HDP  “ Kaybeden Suriye halkları oluyor “

GAZİANTEP-YENİ ÇİZGİ; Halkların Demokratik Partisi Gaziantep İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, büyük devletler arası güç gösterisi arenasına dönüşen Suriye savaşının en büyük kaybedeni ne yazık ki Suriye hal...

GAZİANTEP-YENİ ÇİZGİ; Halkların Demokratik Partisi Gaziantep İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, büyük devletler arası güç gösterisi arenasına dönüşen Suriye savaşının en büyük kaybedeni ne yazık ki Suriye halkları olduğunu belirterek, HDP olarak mazlum Suriye halklarının yanında olduklarını bildirdi.

HDP Antep İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, Parti genel merkezi yürütme kurulunun konuya ilişkin ortak açıklamasını paylaşarak, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye saldırısına ilişkin tepkilerini ifade etti. HPD İl Eşbaşkanı Kılıç açıklamasında şunları söyledi;

“Büyük devletler arası güç gösterisi arenasına dönüşen Suriye savaşının en büyük kaybedeni ne yazık ki Suriye halkları oluyor. 2011 yılından bu yana Suriye’de dış müdahalelerle devam eden iç savaş, bugün artık devletlerarası bir çıkar savaşına dönüşmüştür.

Suriye Rejimi’nin askeri hedeflerine karşı ABD, Birleşik Krallık ve Fransa tarafından gerçekleştirilen ortak müdahale de bu kapsamdadır. Sivillerin şimdilik herhangi bir zarar görmediğini umduğumuz bu operasyonun çok daha vahim ve geniş ölçekli bir krize ve çatışmaya dönüşmemesi adına, tüm liderleri sorumlu davranmaya ve gerilimi daha fazla tırmandırmamaya davet ediyoruz.

Savaş suçları cezasız kalmamalı

500 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği, 8 milyondan fazla insanın yerinden, yurdundan edildiği bu iç savaşta hiçbir katliam, hiçbir savaş suçu cezasız kalmamalıdır. Ancak katliamların hangi tür silahlarla gerçekleştirildiğine göre tutum alınmasını HDP olarak insanlık değerleri açısından son derece tehlikeli buluyoruz. Konvansiyonel silahlarla, kimyasal silahlarla veya infazlar sonucu gerçekleştirilen sivil katliamlar arasında kategorik bir fark yoktur. Her ne sebeple olursa olsun sivil katliamlarına karşı tüm siyasi sorumlular uluslararası hukukun gerekleri çerçevesinde davranmalıdır.

Bir kez daha söylüyoruz ki, Suriye halklarının barış içinde, demokratik bir Suriye’de ortak ve eşit bir yaşam sürdürmeleri esas hedef olmalıdır. Suriye’de kalıcı bir çözüm için tek yol, siyasi müzakere sürecinin derhal başlatılması ve demokratik ilkeleri benimseyen tüm kesimlerin bu sürece dahil edilmesidir.

Suriye’deki askeri müdahale sonlandırılmalı

‘‘Suriye’deki meseleleri konuşarak, müzakere ederek çözmek gerekir’’ şeklinde açıklama yapan kimi AKP ve hükümet sözcülerinin riyakarlığı ise ibretliktir. Suriye savaşının derinleşmesinde son derece olumsuz bir rol oynayan, çözümü değil çözümsüzlüğü giderek büyüten AKP-MHP Koalisyonu, izlediği yayılmacı ve saldırgan politikaları derhal terk etmeli ve Suriye’deki askeri müdahaleyi sonlandırmalıdır.

HDP olarak mazlum Suriye halklarının yanındayız. Suriye halklarının barış sürecini, tüm demokrasiye inanan kesimlerle birlikte inşa etmeye başlaması, demokratik bir Suriye oluşturmak için tüm tarafların yer alacağı müzakere adımlarının atılması en büyük arzumuzdur. “ YENİ ÇİZGİ

HDP-ANTEP-IL-MUSLUM-KILIC 111-4

 

1.169 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]