Gaziantep’ten Karadeniz’e arı satışı yapılıyor

GAZİANTEP-BEKİR ŞAHİN; Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca Gaziantep yöresinde arıcılığın hızla geliştiğini belirterek, Gaziantep’te geçen yıl 550 ton civarında bal üretimi olduğun...

GAZİANTEP-BEKİR ŞAHİN; Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca Gaziantep yöresinde arıcılığın hızla geliştiğini belirterek, Gaziantep’te geçen yıl 550 ton civarında bal üretimi olduğunu açıkladı. Gaziantep’te ilk defa Arı Pazarı oluştuğunu ifade eden Başkan Koca, aynı zamanda ilk defa arıcılığın merkezi Karadeniz’e Gaziantep’ten arı satışı gerçekleştiğine dikkat çekti.

Gaziantep yöresinde arıcılığın hızla geliştiğini hatırlatan Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, Yeni Çizgi gazetesine yaptığı açıklamasında, bal üretiminin hızla arttığını ancak pazar sıkıntısı yaşandığını belirterek, “Şuan derneğe kayıtlı 550 üyemiz bulunmakta bunların 350 si profesyonel olarak aracılık yapmakta. Bir kısmı da bu işi hobi olarak yapıyor. Sektöre büyük ilgi var, üretim önceki yıllara göre arttı. Örneğin 2016 yılında 110 ton bal üretimi olurken 2017 yılında bu tam 5 kat artarak 550 tona yükseldi. Bu yıl üretimin daha da artacağını ümit ediyoruz. Arıcılar olarak en büyük sıkıntımız pazar. Bu sorunu aşmamız gerek” diye konuştu.

Türkiye genelinde 35. sıradalar

Türkiye genelinde 79 Arıcı Birliğinden en son kurulan Birlik olduklarını, şuanda ise arı ve kovan olarak 35. sırada geldiklerini kaydeden başkan Nebi Koca, yılda 2-3 kez üyelere eğitim vererek teknik bilgi desteği verdiklerini kaydetti.

Yurt genelinde 40 bin gezici arıcı var

Gaziantep yöresindeki arıcıların bu işi genelde bilinçli yaptıklarını hatırlatan Koca, Türkiye genelinde 40 bin civarında gezici arıcılar olduğunu, bunların çoğunun ilkel yöntemlerle arıcılık ve bal üretimi yaptığı, bunu aşmak gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de 7 milyon kovan arı var

Arıcılıkta Türkiye’nin Çin’den sonra ikinci sırada geldiğini söyleyen Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, Türkiye’nin bu sektörde önemli bir pazara sahip olduğunu kaydetti.

Bal da markalı olanları tercih edin 

Her meslekte sahtecilik olduğu gibi balda da sahtecilik olduğunu hatırlatan Koca, belli yerlerden ya da markalı ürünlerin satın alınmasını söyledi. Ballar arasında çok büyük fiyat farkı olamayacağını söyleyen Koca, markasız ya da rast gele yerde bal satın alınmaması uyarısında bulundu. YENİ ÇİZGİ

 

681 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]