Eğitimde geldiğimiz son nokta

Bihter KÖSE GÜLLÜ” Yazdı..

b1

Eğitim çağında ne umduk neler buluyoruz? Yapılan düzenlemelerin gerçekten yüzde kaçı gerekli? Neden gerçek sorunlarla uğraşmayıp gündem dolduruyoruz? bundan çok değil 20 30 yıl sonra elimizde yetişmiş çığır aşmış adam olmayacak…

 

Milli Eğitim Şûrası’nda dördüncü sınıfı bitiren öğrencilere hafızlık eğitimi için iki yıl okula ara verme hakkı tanındı. Hafızlık eğitimi alan öğrenciler sadece sınavlara girecek.

Buna göre artık ilkokulu bitiren çocuk hafızlık eğitimi alabilmek için bir yıl yerine örgün eğitime iki yıl ara verebilecek. Hafızlık eğitimi alan öğrencinin bu iki yıl devam zorunluluğu olmayacak. Öğrenci sadece sınavlara girerek eğitimine devam edecek.

Şura’nın üçüncü gününde ayrıca pek çok konu daha görüşüldü. Burada oylanarak kabul edilen önergeler Şura’nın son gününde Genel Kurul’un gündemine gelecek. Genel Kurul’da kabul edilen öneriler Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4 yıl boyunca uyacağı yol haritasını oluşturacak.

Biz memlekette hafız yetiştirmeyin demiyoruz elbette ancak okuyan bilen her şeyden haberi olan hafız yetiştirsek de insanlar okuyup anlamaktan, dini diyaneti öğrenmekten zevk alıp isteyerek yapsalar ne kaybedilir onu merak ediyorum.Zaten bu iş için imam hatip liseleri yeterli değilmiydi…Tek eksiğimiz osmanlıca,hatiplik davalarımıydı acaba)

 

Başka şaşırdığım şeyler de var tabi, turizm okuyan öğrencilerin alkollü içki yapmayı ve tabi servis etmeyi öğrenmesini kaldıran yasa. Şimdiye kadar kaç turizm öğrencisi okuldan alkolik oldu çıktı ki? Turiste ne diyecekler,kusura bakmayın getiremiyorum bizde haram desen adam anliyacak mı? Bu işler tercih meselesi,tek olan doğruya ister uyar ister uymaz bunun kararını ülke olarak sadece Türkiye mi alacak?Bu işleri görev bilmiş okullar,kurumlar var zaten.Ne bitmez hırsmış bu anlamadım. Biz kış uykusuna yatarken epey bir şeyler oluyor.Allah sonumuzu hayretsin.

250 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]