Gaziantep’te Ulaşım sorunu

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

 

Memleketim Gaziantep’in TÜİK verilerine göre nüfusu 2.047,631 ulaşmış. Türkiye’nin nüfusuna göre en büyük şehirleri arasında 8. sıradayız. Ulaşım ağlarına bakıldığında ise; dolmuş, otobüs, tramvay hatları geliştirildi ama ye ter siiiz!

Şehir ikiye bölünmüş vaziyette bir kısmı tramvay bir kısmı dolmuş hatlarına yöneldiği için gözle görülür bir tutarsızlık meydana geliyor. Biz dar gelirli ailelerde yetişen vatandaşlarız; şoförü olan arabalarımız ne kapıda bekliyor nede taksiyle işe gidecek maddi güçte olan insanlarız ha! Bu şekilde yaşayan vatandaşlara sözümüz yok şanslı insanlarmış tadını çıkarsınlar. Birde madalyonun öbür yüzü var 1.603,12 TL asgari ücret ile evini geçindiren, çocuğuna mama alan, evin kirasını verip diğer çocuğun servis parasını denkleştirmeye çalışan yahut yine  1.603,12 TL ile banka kredilerini ödeyen veya da çeyizini tamamlamaya çalışan genç kardeşlerim var bu vatandaşlar tutup da taksiye binip işe gideyim diyen insanlar değiller.

Şöyle de bir gerçek var ki Gaziantep de ticari taksiye binme kültürü yok kardeşim evet bana kızabilirsiniz ama yok insanlar alışık değil taksiye binmeye, taksiyi ulaşım aracı olarak bile görmüyorlar. Gerçi vatandaş da haklı taksici abim taksimetreyi 3,90 dan açarsa o insanda o taksiye binmez, zaten zeminde taksi kültürü yok birde taksi metreyi gören, taksiyi ulaşım ağından otomatik olarak çıkarıveriyor.

Geriye dolmuş, otobüs, tramvaylar kalıyor. Bildiğiniz üzere tramvay hatları henüz asıl ihtiyaç olan bölgelere yapılmış değil. Bir otogar, Serinevler TOKİ, Karşıyaka gibi buna benzer  kalabalık yoğunluğun yaşandığı dolmuş hatlarını hafifletmek adına buralara yapılması gerekmiyor mu Gaziantep bölgesinde toplumun faydası adına. Yahut diğer seçenek dolmuş hatlarının artırılması!

Arkadaşım işveren artık acımasız gözünün yaşına bakmıyor bir geç kal, iki geç kal, hoop üçüncüde kapı önündesin. Gerekçesi işe vaktinde gelmiyorsun, gecikiyorsun e zaten dolar da arttı, Türk açığı bize taze kan lazım Ahmet maaşına zam işine son… Gel de bu işverene;

-dolmuşlar beni almıyor

-iki vasıta yapıyorum

-vasıtaya biniyorsun canını hiçe sayıp merdiven boşluklarında kapı açıldığında en küçük dikkatsizlikte ölme sebebiyet verecek tehlikede işe yetişme çabası

-Gazikart kullanılıyor biliyorsunuz tüm ulaşım yolarında para alışverişi “şuradan bir tam uzatırmısın para üzeri gelmez vasıtada sesler yükselir bağırış çağırış vs. “ bu problemin ortadan kaldırılması ve kart kullanımına geçilmesi süper oldu, ama kart yükleme noktaları yetersiz insanlar kartına para yüklemek için bir durak yürüyor zaten, ne anladım ben bu işten,

-en önemlisi toplu taşıma araçlarında her an TACİZ edilmeye müsait bir insan selinin içindesin…

 

Vatandaşın çalışan, öğrenci kesiminin yaşadığı en büyük problemlerden birisi hele de böyle büyük şehirlerde yaşıyorsanız kaçınılmaz, ulaşım. Şu hususa da değinmek istiyorum toplu taşıma araçlarını kullanan beyefendi ve hanımefendi şoförlerimiz, vatmanlarımıza kısa çaplı insan ilişkilerine dair sosyal alanda bir eğitim alsalar şahane olmaz mı? Nedir o arkadaş zevkine göre müzik çalmak, yolu bilmeyen yolcuya hangi vasıtaya binmesi gerektiği hakkında ön bilgi dahi olsa yönlendirmek ve yolcularla yapılan yersiz diyalogların  son bulması mesela  bunların iyileştirilmesi için adım atılsa fena olmaz mı?

 

Velhasıl kelam dar gelirli isen vasıtaya her bindiğinde, ulaşım çilesiyle cebelleşmek zorundasın..

835 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]