verdi

 

343 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]