Feray Şahin davasında gerekçeli kararla hukuk çiğnendi

GAZİANTEP-MERSİN-YENİ ÇİZİ; Mersin'de üniversite son sınıf öğrencisi Feray Şahin'in silahla vurularak öldürülmesiyle ilgili davada polis memuru katil Fatih Burak Aykul’un 5 yıl 3 ay hapis cezasına çar...

GAZİANTEP-MERSİN-YENİ ÇİZİ; Mersin’de üniversite son sınıf öğrencisi Feray Şahin’in silahla vurularak öldürülmesiyle ilgili davada polis memuru katil Fatih Burak Aykul’un 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılması, genç kızın ailesi tarafından tepkiyle karşılandı. Mahkemenin bu utanç verici gerekçeli kararı, aileyi bir kez daha ağlatırken, vicdanları birkez daha sızlatırken, hukuk bir kez daha itibarsızlaştırıldı.

Mersin’de geçtiğimiz yıl Eylül ayında polis memuru Fatih Burak Aykul (27) tarafından öldürülen Feray Şahin’in (23) davasında, kasten adam öldürmekten müebbet hapis cezası ile tutuklu yargılanan katil için Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerekçeli karar çıktı.

Başından buyana eksik ve yetersiz bilgi ve belgelere rağmen yürütülen bu davada mevcut bilimsel teknik raporlara, belgelere ve beyanlara, tanık ifadelerine rağmen, bunları adeta görmezden gelerek, yok sayan mahkeme katilin yalan çelişkili ifadelerini dikkate alarak, verdiği gerekçeli kararla katile iyi hal indirimi uygulayıp 5 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Bilimsel raporları, verileri görmeyen ancak katilin yalan beyanlarını dikkate alarak gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, bu davada öldürülen gencecik kızı ve ailesini bir kez daha bu haksız, hukuksuz, adaletsiz kararı ile yakıp yıkarken, ağlatırken, toprağa gömerken, başta bu davanın katili olmak üzere bundan böyle katliam yapmak isteyenleri, savunmasız, silahsız, suçsuz günahsız kadınları, kızları hatta kadın-erkek insanları öldürmek isteyen canileri cesaretlendirdiğini ileri süren Aile, hukukta bekledikleri adil kararın çıkmamasının üzüntüsünü yaşıyor.

KATİLİ ADETA ÖDÜLLENDİREN BİR KARAR VE CAZA

Mahkeme gencecik kızı katleden sanık Fatih Burak Aykul’a bu cinayete karşılık  “bilinçli taksirle adam öldürmek” suçundan 5 yıl 3 ay hapis cezası vermesi Feray Şahin’in Gaziantep’te yaşayan ailesi tarafından tepkiyle karşılandı. Gazeteci baba Bekir Şahin, verilen cezanın vicdanları rahatlatmadığını belirterek, “Mahkemede adil karar çıkmadı. 23 yaşında üniversite son sınıf öğrencisi suçsuz, günahsız, gencecik bir kızı, öldüren katile maalesef 5 yıl 3 ay gibi komik bir ceza verildi. Evet, 23 yaşında gencecik kızımızın öldürülmesini Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi yargıçları önemsiz görüp, verdikleri komik ceza katile ödül olmuştur. Baklava çalan, hırsızlık yapan ya da sıradan bir suça bile bu cezanın 3-4 katı ceza verilirken. Bir canın bedeli olarak 5 yıl 3 ay gibi komik bir ceza verilmesi hukukun tarafsızlığına gölge düşürmüştür. Mersin 5.Ağır Cezada çıkan karar vicdanımızı sızlatmıştır. Analar bir kez daha bu karar ile ağlatılırken, hak, hukuk, adalet bir kez daha katledildi” dedi.

AİLE KARAR İTİRAZ EDİYOR

Üst mahkemeye başvuru hazırlığı yaptıklarını belirten baba Bekir Şahin, “Elbette bu komik, ucuz, facia niteliğindeki karara karşı itirazımızı bir üst mahkemeye yapacağız. Ve sonuna kadar da takipçisi olacağız. Hayatımızda hiç görmediğimiz, tanımadığımız, okul arkadaşlarının ve komşuların hiç kimsenin tanımadığı bir katil gencecik kızımızı katletti. Ve bu cinayeti kapatmak içinde çok planlı bir yalan senaryosu hazırlayıp az bir ceza ile de kurtulmak istemiştir. Ama bu davanın peşini asla bırakmayacağız. Katil bu katliamın bedelini en ağır ceza ile ödeyene kadar, davanın peşinde olacağız. Mahkemenin görevi katili aklamak ya da kurtarmak değil, olmamalı da. Hukuk adil şekilde uygulamalıdır. Katilin ifadeleri doğrultusunda çıkan bu facia niteliğindeki kararın üst mahkemede ya da Yargıtay da bozulacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

KENDİ KIZLARININ BAŞINA GELSEYDİ AYNI ŞEKİLDE DÜŞÜNECEKLER MİYDİ?

Gazeteci Bekir Şahin, “Davadaki vicdanları rahatsız eden durumlarla ilgili ise, teknik raporlar, bilir kişi raporu, delilerin yok edilmesi, görüntüler, katilin çelişkili ifadeleri ve cinayetin aydınlanmayan kısımlarını bu mahkeme görmezden gelmiştir ve katile bir tek soru bile soramamıştır. Biz adaleti nerede arayacağız. Bu kararı veren yargıçlar yataklarında rahat uyuyacak mı, vicdanları rahat mı acaba. Kendi kızlarının, oğullarının başına böyle bir olay gelseydi, aynı şekilde düşünecekler miydi, aynı karara imza atacaklar mıydı, onaylayacaklar mıydı? Bu soruyu kendi kendilerine sorsunlar. Yargının görevi katliam yapanı korumak değil, en ağır cezayı vererek cinayetleri önlemektir. Bizde insanız, bizde bu ülkenin vatandaşıyız. Bu kadar kayırmacılık, korumacılık neyin nesi? Kim bu katil? Kim  ve neden koruyor. Ayrıcalığı nedir. Adli Tıp Kurumu raporu niye yok sayıldı. Kızın tırnakları arasında katilin DNA sı çıktı yok sayıldı. Katil iddia ettiği silah alma hareketini yapamadı yok sayıldı. Katil alkol aldık dedi kan incelemesin de Feray’da alkol çıkmadı yok sayıldı. Silah elinde olan katilde neden barut izi çıkmadı, çünkü rapor elini yıkamıştır diyor bu niye sorgulanmadı, yok sayıldı. Katilin vücut muayenesi niye yapılmadı? Evin anahtarı bizden 25 gün niçin saklandı? Katilin birbirinden çelişkili ifadeleri niye sorgulanmadı yok sayıldı” diye konuştu.

KARAR, CİNAYETİ BULANDIRMAK İSTEYENLER İLE KATİLİ SEVİNDİRDİ

Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi bu davayı eksik ve yetersiz yapılan soruşturmalarla yürütmesine rağmen, cinayeti aydınlatmaya yeten bilimsel teknik raporları, tanık ifadelerini, katilin çelişkili ifadelerini, olayı aydınlatmada önemli payı olan keşif ve katilin çelişki dolu yalan anlatımlarına rağmen, heyet katile tek bir soru sormadı, araştırılmasını talep etmedi. Sonuçta bu cinayeti başından buyana bu davayı karartmak isteyen, bulandırmak isteyen, katili aklamak ve kurtarmak isteyenlerin beklediği şekilde bir karar çıktı.

Katledilen Üniversite Öğrencisi Feray İçin Adalet İstiyorlar

 

924 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]