Gaziantep’te ÇYDD laiklik konulu söyleşi düzenliyor

GAZİANTEP-AYSEL ŞAHİN; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziantep Şubesi tarafından laiklik ilkesinin Anayasa’da yer almasının 91. Yıldönümünde günün anlamına ilişkin söyleşi düzenledi. ÇYDD Şubesi...

GAZİANTEP-AYSEL ŞAHİN; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gaziantep Şubesi tarafından laiklik ilkesinin Anayasa’da yer almasının 91. Yıldönümünde günün anlamına ilişkin söyleşi düzenledi.

ÇYDD Şubesinin Değirmiçem Mahallesindeki binasında bugün saat 14.00’de başlayacak Laiklik konulu söyleşiye konuk olarak Akdeniz Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nergis Mütevellioğlu davet edildi. Söyleşide laikliğin kabulünün yıldönümü olan 10 Nisan 1928 tarihinde, Anayasa da yapılan değişiklikle devletin yönetim şekline laiklik esası getirilmesinin önemi ve anlamına dikkat çekiliyor.

Devletimiz laik bir devlet haline getirilerek “Muasır medeniyetler” (çağın seviyesini yakalamış) ülkeler arasına çıkartan Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz.

ÇYDD Şube Başkanı Dr Gönül Çakmak, “Bugün Türkiye’de demokrasiden söz edebiliyorsak; insan haklarından, kadın-erkek eşitliğinden, bilimsellikten ve çağdaşlıktan konuşabiliyorsak, Atatürk Devrimi’nin temeli olan laiklik sayesindedir.Laikliğe karşıtlık, gericiliktir. Kutsal din duygularını siyasetten istismar etmek demektir. Laikliğe karşıtlık; Yurttaşlıktan vazgeçmek, kula kulluk etmek demektir. Laikliğe karşıtlık; dinler ve mezhepler arası savaşa evet demektir. ÇYDD; laikliğin milletimiz açısından değerini ısrarla anlatmaya devam edecektir” dedi.

ÇYDD Şube Başkanı Dr.Çakmak, yapacakları laiklik sunumun halka açık olduğunu kaydetti. YENİ ÇİZGİ

 

404 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]