ÇOCUK’TAN İŞÇİ!

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

 

Hakkın, hukukun, göz göre göre yendiği bir konu daha size.  Çocuk işçiler…

Araştırmaya gerek kalmaksızın 14 yaşında bizzat kendi bünyemde yaşadığım şuan da yakın takipte olacağım, söz konusu çocuk işçi çalıştırılmasının azalarak sonlandırılması için Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezinin kayda değer çalışmaları sürüyor.

Sevgili arkadaşım Avukat Sevingül Güzelbey ile katıldığım Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezinin düzenlediği toplantı ve atölye çalışmasında çocuk işçilerinin çalışmamaları yönünde yeni düzenlemeler getirileceğini öğreniyorum.

Türkiye’de DİSK Genel-İş raporuna göre; 2 milyona yakın çocuk kayıt dışı çalıştırılıyor.

Sn. Başbakan Binali Yıldırımın imzası ile 22 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 2018/3 sayılı genelge ile 2018 yılı çocuk işçiliğiyle mücadele yılı olarak kabul edilmişti.

Öte yandan 23 Nisan 2018 tarihinde Eğitim-Sen’in hazırladığı “Çocuklarımız ve Gerçekler” adlı raporu Türkiye istatistiklerine göre yayınladı.

Rapor sonucu içler acısı;

  • İMAM HATİPLİ ÖĞRENCİ SAYISI 4 KAT ARTTI
  • 489 BİN KIZ ÇOCUĞU EVLENDİRİLDİ
  • YOKSULLUK ORANI %25 ARTTI
  • 1 MİLYON ÖĞRENCİ CEMAATİN ELİNDE
  • ÇOCUK İSTİSMARI 10 KAT ARTTI
  • ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 2 MİLYONA ULAŞTI …

İyileşme yok, gerileme var.

Tanımlarına bakarsak eğer;  14 yaşını tamamlamış ama 15 yaşını doldurmamış ve aynı zaman da ilkokulu tamamlamış işçi, çocuk işçidir.

15 yaşını bitirmiş ama 18 yaşını tamamlamayan işçi, genç işçidir.

Yıl olmuş 2018 merak ediyorum, Türkiye’de bir insanın 18 yaşını doldurmadan reşit olmadan çalıştırılmasının istisnasız yasaklanmasını görecek miyiz acaba?

Yetiştiremiyoruz…

Tarlada, atölyede, inşaatta köle gibi çalıştırılmasına göz yumuyoruz.

Neymiş efendim çıraklıktan verelim yetişsin ilerde mesleği olurmuş!

Cahil bırakıp sömürüyorlar seni çocuk..

20 Kasım Çocuk Hakları Sözleşmesi günü ve amacı; tüm dünyada çocuklara tanınan bir hak vardır ve bu haklar koruma altına alınmıştır.

Görünen o ki çocuk haklarının korunamadığı eğitim seviyesinin düştüğü yoksulluğun arttığı ve çalışmanın 13-14 yaş gruplarına inmiş olması gelişmekte olan ülkemizi gerilemeye doğru sürüklediğini açıkça simgesidir.

Çocukların bir zamanlar tıpkı benim gibi çocukluklarını yaşamaları ellerinden sorgusuzca alınıyor.

Mehmetler, Aliler, iki kuruş para kazanmak için sırtında boya sandığı ayakkabıları parlatıyor ama hiç haberleri yok, kendi hayatını kirletiyor.

Bunun hesabını kim verecek…

 

 

994 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]