HDP’liler Antep ve Urfa’da polis engeline takıldı

GAZİANTEP-URFA-YENİ ÇİZGİ; Açlık grevindeki HDP milletvekili Leyla Güven'e destek için yürüyüş yapmak isteyen HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve beraberindeki partililere polis izin vermedi. ...

GAZİANTEP-URFA-YENİ ÇİZGİ; Açlık grevindeki HDP milletvekili Leyla Güven’e destek için yürüyüş yapmak isteyen HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve beraberindeki partililere polis izin vermedi. Aynı şekilde Urfa’da da aralarında milletvekillerinin olduğu grup yürümek istedi polis yine izin vermedi. Valiliklerin yasakları ise dikkat çekti.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve bir grup partili, açlık grevinde olan Leyla Güven’e destek için yürüyüş yapmak üzere Gazimuhtar Paşa Bulvarı’ndaki HDP il binasında toplandı. Emniyet yürüyüşün gerçekleşmemesi için bina çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Binanın giriş ve çıkışları çevik kuvvet polislerinin oluşturduğu güvenlik zinciri ile kapatıldı. Polis buralarda TOMAlarla önlem aldı.

Yasadışı örgüt PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan serbest bırakılması için açlık grevinde olan Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve 291 tutukluyla başlattığı, “100. Gününde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya” yürüyüşü devam ederken Gaziantep’te bir hafta boyunca eylemler yasaklanmıştı. Yapılan görüşmeler sonrasında polis Mahmut Toğrul’un tek başına dışarı çıkmasına izin verdi. Yoğun güvenlik önlemleri arasında dışarı çıkan Toğrul, üzerine giydiği ‘Tecrit kalksın, Leyla yaşasın’ yazılı önlükle İpekyolu’na kadar yürüyeceğini söyledi. Polis ise yalnız da olsa üzerindeki önlükle yürüyemeyeceğini söyledi. Toğrul, polisle yapılan müzakerenin ardından yürüyüş yapmaktan vazgeçti. Toğrul, parti binası önünde gazetecilere açıklama yaparak tepkisini dile getirdi. Toğrul,  Türkiye’de hukukun, yasanın işlemediğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Toğrul, “Bizim amacımız 98 gündür ülkenin kendi iç hukukuna uyması için çaba yürüten Hakkari halkının iradesi olan Leyla Güven’in sesinin duyulmasıdır. Bireye özgü yasalar olamaz ama hepiniz biliyorsunuz bugün artık bireye özgü yasalar var. İmralı’da büyük bir tecrit var. Her tutuklu ve hükümlünün birçok hakkı vardır ancak PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 20 yıldır bu haklar tanınmıyor.

Özellikle 2015’ten bu yana mutlak bir tecrit uygulanıyor. Bu tecride karşı toplamda 315 kişi açlık grevine girmiştir. Tek istekleri tecridin kaldırılmasıdır. Biz de diyoruz ki; Tecrit kalksın Leyla yaşasın. Ülkeyi yönetenler en çok insanların yaşamını önemsemelidirler. Ancak hukuku, yasayı hiçe sayan İçişleri Bakanı, insanların yaşamı için yürümek isteyenlerin yürümesi için ‘yürütürsem adam değilim’ diyor. Bunlar insan hayatına zerre kadar değer vermiyor. Bu ülkede bu binanın önüne polis gücünü yıkmak neyin nesidir. Bizim amacımız insanları yaşatmak ve kamuoyu oluşturmaktır. Ancak bugün ben milletvekili olarak dahi bunu yapamıyorum. Benim yürümem engelleniyorsa bu ülkede hukuktan bahsetmek mümkün değildir” diye konuştu. Amaçlarının provokasyon yapmak olmadığını söyleyen Toğrul, açıklamasının ardından TBMM plakalı aracına binerek Diyarbakır’a gitti.

ŞANLIURFA’DA HDP’LİLERİN YÜRÜYÜŞÜNE İZİN VERİLMEDİ

Şanlıurfa’da aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu grubun, açlık grevindeki Leyla Güven’e destek vermek amacıyla yapmak istediği yürüyüşe polis ve jandarma ekipleri izin vermedi. HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için Şanlıurfa’dan Diyarbakır’a gitmek isteyen, aralarında HDP Milletvekilleri Mahmut Toğrul, Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü ve Nusrettin Maçin’in de bulunduğu grup, Birecik ilçesinde toplandı. Grup, polisin Şanlıurfa Valiliği’nin kent genelinde gösteri ve yürüyüşleri 15 gün süreyle yasakladığını bildirmesi üzerine dağıldı. HDP’li vekiller daha sonra Suruç ilçesine geçerek, burada toplanan kalabalıkla birlikte yürüyüş yapmak istedi. Aligör Mahallesi girişinde önlem alan jandarma ekipleri, yürüyüşe izin vermedi. YENİ ÇİZGİ

 

934 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]