İşçi, AKP’yi mahkûm ettirdi

...

4lXteWgx_400x400BEKİR ŞAHİN

Yargıtay, 9. Hukuk Dairesi iktidar partisi hakkında bir ilke imza attı. AKP Gaziantep İl Başkanlığı’nda 6,5 yıl çaycılık ve temizlik işleri yaptıktan sonra işten çıkarılan Mehmet Köse’nin Avukatı Yusuf Subaşı,  açtığı dava ile partiyi kıdem, ihbar tazminatı ve fazla mesai ücretlerini ödemeye mahkûm etti. Partinin davayı temyiz etmesi üzerine Yargıtay, partinin işçiye 31 bin 218 lira ödeme yapmasını kararlaştırdı. Partinin işçiliğini yapan Köse’nin yaklaşık 6 ay sigortasız çalıştırıldığı da ileri sürüldü. Yargıtay yerel mahkemenin davanın reddine kararını daha öncede bozmuştu.

 

2004 yılının Mart ayında AKP Gaziantep İl Başkanlığı’nda şoför olarak iş başlayan Mehmet Köse (38)  aynı yılın Ekim ayına kadar yaklaşık 8 ay sigortasız çalıştırıldığı, daha sonraki dönemde çay ve temizlik işlerinden sorumlu olduğu ifade edildi. AKP İl Başkanlığı binasında 6,5 yıl görev yapan Köse, il başkanı değişince hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmasının ardında alacaklarının tahsili için partiye dava açtı.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ

Gaziantep 2. İş Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda, kıdem, ihbar tazminatı, yıllık izin, fazla mesai, ulusal bayram ve genel tatil ücretinin işçiye ödenmesine karar verildi. Karara itiraz eden AKP, temyiz için Yargıtay’a başvurdu. 2012 yılında sonuçlanan dava ile ilgili, Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi’nden oy birliği ile onama kararı çıktı. Bunun üzerine, ana para ve faiziyle birlikte Köse’ye, 31 bin 218 lira ödenmesi kararlaştırıldı. AKP, Köse’nin alacağının tümünü ve mahkeme masraflarını ödeyerek bu davada kendini kurtarabildi.

VİCDAN SAHİBİ YARGIÇLAR VARMIŞ

Mehmet Köse’nin avukatı Yusuf Subaşı, böyle bir kararın hem sevindirici hem de üzücü olduğunu belirterek, “Sevindirici tarafı, siyasi iradenin tüm baskılarına karşın, hâlâ vicdan sahibi yargıçların varlığıdır. Yargının kurumsal olarak iktidar partisinin arka bahçesine henüz dönüşememiş olmasıdır. Üzücü tarafı da seçim zamanları parti propagandası için parti hizmetine trilyonları harcayıp, oy kazanmak için her seçim arifesinde katrilyonları savuranların, kaynak kendi cepleri ve parti bütçeleri olunca, asgari ücretli işçinin üç kuruşluk tazminatını dahi ödememek için nasıl çabaladıkları ve cimrileştiklerini üzülerek görmüş olmamızdır” şeklinde konuştu. Subaşı, kararın aynı zamanda emsal bir karar olacağını da hatırlatarak,  “Sonunda adalet yerini buldu” diye konuştu.

43 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]