HDP’ye Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş başkan seçildi

ANKARA-HDP 3. Olağan Büyük Kongresi’ni yaptı. Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 823 delegenin oyuyla HDP’nin yeni eş genel başkanları seçildi. Parti Meclisi listesi belli oldu, ilk sırada Demirtaş yer a...

ANKARA-HDP 3. Olağan Büyük Kongresi’ni yaptı. Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 823 delegenin oyuyla HDP’nin yeni eş genel başkanları seçildi. Parti Meclisi listesi belli oldu, ilk sırada Demirtaş yer aldı.

hdp büyük kongre 2

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Büyük Kongresi, gözaltı, tutuklama ve engellemelere rağmen şimdiye kadar kongre yaptığı en büyük salonu tıka basa doldurdu. ‘Umutla, cesaretle, kararlılıkla’ ana temasıyla HDP’nin kongresini yaptığı Ankara Arena’yı binler tıka basa doldurdu.Arena ya sığmayan kalabalığın bir o kadarı da dışarıda kaldığı salona, çantadan çakmağa birçok şey alınmadı.

Meral Danış Beştaş, Kürtçe açılış konuşmasına gelen katılımcıları selamlayarak başladı. Beştaş, “Bugüne kadar HDP kongresini toplayamaz diyorlardı. Ama şu salon onlara en net cevaptır. Bugün faşizm, zulüm ve karşısında birlikteyiz. Dünden bu yana kongreye katılımları engellemek için her şeyi yaptılar. Yapmadıkları bir şey kalmadı. Ancak gelişinizi engelleyemediler. O nedenle emeğiniz kutsaldır. Yeniden hoş geldiniz” dedi.

Kongrenin özgürlük, barış ve birlikteliğe vesile olması temennisinde bulunan Beştaş, tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarının rehin olarak tutulduklarını söyledi ve kendilerine salondan selam gönderilmesini istedi. Selamlaması salonda büyük alkış topladı.

Kongreye EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP eski milletvekili ve EMEP MYK üyesi Levent Tüzel, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Nuri Günay, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, TKP Genel Başkanı Erkan Baş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, KESK Eş Genel Başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB ve birçok sendika ,demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Öte yandan yurtdışından birçok sol, sosyalist ve devrimci örgüt ve partilerden kongreye temsilciler geldi. Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan HDK ve bileşenlerinin eş bakanları, yöneticileri de kongreye selam gönderdiler.

Pervin Buldan, “Çözüm savaşta değil barıştadır. Çözüm ölme ve öldürmede değil, yaşama ve yaşatmadadır.” çağrısında bulundu. Sezai Temelli, “Herkes herkese sarılsın. Çok önemli sözler verdik. Şimdi bu sözlerin takipçisi olacağız” derken, Pervin Buldan “Hepinizin yolu açık olsun. Hep birlikte mücadele edeceğiz. O gemiyi limana ulaştıracağız” diye konuştu.

TEMELLİ: İKTİDAR YAŞAMIN HER ALANINA SALDIRIYOR

Sezai Temelli kürsüye çıktı. İstanbul doğumlu olan Temelli, salonu selamlayarak konuşmasına başladı. Temelli, “Umutla ve cesaretle geldiniz ama gelirken bir rekora da imza attınız. Dünyanın GBT (Güvenlik Bilgi Taraması) rekorunu kırdınız” diyerek, dünden bu yana kongreye katılmak için yollarda olan binlerce kişinin yaşadıklarına dikkat çekti

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’IN MESAJI OKUNDU

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden onbinlerin katıldığı partisinin kongresine mesaj gönderdi. 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan ve büyük kongrede aday olmayacağını açıklayan Demirtaş’ın kongre mesajını divan eş başkanı Sırrı Süreyya Önder okudu. Kalbim olanca sıcaklığıyla kongre salonunda atıyor” diyen Demirtaş, “Direnişe faşizmin cevabı tutuklama olacaksa, bin tane daha yeni hapishane yapsalar, bizi dolduracak yer bulamamalılar” diyerek partililere çağrıda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden kongreye mesaj gönderdi. 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan, hem milletvekilliği hem de parti üyeliği düşürülen Yüksekdağ’ın kongre mesajını divan eş başkanı Meral Danış Beştaş okudu.  Bugün yeni bir ufkun yükseldiğini belirten Figen Yüksekdağ, “Ankara’dan Afrin’e bizleri birleştiren aynı ufka bakıyor olmaktır. Ve bütün inancımızla bir kez daha söylüyoruz; Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam zaferimiz olacak” dedi.

