Engel Senin Beyninde

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

Bugün dürüst olalım hadi!

Herhangi bir fiziki ruhsal sağlık probleminizde mi daha duyarlısınız, yoksa o hastalık fiziki hasar yakınlarınızın sevdiklerinizin yada eş dostun başına gelmeden mi aynı anlayışlı ve hassasiyetle araştırıma yaparsınız? Elbette başımıza geldiğinde ama benim merak ettiğim başımıza gelmeden de empati yapabiliyormuyuz.

Mesela bir anket yapılsa acaba kaç vatandaş işaret dilini biliyor???

Ülkemizde 3 milyondan fazla işitme engelli vatandaşımız bulunmakta. Ve  bu işitme engelli vatandaşların aslında zihinsel hiçbir problemleri olmamasına rağmen ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar ne yazık ki!

Mesela hiç düşündünüz mü; işitme engelliri trafikte karşıdan karşıya geçerken ufak bir dikkatsizlikleri hayatlarına mal olabilir. Yahut bir vatandaş hastanede danışmana bir soru yönelttiğinde personel sizce cevap verebiliyor mu? Banka ATM’sinde arıza yaşandığında yardımcı olabilen var mı?  Pekala bu vatandaşlar için fiziki durumlarına uygun yollarda toplu taşıma araçlarında levhalar, uyarıcı dikkatlerini çekici hata oranlarını en aza düşürecek materyaller var mı?

Daha duyarlı bir toplum olmamız gerekiyor.

Maalesef ki bir çok işitme engelliler için eğitimin ilerisi yok. Zeka ile ilgili hiçbir sıkıntıları olmamasına rağmen Ülkemizde üniversite mezunu sayısı 10 geçmemekte. Üniversitelerde yeterince özel  kontenjan açılmaması üzücü. Belki de geleceğin bilim insanı onlardır kim bilir!

Toplum tarafından dışlanıyor olması.

Garip bakışların esiri olması.

Ne kadar üzücü bir durum öyle değil mi? Klişe ama her insan bir engelli adayıdır.

Engelli vatandaşlarımız için sağlanan bazı kolaylıklar;

-en az %30 su indirimi

-internet ve telefonlarda indirimli tarifeler

-ulaşımda engel durumuna göre indirim tarifeleri

-araç alımlarında ÖTV ve MTV’den muafiyet

-evlenme yardımı

-doğum yadımı

-sünnet yardımı

-vefat yardımı

-eğitim yardımı

-burs yardımı

-sağlık yardımı

-gözlük yardımı

-işitme cihazı

-yakacak yardımı

-fakirlik aylık yardımı

-askerlik yardımı

Ayrıntılı bilgi için Alo 183 Aile Sosyal Politikalara Bakanlığından öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı olan vatandaşlarımızı, engelli vatandaşlarımıza nasıl davranılması konusunda halk eğitim merkezlerinde kısa çaplı bilinçlenmeye yönelik eğitimler verilmesi faydalı olmaz mı bu engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak açısından.

Aslına bakarsanız yukarıdaki tüm cümlelerimde Engel kelimesini kullanmış olsam da bu bir engel değil tabi toplumumuzda dillere pelesenk olmuş olsa da.

-Erken teşhisle

-Eğitimle

-Rehabilitasyon merkezlerinin artışıyla

-İleri seviyelerde Koklear İmplant (Biyonik Kulak) ile

En önemlisi ağlayıp sızlamak yerine önce kabullenip, bunun bir engel olmadığına inanıp, sosyal ve özel yaşantımızda özgüvenimizi kaybetmeden tıpta araştırmasını yapıp bilinçli vatandaşlar olmak gerekiyor.

Sağlıklı günler.

 

222 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]