İhracatçının sesini duyun

İhracatçının sesini duyun
25 Ağustos 2017
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MERSİN- Ortadoğu’da yaşanan kaos Mersin Serbest Bölgesi’ni vurmaya devam ediyor. MEŞBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum, Mersin Serbest Bölgesi’nde 2017 yılının ilk 7 ayında ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azaldığını, son 5 yılda yıllık 3,8 milyar dolar olan ticaret hacminin ise 2,8 milyar dolara kadar daraldığını bildirdi.

Mersin Serbest Bölgesi’nin ticaret hacminde Ortadoğu ülkelerinin payı büyük. Ancak, uzun zamandır Ortadoğu ülkelerinde yaşanan karışıklık ve savaş ortamı, hem güvenlik boşluğuna hem de ticaret yollarının kapanmasına neden oldu. Bu durum Mersin Serbest Bölgesi’ni de olumsuz etkiledi.

“TİCARET HACMİ YÜZDE 4 AZALDI”

Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (MESBAŞ) Genel Müdürü Edvar Mum, Serbest Bölge’deki gelişmeleri İHA muhabirine değerlendirdi. 1987 yılında Türkiye’nin ilk serbest bölgesi olarak açılan Mersin Serbest Bölgesi’nde 2017 yılının ilk 7 ayında 1,6 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştirildiğini belirten Mum, “2016 yılının aynı döneminde gerçekleştirilen 1,7 milyar dolar işlem hacmine göre bu yıl ticaret hacmi yüzde 4 oranda azalış gösterdi. Son 5 yılda yıllık 3,8 milyar dolar olan ticaret hacmi 2,8 milyar dolara kadar daraldı. Bu daralmadaki en büyük etken, bölgenin ticaret hacmindeki Ortadoğu ülkelerinin önemli payıdır. Son yıllarda Ortadoğu ülkelerindeki güvenlik boşluğu sebebiyle ticari işlemler daralmış ve bölgenin ticaret hacmini önemli derecede etkilemiştir” dedi.

“KURULUŞTAN BUGÜNE KADAR TOPLAM TİCARET HACMİ 58,2 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

Mersin Serbest Bölgesi’nin 2016 yılında gerçekleştirdiği 2,8 milyar dolar işlem hacmi sayesinde Türkiye’deki serbest bölgeleri içerisinde Ege Serbest Bölgesi’nden sonra 2’nci sırada yer aldığını ifade eden Mum, sağladığı 8 bin 300 kişilik doğrudan istihdamla da Ege ve Bursa serbest bölgelerinden sonra 3’üncü sırada olduğunu dile getirdi. Mum, “Mersin Serbest Bölgesi’nde 1988 yılından bugüne kadar gerçekleşen ticaret hacmi toplamı ise 58,2 milyar dolara ulaştı. Öte yandan, 2016 yılı Temmuz sonu itibarıyla bölgede 456 ruhsatlı firma faaliyet gösterirken, 2017 yılı aynı döneminde firma sayısı yüzde 1 artışla 459’a yükseldi. Aynı dönemde yerli sermayeli firma sayısı yüzde 2 azalırken, yabancı sermayeli şirket sayısı yüzde 7 arttı. İstihdamda da geçen yıla göre artış söz konusu. 2016 yılı Temmuz sonu itibarıyla 8 bin 152 kişi istihdam edilirken, 2017 yılı aynı döneminde bu sayı yüzde 3 artışla 8 bin 372 kişiye çıktı. Bölge, doğrudan istihdamın yanı sıra dolaylı istihdam ile yaklaşık 9 bin kişiye sağladığı çalışma imkanları sayesinde gerek Mersin gerekse ülkemiz için önemli bir istihdam merkezi konumunda olma özelliğini devam ettirmektedir” diye konuştu.

“112 ÜLKEYLE TİCARET YAPILIYOR”

Bölgede çok yönlü ticaret gerçekleştirildiğini ve 112 değişik ülke ile 682 değişik malın ticaretinin yapıldığını vurgulayan Mum, “Bu rakamlar, Mersin Serbest Bölgesi’nin dünya ülkeleri ile ticaretinde çok yönlü etkinliğini göstermektedir. Yapılan ticaretin yüzde 60‘ını sanayi ürünleri, yüzde 40’ını tarım ürünleri oluşturmaktadır. Bölgeden en fazla ticaret yapılan ülkeler arasında ABD, Irak, İran, Ekvador, İspanya, Suriye, Çin, Suudi Arabistan, Hollanda ve Mısır ilk sıraları alıyor” ifadelerini kullandı.