Bin 109 delegeden 837’si oy kullandı. Oy kullanan delegelerin geçerli sayılan 823’ünün oyunu alan Buldan ve Temelli yeni eş genel başkanlar olarak duyuruldu. Sonuçların açıklanmasının ardından yeni eş genel başkanlar kısa birer teşekkür konuşması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Büyük Kongresi, seçim gündeminin tamamlanmasının ardından sona erdi.

Yeni eş genel başkanların teşekkür konuşmasının ardından milletvekilleri ve yeni parti meclisi üyeleri platformda toplu fotoğraf çektirdi.

HDP PM LİSTESİ ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU

HDP 3. Olağan Kongresi’ne sunulan Parti Meclisi listesi delegelerin oylarıyla kabul edildi. Selahattin Demirtaş listede birinci sırada, Serpil Kemalbay ise ikinci sırada yer aldı. Delegelerin oylarıyla seçilen yeni PM üyeleri şunlar:

Selahattin Demirtaş, Serpil Kemalbay, Adalet Aydın Sözkesen, Adnan Selçuk Mızraklı, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Ali Ürküt, Alican Önlü, Alper Öztürk, Arife Çınar, Asiye Kolçak, Ayfer Fatma Çelik, Ayhan Bilgen, Aylin Hacaloğlu, Aysel Güzel, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Berktay, Azad Barış, Barış Karabıyık, Bedia Akkaya, Bedia Özgökçe Ertan, Bedriye Yorgun, Benazir Coşkun, Bereket Kar, Berna Çelik, Betül Ünsal, Birsan Kaya Altınörs, Bülent Uyguner, Celalettin Can, Cengiz Yılmaz, Cevdet Konak, Coşkun Üsterci, Dirayet Taşdemir, Elif Bulut, Elif Torun Öneren, Emine Beyza Üstün, Emine Kaya, Erdal Bektaş, Fatma Kurtulan, Feray Mertoğlu, Feride Peynirci, Garo Paylan, Gençay Gürsoy, Gülay Bilici, Gülsen Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Gülşen Özbek, Günay Kubilay, Günfer  Karadeniz, Hakkı Saruhan Oluç, Hatice Ödemiş Bayram, Hişyar Özsoy, Hürriyet Kaytar, Hüseyin Gür, Hüseyin Taka, İbrahim Akın, İbrahim Ayhan, İlknur Bingöl, İzzet Karadağ, Kemal Peköz, Kıvanç Eliaçık, Leman Kiraz, Mehmet Hüsamettin Yürek, Mehmet Salih Yıldız, Mithat Sancar, Muazzez Töre, Murat Çepni, Mustafa Avcı, Nadir Yıldırım, Nadiye Gürbüz, Nazmi Gür, Nesimi Aday, Nimetullah Erdoğmuş, Nuran İmir, Nurettin Turğut, Nurettin Üzümcü, Olcay Öztürk, Ömer Faruk Kırnıç, Ömer Önen, Resul Sadak, Rıdvan Turan, Roza Kahya, Selahattin Aslan, Semra Güneş, Sevtap Akdağ Karahalı, Sibel Yiğitalp, Şehriban Zuğurli, Taşkın Aktaş, Tuna Aydın, Yağmur Yurtsever, Yılmaz Topaloğlu, Yurdusev Özsökmenler, Yüksel Mutlu, Zahide Besi, Zelal Yerlikaya, Zeynep Boğa, Zeynep Nilgün Salmaner, Zübeyda Zümrüt, Zühtü Turgut, Züleyha Gülüm.

Merkez Disiplin Kurulu: Abdurrahman Öztürk, Nuriye Taka, Selma Metin, Serhat Karaşin, Sinem Coşkun, Sultan Özcan, Zahit Mutlu.

Uzlaşma Kurulu: Fatma Gök, Özgür Sevgi Göral Birinci, Seydi Fırat, Yavuz Önen. (MA)

hdp büyük kongre hdp büyük kongre.4jpeg

 

 

1.378 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]