Dil Susar, Kalem Yazar Yeniden…

Bihter KÖSE GÜLLÜ” Yazdı..

Keşke çocuklarımıza ne düşüneceklerini öğretmek yerine nasıl düşüneceklerini öğretmeyi becerebilecek ne muhteşem sonuçlar doğar kim bilir…

Seçimler, yasalar, kanunlar, tüzükler, sınavlar her gün iyileştiriliyor sözüm ona…

İnanmayı çok istiyorum, bir eğitimci olarak özellikle yeni nesile güvenmek istiyorum.

Bu hafta yine bir TEOG sınavı var önlerinde aşmaları gereken. Aylardır çırpınıyor birçoğu. Küçücük kalpleri sene başından bu yana çarpıyor hiç durmadan, bedenleri çok yorgun tabii. Biz öğretmenler de bu tempoyu yapmak zorunda oldukları doğal bir şeymiş gibi gösterip, elimizden geldiğince hazırlanmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnanın zerre kadar doğru bulmuyorum aslında. 13 yasında çocuk ne kararı alacak da doğru bir eğitim yoluna girmek için ne çaba sarf edecek bilemiyorum gerçekten… İnsan 18 ine kadar çocuktur derler, yalan değil elbette. Bir hatırlayın o yaşlarınızı çocuklara baskı yapmadan önce ne olur. Bir sınavdan üç yanlış yapınca dünyanın başlarına yıkıldığını görünce o kadar üzülüyor ki insan ” hayat sadece buradaki üç yanlıştan ibaret değil” diyemiyor işte.

Belki 100 çocuktan bir tanesi balerin olmak istiyor ya da tiyatro sanatçısı… Gerçi olsalar da aç kalırlar belli ki onun farkında yavrucuklar. Sanatın ne önemi var ki?

Okul biter etüt başlar, etüt biter ev ödevi başlar ve en ilginç yaşları böylece gider İşte..

Hep şartlar, hep kurallar. İyi lise iyi üniversite, iyi üniversite iyi iş, iyi iş iyi aş falan filan diye bağlamalar yapılır hep. Bu robotumsu halleri insanı üzüyor gerçekten üzülüyoruz.

Eğitim de öğretim de birey olmanın elbetteki olmazsa olmazıdır ancak çocuklarda oluşan saplantılı ruh durumları tehlike arz etmeye bence. Yalnızca çocuklar değil, anne babalar da aynı baskı içinde. Gereksiz hırslara kapılmadan sadece öğrenmek ve gelişmek için okuyan çocuklarla beraber olmak ne güzel bir duygudur kim bilir…

Unutulmaması gereken şudur aslında ” hayat sadece okulda ya da sınavlarda aldığımız notlardan ibaret değildir, insani özellikleri yitirmemektir önemli olan”

 

Zorlu sınavda tüm öğrenci ve öğretmen arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum..

 

18.748 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]