DİSK “AKP en büyük grev yasağına imza atmıştır”

GAZİANTEP- DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü MESS grup toplu iş sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından alınan grev kararı bir kez daha bakanlar kurulu kararıyla yasakla...
ali güdücü metal işçi grevi açıklaması

GAZİANTEP- DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü MESS grup toplu iş sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından alınan grev kararı bir kez daha bakanlar kurulu kararıyla yasaklandığını belirterek, “Grev haktır, engellenemez” diye konuştu.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan DİSK Bölge Temsilcisi Güdücü, AKP hükümetinin çalışanları hak ve hukuklarını hiçe saymaya devam ettiğini belirterek, “ Üç sendikanın 179 işyerinde 130 bin işçiyle çıkacağı grev, erteleme adı altında yasaklanmıştır. Böylece hükümet Türkiye tarihinin en büyük grev yasağına imza atmıştır. Birleşik Metal İş sendikamız, 30 işyerinde 12 bin üyeyle birlikte almış olduğu grev kararına ilişkin yasaklama kararını tanımayacağını ilan etmiştir” dedi.

Buradaki gerçek amaç, işçinin evine götüreceği ekmeği işverenin insafına bırakmak olduğunu söyleyen Güdücü açıklamasına şöyle devam etti;

“OHAL’i millete karşı ilan etmedik” diyenler, OHAL’i ve grev yasaklarını millete karşı bir silah olarak kullanmaya devam etmektedir. Unutulmasın ki, bu ülkenin gerçek sahipleri, bu ülkeyi emeğiyle var eden işçilerdir. Grev yasakları, anayasanın açıkça ayaklar altına alınması anlamına gelmektedir! İşçiler bu hukuksuzluğa, bu adaletsizliğe teslim olmayacaktır. Birleşik Metal İş sendikamıza üye metal işçileri, işyerlerinde bildiri okuyarak, fabrika önlerinde basın açıklamaları yaparak, iş bırakarak, fazla mesaiye kalmayarak, işyerlerine toplu yürüyüşler yaparak ve meydanlara çıkarak kararlılıklarını göstermiş, OHAL’e güvenip grev yasağına yaslanan MESS’e ve kamuoyuna grev yasağını tanımayacaklarını ilan etmiştir.

Daha çok kar için işçileri düşük ücretlerle, iş güvenliğinden yoksun bir biçimde çalıştırmak isteyen metal işverenlerinin güvencesi, hak aramanın önünde engel teşkil eden OHAL, grev yasakları ve hükümettir. İnsanca yaşamak isteyen metal işçilerinin güvencesi ise işçi sınıfının birliği, mücadelesi ve dayanışması olacaktır. Bu bilinçle Birleşik Metal İş sendikamızın ve metal işçilerinin grev kararlılığını selamlıyor, işçileri milletten saymayan, onların ekmek talebini tehdit olarak gören ve yalnızca patronların güvenliğini düşünen grev yasakçılarına ve grev yasaklarına karşı işçi sınıfının birliğini ve dayanışmasını yükseltiyoruz” dedi.

166 Defa Okundu.
Haber İçi Sağ Üst Reklam
mersin kadınlar açıklama

CHP’li Kadınlar çocuk istismarı ve kadına şiddete karşı ayakta

Chpli İnceden Parti Genel Başkanlarına İstifa Önerisi

Chpli İnceden Parti Genel Başkanlarına İstifa Önerisi

AKKUYU NÜKLEER SANTRAL DE İŞLER KARIŞIK

Akkuyu Nükleer Santralde işler karıştı

SİLİFKE TAŞELİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ KURULUYOR

Silifke Taşeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruluyor

MEHMET PERKER CHP KİLİS İL BAŞKANI  (24)

Kilislileri Allah koruyor

Av Bilgin Yeşilboğaz Mersin

Avukat Yeşilboğaz ön seçimde en çok oyu aldı