HİDAYET

Arif NACAROĞLU” Yazdı..

 

 

Hidayet. Belediye zabıtası. Muhalif parti zamanında belediyeye girdiği için bir türlü müdür olamadı. İlerleyen yaşına rağmen sokak sokak dolaşıp dilenci kovalıyordu düne kadar. Dün tarihi bir görevle görevlendirildi. Emir büyük yerden. En tepeden.

 

Görev gizli telefon kulübesinde, dinlendikten sonra kendini imha eden kasetle değil, alenen parti gurup toplantısında televizyondan verildi.

 

Her kötülüğün kaynağı olan bakkal, salçacı, turşucu, kuruyemişçi, tablacı, çorbacı izlenecek, hangi partiye oy verdiğine bakılmaksızın (?) depoları denetlenecek, deposunda fazla mercimek, soğan, fıstık, leblebi, hıyar turşusu çıkan her türden esnaf yakalanıp en tepeye bildirilecek. Hidayet bu görevinde yalnız da değil. Stokçu olduğundan şüphelenilen bakkal, turşucu, çorbacı, ajan vatandaş tarafından Hidayet’e bildirilecek. Vatandaş da en tepeden görevlendirilmiş olduğunun heyecan ve gururu ile bakkal, turşucu, çorbacı avına çıkacak, bir şeyler almaya gücü yetmediği için alırmış gibi yapıp, bakkal çırağının, çorbacı bulaşıkçısının ağzını arayacak, turşu suyu içerisine gizlenmiş hıyarları arayacak. Görevini nasıl yerine getireceğini pek anlayamamış olanlar Şener Şen ile Kemal Sunal’ın filmini izleyip, stokçuluğun inceliklerini öğrenecek, derin bir bilgi ile donanacaklar. Böylece Hidayet ve vatandaş işbirliği eylül ayında 6,30 olan tüketici enflasyonunun canına okuyup, canavarı yok edecek.

 

İyi de stokçuluğun sınırı ne? Örneğin ülkemizin en büyük 100 şirketi, hatta 10 şirketi arasına giren dev marketler Hidayet’in ve acar vatandaşın görev alanına giriyor mu? Sermayesi dışarıda lüks satış mağazalarının depolarına Hidayet, “Açın leeen kapıyı” diye girebilecek mi?

 

Hidayet, eylül ayında en büyük artış oranıyla rekor kıran elektrik için Afşin-Elbistan santraline, yakmaya kıyamayıp yakında içmeye başlayacağımız benzin için uluslararası şirketlerin depolarına girip, “Çıkartın leeen sakladığınız elektriği, benzini, tepesini attırmayın, sabrını taşırmayın Reis’in” diyebilecek mi?

 

Hidayet ve vatandaş işbirliğiyle üç, dört muhalif stokçu yakalanıp yandaş televizyon kanallarının gri camlarından halka “İşte enflasyonun sebepleri, işte CeHaPe zihniyeti” diye teşhir edildiğinde doğal gaza yüzde 40 daha fazla ödeyen yandaş vatandaş “Oh olsun. Çeksinler cezalarını” dediklerinde, ev kiraları, ekmek fiyatları, okul masrafları, otobüs, metrobüs, köprü geçişi fiyatları düşecek, maaşlar artacak mı?

 

Bilmem.

 

Kolay gelsin Hidayet.

 

Kolay gelsin vatandaş.

anacaroglu@evrensel.net

 

599 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]