Üretici firmaların yatırım talepleri ve ticari işlem yapan firmaların depolama alan taleplerinin arttığına da işaret eden Mum, şunları söyledi: “Üretim faaliyetleri için gelir ve kurumlar vergisi istisnası ile kaliteli iş gücü temininin mümkün olması; ticaret ve lojistik işlemleri açısından önemli coğrafi konumu, özel limanının bulunması ve Doğu Akdeniz’in en önemli limanlarından biri olan Mersin Limanı’nın hemen yanında kurulmuş olması, bölgede faaliyetlerinin çeşitliliğini devam ettirmiş ve bölge yüzde 100 dolulukla çalışmıştır.”

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Yeni Çizgi Gazetecilik'e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Yeni Çizgi Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

 • Babasının Kullandığı Traktör Altında Kalarak Öldü Babasının Kullandığı Traktör Altında Kala..
 • Şehit Ateşi Mersine Düştü Şehit Ateşi Mersine Düştü..
 • Tff 3. Lig: Tarsus İdman Yurdu: 2 – Utaş Uşakspor: 2 Tff 3. Lig: Tarsus İdman Yurdu: 2 –..
 • Tek İsteği Çocuklarını Görmek Tek İsteği Çocuklarını Görmek..
 • Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi: “Zanlının En Ağır Cezayı Almasını İstiyorum” Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi:..
 • Yaralı Köpekler Sağlığına Kavuştu Yaralı Köpekler Sağlığına Kavuştu..

Bölümün diğer haberleri

 • Babasının Kullandığı Traktör Altında Kalarak Öldü Babasının Kullandığı Traktör Altında Kala..
 • Şehit Ateşi Mersine Düştü Şehit Ateşi Mersine Düştü..
 • Tff 3. Lig: Tarsus İdman Yurdu: 2 – Utaş Uşakspor: 2 Tff 3. Lig: Tarsus İdman Yurdu: 2 –..
 • Tek İsteği Çocuklarını Görmek Tek İsteği Çocuklarını Görmek..
 • Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi: “Zanlının En Ağır Cezayı Almasını İstiyorum” Mersin’de öldürülen Ferayın Annesi:..
 • Yaralı Köpekler Sağlığına Kavuştu Yaralı Köpekler Sağlığına Kavuştu..
 • Afrin Sınır Karakolları Yoğun Ateş Altına Alındı Afrin Sınır Karakolları Yoğun Ateş Altına..
 • Başbakan: Harekat çok seri şekilde yapılacak Başbakan: Harekat çok seri şekilde yapıla..
 • Almanya’da Kılıçdaroğlu’na Protesto Almanya’da Kılıçdaroğlu’na Pr..
 • Roket Düştü yaralılar var ev ve araçlar hasar gördü Roket Düştü yaralılar var ev ve araçlar h..
 • Suriye Sınırına Sevkiyat Sürüyor Suriye Sınırına Sevkiyat Sürüyor..
 • Trump’ın başkanlığının birinci yılında ABD’de hükümet kapatıldı Trump’ın başkanlığının birinci yılı..
 • Mersin Barosundan Utanç Listesine Tepki Mersin Barosundan Utanç Listesine Tepki..
 • Erdemlide Hortum Seraları Vurdu Erdemlide Hortum Seraları Vurdu..
 • Kayıp Köpek İçin Herkes Seferber Oldu Kayıp Köpek İçin Herkes Seferber Oldu..

TÜM ANKETLERİMİZ
Tüm anketleri görmek için tıklayınız

SENDİKA HABERLERİ
Mezitli Belediyesinde Toplu Sözleşme Sevinci Mersin Mezitli Belediyesi Tüm Bel-Sen ile Toplu Sözleşme imzaladı
15 Ocak 2018 - 17:13
MERSİN-Mezitli Belediyesi ile Tüm Bel-Sen Mersin Şubesi arasında toplu iş sözleşme imzalandı. Sözleş..