KADINA ŞİDDETE HAYIR!..

Bekir ŞAHİN” Yazdı..

BEKİR ŞAHİN

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bugün kutlama günü değil. Çünkü şiddet vb. şekilde öldürülen ancak anılır ve benzer yeni ölümler olmaması içinde katiller nefretle kınanır ve yetkililerin dikkati çekilir ki önlem alınsın diye.

Onun için silahsız, savunmasız, suçsuz, günahsız kadınları keyfi olarak, ya da benzer gerekçelerle öldürülmesi kabul edilir değildir. Bu nedenle bu cinayetler asla unutturulamaz hatta unutulamaz.

Yeni ölümlerin önüne geçmek için de çığlık sesleri hep yükselmeye devam edecektir.

Amaç yeni ölümler olmasın.

Bu anlamda böyle günlerdeki çığlık sesleri tepkiler öfkeler, kınamalar elbette özellikle kadınlar olmak üzere toplumun her kesiminde, bu bir güne de sığdırılsa dikkatleri çekmek açısından,  gelecekte daha güvenli yaşam açısından gündemde tutulması çok önemlidir.

Şu son bir yıl içindeki kadın cinayeti sayısına bakarsanız tam bir facia ve katliam; 2018 yılı kasım ayına dek bu yıl içerisinde sadece kayıtlara geçen 363 kadın öldürüldü. 363 hayat, 363 umut yok oldu. Son 10 yılda ise toplamda 2337 kadın öldürüldü.

Türkiye için bu utanç tablosu olsa gerek…

Tek dileğimiz bu acıların şu yüzyılda artık son bulması…

 

Maalesef bu acıyı en derinden yaşayan bir aile olarak 21. yüzyılda hala kadına şiddeti önleme günü ilan edilmesi elbette hepimizin ayıbı olsa gerek.

Mersin’de üniversite son sınıf öğrencisi FERAY ŞAHİN kızımız, tam 14 ay önce emniyet teşkilatının yüz karası, polis memuru F.Burak Aykul isimli hainin şiddeti sonucu katledildi.

Burada hükümete ve yasa yapıcılarına birkez daha sesleniyoruz;

Tecavüzcüye, kadın katillerine indirim uygulanmasın. Katiller için komik ve gülünç indirimli cezalar, birer ödül niteliği taşımakta olup, katilleri cesaretlendirmekte, cinayetlerin önünü açmaktadır. Bir insan kolay dünyaya gelmiyor ve yetişmiyor. Biricik evladınızı veya yakınınız genç yaşta kaybetmek ise insana ömür boyu kalıcı acı veriyor…

İnsan hayatı bir çırpıda yok edilecek kadar, ucuz olmamalı.

Onun için diyoruz ki; kadınları katledenlerin suç kapsamı ağırlaştırılmış müebbet cezası olacak şekilde güncellensin. Katile indirim değil, ömür boyu hapis cezası verilerek, yaşanan bu acı olayların, haksızlıkların, hukuksuzlukların önüne geçilsin. En azında kadının canına kıyanların yapanın kar kalmasın, ağır cezalar verilerek vicdanlar rahatlatılsın.

Başka Feraylar ölmesin, analar ağlamasın, ocaklar sönmesin istiyoruz…

Adalet Bakanlığı, yargıçlar, hukukçular, yasa yapıcı tüm makamlar sizlere bu anlamda çok, ama çok önemli insani görev düşmektedir.

Tekrar tekrar vurgulamak istiyoruz; özellikle kadınları öldüren katiller asla ve asla affedilmesin, en ağır cezalarla cezalandırılması için lütfen vakit kaybetmeden yeni yasal düzenlemeler yaparak, akan bu kanı durdurun. Çünkü böyle acı olaylar her an herkesin başına gelebilir.

Genç yaşta kızlarını toprağa veren aile olarak yasa yapıcılardan en büyük beklentimiz, ricamız, isteğimiz bu…

Lütfen duyun, anlayın bizleri…

NOT; Feray Şahin (23) kızımızın katiline Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği indirimli 5 yıl 3 ay gibi komik, gülünç, katile ödül nitelikli, katili cesaretlendiren karara itirazımızı yaptık. Dosyanın bundan sonraki durumu İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay aşamasında görülecek.

Umutla, hala mahkemede ve yargı aşamasında adil bir karar çıkmasını bekliyoruz.

Katilin ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması, en büyük beklentimiz, talebimiz ve isteğimiz…

1.548 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]