Gaziantep Barosu, çocuk haklarına dikkat çekti

Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla açıklama yaparak, çocuk haklarının korunmasının önemine dikkat çekildi. Açıklamada, yaşanacak güzel bir dünyanın teminatı, ...

Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla açıklama yaparak, çocuk haklarının korunmasının önemine dikkat çekildi. Açıklamada, yaşanacak güzel bir dünyanın teminatı, mutlak onlara güzel bir gelecek sağlamaktan geçtiğine vurgu yapıldı.

Gaziantep Adliyesi Baro Salonu’nda Av. Deniz Kütük Duran tarafından yapılan açıklamada, çocuk haklarına dikkat çekti. Çocuklara daha güzel günleri yaşatmak için var güçleriyle çalışacaklarının altını çizen Avukat Deniz Kütük Duran, “Bizler Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyeleri ve hak savunucuları olarak her şeyden üstün tuttuğumuz çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Gününü kutlar; onlar için daha güzel bir dünya kurmak adına çalışmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğimizi gururla belirtmek isteriz.

Gaziantep Adliyesi Baro salonunda Av. Deniz Kütük Duran

Yaşanacak güzel bir dünyanın teminatı, mutlak onlara güzel bir gelecek sağlamaktan geçmektedir. Yarınlarımız, umutlarımız, geleceğimiz dediğimiz çocuklara bugünü dar ettiğimizin farkına varmanın ve artık onlara hesap vermenin vakti gelmiştir. Dünyanın dört bir yanında devam etmekte olan büyüklerin iktidar, para, güç savaşında en çok zarar gören çocuklardır. Huzur hakkı elinden alınarak yersiz yurtsuz bırakılan savaşın çocuklarının deyim yerindeyse geleceği çalınmıştır. Bir çocuğun tüm masumiyetiyle şarkı söylerken yanı başında patlayan bomba, aslında biz büyüklerin yüreğine düşmelidir. Çocukların ne şarkıları ne oyunları ne de rüyaları; patlayan bombalarla, toplarla, silahlarla yarım kalmamalıdır. Çocukların en iyi sağlık düzeyine kavuşma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı, Çocuk Hakları Sözleşmesi 24. maddesinde düzenlenmiş ve taraf devletlere bu konuda yükümlülükler yüklenmiştir. Çocukların ekonomik olarak sömürülmesi ve tehlikeli işlerde çalıştırılması da yine Çocuk Hakları Sözleşmesinde düzenlenmiş olup, taraf devletlerden biri olarak bizi de bağlamaktadır. Yine ülkemizde ekonomik zorluklar nedeniyle eğitim hakkını kullanamayan bir sürü çocuk erken yaşlarda zor ve ağır işlerde çalışmak zorunda kalmaktadır. Tüm bu saydıklarımızın ötesinde en vahim olanı da ruhu ve yüreği simsiyah olan istismarcılar nedeniyle manevi dünyalarında kapanmayacak yaralar açılmasıdır” dedi.

ÇOCUKLARIMIZIN HAKLARINI KORUMAK İÇİN ÇAB GÖSTERECEĞİZ

Cezaların caydırıcılığını yitirmiş olması, yaş sınırı ne olursa olsun istismar ve rıza sözcüklerinin aynı cümlede hafifletici mahiyette telaffuz edilmesini eleştiren Avukat Duran,  “Merkezimiz tarafından kabul edilebilir bir durum değildir. Bizler, çocuklarımızın haklarını korumak ve onlara güzel günleri yaşayacakları bir dünya inşa etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konutu. İHA-YENİ ÇİZGİ

 

579 Defa Okundu.