HDP’liler 4 Kasım tutuklamalarını her yerde protesto etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Gaziantep, Adana, Mersin, Hatay, Urfa, Malatya gibi bölge illeri başta olmak üzere yurt genelinde birçok yerde 4 Kasım 2016 tarihinde milletvekillerinin tutuklanmas...

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Gaziantep, Adana, Mersin, Hatay, Urfa, Malatya gibi bölge illeri başta olmak üzere yurt genelinde birçok yerde 4 Kasım 2016 tarihinde milletvekillerinin tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaparak tutuklamaları protesto etti. Tutuklu vekillerin fotoğraflarının yer aldığı pankartı açan HDP’liler, milletvekillerinin yalnız olmadığını belirterek, destek mesajları verdi.

ANTEP

HDP Antep İl Örgütü, düzenlediği basın açıklamasıyla 4 Kasım’ı protesto etti. Yeşilsu’da açıklama yapmak isteyen HDP’li gruba polis izin vermezken HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ile polisler arasında kısa süreli tartışma çıktı. HDP’liler açıklamayı il binası önünde yaptı.

Polis, bugün KPSS’nin olması nedeniyle açıklamaya izin verilmeyeceğini söyleyen polislere milletvekili Toğrul, “Çevremizde okul yok. En yakın okul 5 kilometre ileride, sizin bu tavrınız kitlemizi provoke etmeye dönüktür. Şu an yapılan Antep’te sadece HDP’ye yapılıyor” diyerek yanıt verdi.

Kısa süreli tartışmanın ardından HDP’liler, Yeşilsu’dan parti il binası önüne kitlesel bir şekilde alkışlarla yürüyerek geldi. Burada konuşan HDP’li Toğrul, 4 Kasım’ı “siyasi soykırım operasyonlar” olarak değerlendirerek, “4 Kasım operasyonu, Orhan Doğanların yaşadığı sürecin 2009’daki KCK operasyonları sürecinin en üst noktaya taşınmasıdır” dedi.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü, 4 Kasım 2016 tarihinde partilerine dönük siyasi operasyonların yıl dönümü dolayısıyla il binalarında basın açıklaması düzenledi.

HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık, partilerine yönelik yapılan saldırılara rağmen özgürlük ve demokrasi mücadelesine devam ettiklerini kaydetti. Akdeniz Belediyesi’ne atanan kayyuma değinen Işık, halkın tüm baskılara rağmen mücadele ederek kayyum atanan belediyeleri geri alacaklarına dikkat çekti.

URFA

HDP Urfa İl Örgütü, Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un  katılımıyla basın açıklaması yaptı. İl binası önünde yapılan açıklamada, tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarının olduğu pankart açıldı. HDP Urfa İl Eş Başkanı Aliye Kızıldamar, “Halkımızın demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinin kararlı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz” diye ifade etti.

HATAY

HDP Hatay İl Örgütü’nün yaptığı açıklamaya partinin Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları katıldı. HDP’li Hatimoğulları, partilerine dönük yapılan baskıların tamamen bedel ödetme ve sindirme politikası olduğunu dile getirdi. Dünyada tüm zulüm politikaların sonsuza kadar sürmediğini belirten Hatimoğulları, “Biliyorsunuz tarihteki zulümkar firavunun saltanatı dahi son buldu. Bu karanlık dönemin bir gün sona ereceğini ve aydınlık günlerin doğacağını biliyoruz. Her şeye rağmen bizi baskı ve tutuklamalarla susturmaya ve bitirmeye çalışanlara şunu söylemek istiyorum. HDP bin yılların direniş geleneğinden geliyor. Biz her şeye rağmen ayakta duracağız” şeklinde konuştu.

ADANA

HDP Adana il binasında yapılan açıklamaya, çok sayıda kişi katıldı. HDP Adana İl Eşbaşkanı Mahsun Eriğ, 4 Kasım’ın, demokratik mücadele alanını yok edilmeye çalışıldığı bir dönem olduğunu ve parti olarak bu saldırıları boşa çıkarma mücadelesini vermeye devam ettiklerini kaydetti.

4 Kasım’da eş genel başkanları dahil 16 vekilin tutuklandığını ve şu anda halen 9 vekilin cezaevinde olduğunu anımsatan Eriğ, “4 Kasım Siyasi Darbesi’nin 2’nci yıldönümünde, bizler, Türkiye halklarını şiddet girdabına sokmak ve tek adam yönetimine mahkum etmek isteyen bu anlayışın karşısında dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koymaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz” dedi.

MALATYA

HDP Malatya il binasında toplanan partililer adına basın metnini okuyan İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya da 4 Kasım’ı kınadıklarını ifade etti. YENİ ÇİZGİ-MA-Ajanslarhdp basın açıklaması tutuklu vekiller 4 kasım siyasi soy kırım basın açıklaması

 

534 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]