Çirkin Kral’ın Efsanesi

Atiye OKAY” Yazdı..

Yılmaz Güney Siverek’in en önemli değerlerinden biri.

Dünyaca tanınmış bir yazar, senarist, oyuncu. Ne yazık ki O da yaşamını zamansız ve yad ellerde kaybetti.

Bu gün Antep Kırkayak Sanat Merkezi’nin Antep’te yedincisini düzenlediği Zeugma Filim Festivali bünyesinde izlediğimiz belgesellerden biri de Yılmaz Güney’i her yönüyle sevenlerine tanıtan “ÇİRKİN KRAL’IN EFSANESİ adlı belgesel oldu.

Hüseyin Tabak adlı Almanya doğumlu bir kardeşimiz yedi yıllık zor bir çalışma sonunda gerçekten önemli, tarihe ışık tutacak bir belgeselle bizi buluşturdu.

Güney’in filmlerini, hapis yıllarını, hapisteki üretkenliğini, evliliklerini, yakınlarını, yabancı ve Türkiyeli yönetmenlerin ağzından dinledik ve O’nu yakından tanıma fırsatı yakaladık.

Yol, Sürü, Duvar vb. filmlerindeki başarısına bir kez daha tanıklık ettik.

Yönetmen Hüseyin Bey Adana’nın Yenice Köyü’ne de gittiği halde Siverek’te Yılmaz Güney’in hem şehirlileriyle söyleşilerde bulunmamasını eleştirdim. Ayrıca Mehmet Uzun’la ilgili de bir belgesel hazırlamasının önemine vurgu yaptım.

Keşke bir Siverekli kardeşimiz de Mehmet Uzun’un yad ellerdeki yaşamını, mücadelesini, yazarlığını bizlere ve dünyaya anlatsa, tanıtsa.

Bu belgesel, Güney’in 33.Ölüm Yıldönümünde Toronto Film Festivali’nde gösterilmiş.

Paris’e gittiğimizde Yılmaz Güney’in ve Ahmet Kaya’nın mezarlarını ziyaret etmiştik.

Her Sivereklinin de bu belgeseli izlemesini diler, yad ellerde yaşamını yitiren değerlerimizin anıları önünde saygıyla eğilirim..

 

4.280 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]