HDP’den gözaltılara sert tepki: “Bu kongre onlara da bir cevap olacak”

ANKARA-HDK bileşenlerine yönelik operasyonda parti ve kurum temsilcilerinin gözaltına alınması siyasi parti ve kitle örgütlerinden tepki geldi.'HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Pazar günü ...

ANKARA-HDK bileşenlerine yönelik operasyonda parti ve kurum temsilcilerinin gözaltına alınması siyasi parti ve kitle örgütlerinden tepki geldi.’HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Pazar günü yapacakları HDP 3. Olağan Kongresi öncesinde gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. Kongre öncesi çaldıkları her kapıya operasyon yapıldığını anlatan Önder, “Neredeyse gittiğimiz her kuruma ve HDK bileşenlerine amansız bir gözaltı furyası başladı” dedi. Önder, bu kongrenin gözaltılara ve baskılara bir cevap olacağını söyledi.

HDP 3. Olağan Kongresi öncesinde HDP, HDK ile bileşenlerinin yönetici ve üyelerine yönelik birçok ilde operasyonlar yapıldı. HDP milletvekilleri 11 Şubat Pazar günü yapılacak kongrelerinin engellenmesi için bu operasyonların yapıldığını belirterek çok sayıda siyasetçinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder parti genel merkezinde konuştu. Önder, kongrelerinin savaşa karşı barışı, diktatörlüğe karşı demokrasiyi, zulme karşı özgürlüğü, baskılara karşı dayanışmayı yükseltmenin önemli bir dönüm noktası olacağını söyledi. Bu nedenle kongreye kitlesel katılımı önemsediklerini ifade eden Önder, “Anlaşılan o ki hükümet de önemsiyor. Çünkü yaklaşık 15 gündür bütün milletvekillerimiz, il ilçe kurumlarımız, kongre çalışmaları için sivil toplum örgütlerine, evlere ziyaretlere gidiyorlar. Neredeyse gittiğimiz her kuruma ve HDK bileşenlerine amansız bir gözaltı furyası başladı. Bir kongreyi engellemek hiç bu kadar hoyratlık yapılmamıştı. Devlet eskiden daha ince çalışırdı. Ancak şimdi bu kaygıyı gütmeyecek kadar saldırganlaşmış durumdalar. Bu bizi bir parça eksiltir ama öte yandan azmimizi, kararlılığımızı çoğaltır” diye konuştu.

Özelilkle sabah saatlerinde yapılan HDK bileşenlerine ve sözcülerine dönük operasyonun bir an önce son bulmasını isteyen Önder, bununla bize diz çöktüremeyeceklerini iktidarın anlamış olması gerektiğini söyledi. Ancak iktidarın bunu anlamadığını ve bu nedenle anlatacaklarını belirten Önder, “Bu kongre onlara da bir cevap olacak” dedi. Gazetecilerin gözaltı sayısına ilişkin sorusu üzerine Önder, sürekli sayının arttığını, çünkü gözaltına alınan kişilerin haber verme hakkının kullandırılmadığını, bazılarının ailelerinin yanında gözaltına alındığını söyledi. Gözaltı prosedürlerinin de gözetilmediğini ifade eden Önder, “Kovsalar da dövselerde bu ülkeden gitmeyecek olan bu ülkenin bilim insanları, kadınları, gençleri bu muameleye maruz bırakılıyorlar” dedi.

HDP YOLUNA DEVAM EDECEK

Kongreye ilişkin gazetemize konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da “Tüm hukuksuzluk ve engellemelere rağmen çok iyi bir kongre yapacağız” dedi. HDP’nin parlamentonun üçüncü büyük partisi olduğunu belirten Beştaş, bütün görünmez kılma çabalarına rağmen iktidarın bu konuda başarısız olduğunu ifade etti. Pazar günü yapacakları kongrenin halkların farklılıklarıyla yoluna devam ettiğini birkez daha göstereceğini dile getiren Beştaş, 94 belediyelerinin gasbedildiğini, milletvekilliklerinin düşürüldüğünü, eş genel başkanlarının esir tutulduğunu söyledi. Ancak HDP’nin güçlenerek yoluna devam edeceğini dile getiren Beştaş, “Baskıya karşı direnme, güçlenme kaçınılmaz bir şeydir. Türkiye’deki farklılıkların karşısında tekçilik dayatılıyor. Bu birçok kez denenmesine rağmen başarıya ulaşılamadı. Arkadaşlarımızın cezaevinde olmasına rağmen bizimle olduklarını biliyoruz. HDP bu baskılar karşısında diz çökmedi, çökmeyecek” dedi. (Ankara/EVRENSEL-YENİ ÇİZGİ )

 

 

 

982 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]