Hatalı Sollama

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

 

 

Kadın olarak trafik’ten, kurallarından, hatalı sollamadan, makas atmaktan, zikzak çizmekten ve buna benzer terimlerden bahsediyor olmak bu yazımın umarım okuma sayısını düşürmez. Çünkü Türkiye’de yaşıyoruz; kadın ne anlar yahu trafikten elinin hamuruyla birde bu kalmıştı diyen illaki olacaktır, sorun değil risk alıyorum madem öyle.

 

Yirmi bir yaşında önce ehliyetimi alıp ardından, kuruşu kuruşuna kendi paramı kendim biriktirip aileme dahi sürpriz yaparak ilk arabamı aldığıma göre birkaç cümle kurmaya hakkım vardır diye düşünüyorum trafik adına..

 

Trafikte ambulans, itfaiye, polis ve diğer resmi araçların önceliği olduğunu biliyoruz elbette. Yalnız bu önceliği keyfi kullanmaya yeltenenler olabilir mi? Bu soru bende şüphe uyandırıyor açık konuşmak gerekirse. Bunu kayda değer vaziyette kim açıklayabilir acaba.

Yakın zaman içerisinde yaşanan olay; bir ambulans şoförünün ara sokaktan geçerek içinde bulunan hastayı hastaneye yetiştirirken istemsizce manavın şemsiyesini devirip o manavın küfür ettiğini duyması üzerine seyir halinde olduğu AMBULANS aracını durdurup kavgaya tutuştuğu ve yetiştirmeye çalıştığı hastanın oracıkta kalbi durarak vefat ettiğini duymuşsunuzdur.

 

Akşam saati vatandaşların evlerine döndüğü iş ve okul çıkışı malum yoğun bir trafik, geneline bakıldığında dar yollarımız mevcut ve bu yollar çift şerit olarak kullanılıp güya trafik akışını hızlandırmak amaç, neyse yol meselesini yazı arasına sıkıştırmak haksızlık olur ayrı bir başlıkta bu konuyu ele alacağım.

 

Geçtiğimiz günlerde bende bir ambulans aracına denk geliyorum akan trafikte, bir eli kornada diğer eli telsizde yolun açılması konusunda durmaksızın direktifler veriyor buraya kadar yanlış bir durum yok elbette. Dikkatimi iyiden iyiye çekiyor bu durum arabanın içini gözlemlemeye başlıyorum tamamen merak sanırım, içinde acil bir hasta var ve hastaneye yetiştirilmesi gerekiyor kafamda kurduğum senaryo bu. Sağ ve sol şeritler arası boşluk bulduğu yerlere ustaca giriyor. Vatandaşlarda yolu açmak için büyük bir çaba gösteriyor, ki doğru ve olması gerekende bu zaten. İçine bakıyorum herhangi bir hasta veya hasta yakını göremiyorum. Zaten yoğun olan trafiği hem felç edip, stres ve adrenalini yükselterek, kısa bir mesafeden sonra hastaneye ulaştığını görebiliyorum. Acil girişine gelip araç park ediliyor..

Ambulanstan ne sedye iniyor nede yardım isteyen bir hemşire.

 

Umuyorum ki bilmediğim bir durum söz konusudur bu arkadaşlar sırf keyifleri için trafiği altüst edip, öncelik hakkını farklı amaçlar için kullanmamışlardır. Umarım tüm hata benim gözlemimdedir. Zira özel yetenek sınavlarına tabii tutulan, sertifikalar istenen en önemlisi can taşıyan bu kutsal görevi yapan arkadaşları böylesi bilinçsizce davranmalarını düşünüyor olmak dahi çok ürkütücü.

 

Bu garip durumu yaşadığımda aklıma bir arkadaşımla konuşmalarımız geldi. Hollanda da yaşayan arkadaşım Türkiye’ye ziyarete geldi ve yine bir yaz günü trafikte seyir halindeyiz, akmayan bir trafik; “dikkatimi çekiyor Türkiye’den ne zaman bir haber okusam trafik kazalarının olduğu ve kaza geliyorum demesine rağmen hiçbir düzenleme niçin gelmediği” güzel soru diye cevap verebiliyorum sadece…

 

649 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]