Başkan Çolak “Çiftçileri uyutan değil, aydınlatan olduk” 

  GAZİANTEP-BEKİR ŞAHİN; Şahinbey Ziraat Odası Başkanlığı için yapılan kongrede başkanlık için 4 aday yarıştı. Genel kurulda mevcut başkan Ali Çolak’ın yanı sıra Ali Çoban, Ali Çayırlı ve M.Ha...

 

GAZİANTEP-BEKİR ŞAHİN; Şahinbey Ziraat Odası Başkanlığı için yapılan kongrede başkanlık için 4 aday yarıştı. Genel kurulda mevcut başkan Ali Çolak’ın yanı sıra Ali Çoban, Ali Çayırlı ve M.Hanifi Şen aday oldu. 177 delegenin oy kullandığı seçimde geçerli olan 175 oydan 86’sını alan Ali çolak yeniden Oda başkanlığına seçildi. Diğer adaylardan Ali Çoban 46, Ali Çayırlı 29 ve Hanif Şen ise 13 oy alarak seçimi kaybeden isimler oldu.

 

Ali Çolak,  Ziraat Odası’nın yıllardır hep evrak veren bir kurum olarak görev yaptığını, çiftçilerin hep uyutularak haklarının anlatılmadığını, hizmetlerden faydalanmasının önü açılmadığını söyledi. Başkan Çolak, göreve geldikten sonra bu tabuyu yıkarak Ziraat Odası çiftçinin ufkunu açan, daha modern, daha verimli tarım için hizmet veren bir kurum haline geldiğini belirterek, “Bugün 5 ziraat mühendisi bunların başında bir yönetici kazandırdık. Bu insanların görev yapabilmesi için Odaya bir araç kazandırdık. Yine ilk defa Büyükşehir ve Şahinbey Belediyelerinin çiftçilerimize yüzde 50 hibeli tohum desteği verilmekte” diye konuştu. Çolak, yeni dönemde Odaya modern bir bina kazandıracaklarını vaat etti.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, göreve gelirken vaat ettikleri hizmetleri yaptığını, yeni dönemde de yeni hizmetler ile yine çiftçilere hizmet etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşayacaklarını ifade etti.

 

DAHA GENİŞ MEKÂNDA ÇİFTÇİLERE HİZMET VERİYORUZ

Göreve geldiğinde Odayı daha geniş bir mekana taşıyarak çiftçilere rahat hizmet verme imkanı sağladıklarını hatırlatan Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, görev süresinde yaptıkları hizmetleri Yeni Çizgi Gazetesine açıklayarak kamuoyu ile paylaştı. Oda olarak çiftçilerin sürdürülebilir teknik tarım uygulamalarını yapmalarını sağladıklarını kaydeden başkan Çolak, mühendislik hizmetinden, hibeli tohum desteklerine kadar yaptıkları hizmetleri şöyle açıkladı;

 

