Kadın cinayetlerinde cezalar yetersiz

  GAZİANTEP-BEKİR ŞAHİN;  Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman kadın cinayetlerinde artışa dikkat çekerek, verilen cezaların yetersizliğini vurguladı. Başkan Kahraman, “Katilin takım...

 

GAZİANTEP-BEKİR ŞAHİN;  Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman kadın cinayetlerinde artışa dikkat çekerek, verilen cezaların yetersizliğini vurguladı. Başkan Kahraman, “Katilin takım elbise ve kravatlı olması, pişmanlık ve iyi hal gibi indirimleri hakkaniyete ve vicdana aykırıdır. Pişmanlık kişiyi öldürmeden önce olmalıdır. Öldürdükten sonra katilin pişmanlığı ölümü geri getirmez, fayda etmez. Kadın cinayetleri ve cinsel istismar suçlarında indirim uygulanmamalı” diye konuştu. Toplumda artan silahlanmanın önüne geçilmesi gerekirken, yıllık mermi istihkakının artığına da vurgu yaptı.

Kadın cinayetleri ve cinsel istismar suçlarında indirim uygulanmamasını söyleyen Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman Yeni Çizgi Gazetesine yaptığı açıklamasında, kadınların en fazla yakınları ya da tanıdıkları tarafından katledildiklerini belirterek, katillere verilen cezaların yetersizliğinin bu tür suçlarda önemli etkisi olduğunu açıkladı. İyi hal indirimi, pişmanlık gibi hallerden kaynaklı ceza indirimlerinin hakkaniyete ve vicdana aykırı olduğunu kaydeden Kahraman, “Şartlı salıverme infaz hükümlerinin lehe olan kısımları uygulanmamalı. Örneğin katil 20 yıl ceza alıyor. Bu çeşitli nedenlerden dolayı üçte 2ye düşürülüyor. Sonrada cezasını açıkta geçirme uygulaması veriliyor. Aslında bir kişi katliam yaptığında, insan öldürdüğünde, hapse girdiğinde bir daha dışarı çıkmayacağını bilmeli ki bir daha başkasını öldürmesin, suç işlenmesin” dedi.

AİLE İÇİ ŞİDDETTE KADIN YALNIZ BIRAKILIYOR

Bu arada Aile Koruma Kanuna göre verilen cezaların yetersiz olduğunu hatırlatan başkan Kahraman, “Örneğin, ailesine şiddet uygulayan kocaya evden uzaklaştırma cezası verildikten sonra kadın yalnız bırakılıyor. Sanıktan bu aileyi korumaya yönelik, devletten bir koruma yok, sahip yok. Dolayısıyla bu tür suçlar hiç azalmıyor.” şeklinde konuştu.

ÇOCUK İSTİSMARINDA DA ARTIŞ VAR

Öte yandan çocuk istismarı olaylarının çok sıkça işlendiğini, mahkemelerdeki dosyaların yarısının bu suçlarla ilgili olduğunu belirten, Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman, bu tür olayların iyi araştırılması gerektiğini söyledi.

KİŞİSEL SİLAHLANMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Kadın cinayetlerinin bir kısmının ekonomik nedenlerle işlendiği, bir kısmının kıskançlık, bir kısmının ise ailevi nedenlerden kaynaklı olduğunu, çok az kısmının ise kişisel nedenlere dayalı olduğunu belirten Gaziantep Barosu Başkanı Av. Kahraman, bireysel silahlanmaya da dikkat çekti. Son zamanlarda ruhsatlı, ruhsatsız çok yüksek oranda silahlanma yaşandığını belirten Kahraman, biran önce bunun önüne geçilmesi gerektiğini açıkladı.

YILLIK MERMİ İSTİHAKI ARTIRILDI

Silahlanmanın önüne geçilmesi gerekirken kişilerin yıllık mermi istihkaklarının arttırılmasının daha da tehlikeli olduğunu söyleyen başkan Kahraman, mermi artışının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını buna hükümetin siyasilerin dur demesi gerektiğini kaydetti. YENİ ÇİZGİ

658 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]