HDK Ankara Katliamı’nın sorumluları açıklansın

İSTANBUL – Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenleri anan HDK, sorumluların yargılanmasını istedi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Ankara Katliamı'nın 3'üncü yıldönümünde yaşamını yitirenleri y...

İSTANBUL – Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anan HDK, sorumluların yargılanmasını istedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Ankara Katliamı’nın 3’üncü yıldönümünde yaşamını yitirenleri yaptığı yazılı açıklama ile andı. 103 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 500’ün üzerinden kişinin ise yaralandığı hatırlatılan açıklamada, “Acımız ve öfkemiz ilk günkü kadar taze. Toplumun vicdanında ve yüreklerde derin yaralar açan bu katliamın faillerini ve arkasındaki güçleri katliamın 3’üncü yılında bir kez daha lanetliyoruz” denildi.

Lanetlemenin yeterli olmadığı ve bunun içinde hesap sordukları belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hatırlıyoruz. Hatırlıyoruz; çünkü ancak hafızamızı ve toplumsal bilincimizi diri tutarsak bu katliamın amacını ve arkasındaki güçleri açığa çıkartabileceğimizi biliyoruz. Katliama ön gelen ve 2013-2015 yılları arasında süren ‘barış ve demokratik çözüm’ için müzakereler dönemi, topluma rahat bir nefes aldırttığı gibi halkların barış umudunu yeşertmiş, özgürlük ve demokrasi taleplerini yüksek sesle dillendirmelerini sağlayacak bir iklim yaratmıştı. Ancak sürece ilişkin yegâne barometresi, onlara mutlak iktidar yolunu açacak oylar olan AKP/Erdoğan iktidarı, yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde umduğunu bulamamış, ‘mutabakatın buzdolabına kaldırılması’nı Ağrı provokasyonu ve 7 Haziran seçimleri arifesinde gerçekleşen HDP’ye yönelik bombalı saldırılar izlemişti.”

‘HATIRLATACAĞIZ’

Yaşanan katliamlara değinen HDK, Ankara patlamasında yaşananları hatırlattı. Soruşturma sürecinde, davanın takipçilerinin ısrarlı çabasıyla, faillerin emniyet/MİT mensupları tarafından izlendiği açığa çıktığını anımsatan HDK, “Ne var ki, bir tek kamu görevlisi, bir tek polis memuru, bir tek emniyet müdürü bile yargılanmadı. Ancak hafızamızın nisyan ile malul olduğunu sananlara bir kez daha sesleniyoruz; bu katliamın perde arkası aydınlatılana, ihmali veya desteği olan tüm yetkililer yargı önüne çıkartılıp cezalandırılıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Açıklamanın devamında, “Hatırlayacağız; ‘Ankara’daki terör saldırısı sonrası kamuoyunun nabzını tutuyoruz. Oylarımızda bir yükseliş trendi var’ diyenlere. Hatırlayacağız; yitirdiklerimizi. Onlara sözümüz; sömürünün ve talanın olmadığı, eşitliğin, barışın, kardeşliğin egemen olduğu bir ülke ve yaşam olacak. Halkların Demokratik Kongresi olarak, katledilenlerin hesabını sormak ve sorumluların yargılanmasını sağlamak için 10 Ekim Katliamını protesto eylemleri ve barış şehitlerini anma etkinlerinde orada olacağımızı ilan ediyor; barış ve demokrasiden yana tüm güçleri etkin olarak katılmaya çağırıyoruz” denildi.

547 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]