ÇİFTÇİLERİ FUARLARLA TANIŞTIRDIK

“Teknolojiden teknik bilgilerden faydalanmalarını sağlayarak birim sahadan daha fazla ürün elde ederek gelirini arttırmak ve yaşam standardını yükseltmek için çaba harcadık. Çalışmalarımızda Tarım İl Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, GAP-TEYAP, Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanlığı, Şahinbey Belediyesi Orman İşletme Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak çiftçilerimize faydalı hizmetler yapılmıştır. İlçemizde 5.500 hektar Antep fıstığı, 8651 hektar zeytin, 2.384 hektar bağ, 7.141 hektar(ceviz, elma, nar, incir v.s. ) meyve ağaçları, 11.100 hektar buğday, 8337 hektar arpa, 3257 hektar mercimek sahası ile tarımsal üretimin önem arz ettiği bir ilçemizdir. Çiftçilerimizin bilgi ve becerilerini arttırmak için 3 yerde tatbiki budama eğitimi yapılarak katılımcılara birer adet makas hediye edilmiştir. 2015 yılında Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetleri yetki belgesi alarak 3 Tarım Danışmanı ile işe başladık. İsteğin çok olması nedeniyle 2016 yılında 5 tarım danışmanı ve 1 yönetici istihdam ettik. 2017 yılında 4 tarım danışmanı, 2018 yılında ise 5 tarım danışmanı ile çiftçilerimize sahada hizmet etmekteyiz. Her köyümüze ayda 2 defa olmak üzere yılda toplam 24 defa, haftada 6 iş günü çalışarak hizmet ettik. Danışmanlarımızla beraber köylerimizde 16 eğitim bilgilendirme toplantısı yaptık. 3 bölgede 15 köyümüzün katılımıyla zeytinde budama eğitimini tatbiki olarak bahçede yaptık. Katılan çiftçilerimize 100 adet budama makası hediye ettik. 4 bölgemizde 20 köyümüz çiftçilerinin katılımı ile iyi tarım bilgilendirme toplantısı yaptık. Şanlıurfa tarım fuarı ve Gaziantep tarım fuarına çiftçilerimizin katılımını sağladık. Hatay-Adana tarımsal işletme ziyareti ile çiftçilerimizin örnek çalışmaları yerinde görmelerini sağladık. Antalya, Manisa, Konya fuarlarına, İzmir organik tarım fuarına çiftçilerimizin ziyaretini sağladık. Büyükşehir Tarım Daire ve Başkanlığı işbirliğiyle tohumluk arpa, buğday, Antep fıstığında kullanılan yeşil altın gübresi, mercimek, biber domates fidesi, Antep fıstığı dal gübresi için feromon tuzak dağıtımı yaparak tarla günü düzenledik. Odamız katkılarıyla zeytinde sarıağaç kurdu, Antep fıstıklarında karagöz kurdu için feromon tuzak dağıtımı yaptık. 2 konuda liflet, 2 konuda afiş, 12 konuda çiftçi mektubu hazırlayarak çiftçilerimize dağıtımını yaptık. Üretim alanında çiftçi sorunları ile ilgili Olay televizyonunda sahadaki çalışmaların yayınlanmasını sağladık. TZOB genel başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ın katılımıyla hasat şenliği düzenledik. Odamızdaki hizmet akışını daha düzenli hale getirebilmek için sıramatik sistemini kurduk.”

 

YÜKSEK TELLİ TERBİYE BAĞ SİSTEMİ PROJE HAZIRLADIK

Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanlığıyla halen 14 çiftçiye, 13 köyde yüksek telli terbiye bağ sistemi proje desteğini sağladıklarını projenin devam ettiğini hatırlatan başkan Çolak, yeni çizgi gazetesine yaptığı açıklamasında, “Avrupa birliği projesi olan karbon salınımı azaltma çalışmaları olarak 33 yerde 10 bin adet zeytin fidanı dağıtımı yapılarak proje uygulamasını yürütmekteyiz. GAP-TEYAP ile bağda çardak sisteminin ilçemizde yapımını sağladık. Tarım İl Müdürlüğümüz ile ortaklaşa FAO projesi olan Suriyeli mültecilerin tarımsal konuda meslek edindirme eğitimini yaptık.

Üreticilerimizin faydalanması için Büyükşehir Belediyesi ile dal öğütme makinasını odamızda da bulundurarak hastalık ve zararlılara karşı kültürel önlemlerin alınmasını sağladık. Bağda metod demostrasyonu olarak yüksek telli terbiye bağ sistemini, nohutta sonuç demostrasyonu olarak nohut antroknozunun önlenebileceğini gösterdik. Odamız faaliyetleri yakınında belirttiğimiz konularda ve daha fazlasıyla yapıldığından 2016 yılında 4586 çiftçimiz dosya yaptırırken 2018 yılında 5232 çiftçimiz odamızda dosya yaptırmıştır” diye konuştu.

 

ŞAHİNBEY ZİRAAT ODASI İÇİN MODERN BİNA YAPTIRACAK

Çalışmaların daha iyiyi, daha güzeli bulmak için aralıksız devam edeceğini kaydeden Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “İmkanları zorlayarak Odamıza ait bir bina temini yoluna gidilecektir. Ve İlçe Tarım Müdürlüğüne yakın bir yerde olması içinde Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Fatma Şahin Hanım efendiden gerekli görüşmeyi yaptık ve arsa konusunda destek sözünü aldık binayla ilgili projemiz bitmek üzere. Yeni dönemde çiftçilerimize daha modern bir ortamda hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Odamızın bizden önceki durumu ile şimdiki durumunun değerlendirilmesini, çiftçilerimizin takdirine sunuyor ve yeniden Oda başkanı adayı olarak çiftçilerimizin desteğine ve oylarına talip olduğumu birkez daha burada vurgulamak istiyorum” diye konuştu. YENİ ÇİZGİ

502 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]