Cumhuriyet Halk Partisi 16 Nisan’da sokağa çıkıyor

HABER MERKEZİ-CHP yurt genelinde olduğu gibi bölgedeki illerde de 16 Nisan’da, referandumunun yıldönümü nedeniyle  “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla şehirlerde bir saatlik oturma eylemi düze...

HABER MERKEZİ-CHP yurt genelinde olduğu gibi bölgedeki illerde de 16 Nisan’da, referandumunun yıldönümü nedeniyle  “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla şehirlerde bir saatlik oturma eylemi düzenliyor.

CHP, 16 Nisan referandumunun yıl dönümünde tüm ülkede OHAL’e karşı oturma eylemi yapacak. ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganıyla gerçekleşecek eylemler için tüm siyasi partilere de katılım çağrısı yapıldı.  81 ilde saat 12.00’de gerçekleştirilecek bir saatlik oturma eyleminin yapılacağı bazı yerler şöyle:

İstanbul Taksim, Ankara Güvenpark, İzmir Konak Meydanı, Adana Atatürk Parkı, Bursa Kent Meydanı, Gaziantep Yeşilsu Meydanı, Malatya Soykan Parkı, Antalya Cumhuriyet Meydanı, Mersin Özgür Çocuk Parkı.

OHAL’i ‘Her görüşe ayrım yapmaksızın uğrayan bir düzenin adı’ diye tanımlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Biz 16 Nisan’da OHAL’e karşı herkes el kaldırsın diyeceğiz. Çünkü OHAL’in dokunmadığı hiç kimse kalmadı” dedi.

‘OHAL’DE CAN VE MAL GÜVENLİĞİ ORTADAN KALKTI’

Ağbaba, “Amacımız, Türkiye’de hukukun askıya alındığı, demokrasinin yok sayıldığı bir dönemde, herkesin KHK’ler ile terbiye edilmeye çalışıldığı bir dönemde tüm kamuoyunun dikkatini buraya çekmek. OHAL can ve mal güvenliğinin ortadan kalktığı, güçler ayrılığı ilkesinin yok edilerek tek koltukta birleştirildiği bir ortam yaratmış durumda. Biz bu düzene ‘boyun eğmeyelim’ diyoruz ve tüm toplumu da bu baskı rejimine karşı sessiz kalmamaya çağırıyoruz. OHAL’de hükümet tarafından yapılan hiçbir eylemi meşru saymıyoruz. OHAL Türkiye’nin itibarını dünyada da sarsan bir durum. OHAL olduğu sürece, hiç kimse Türkiye’nin demokrasi ile yönetildiğine, hukukun üstünlüğü olduğuna, yargının bağımsız olduğuna inanmaz” dedi. YENİ ÇİZGİ

1.555 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]