AVM Çılgınlığı

Betül ERİKÇİ” Yazdı..

Alışveriş yapmayı eminim ben gibi çoğumuz seviyordur öyle değil mi? Mutlu olduğumuzda, keyifsiz olduğumuzda, indirim günlerinde ve daha bir çok sebepten ekseriyetle kadın olmak üzere tüm insanları rahatlatan, iyi gelen, mutlu eden düşkün olduğumuz aktivitelerden birisidir.

Avm’lerin sayısı arttıkça küçük esnafların kazançları düşüyor güzelim kapalı çarşılarımız, küçük butiklerimiz, mütevazı el işi yün kazaklar lifler ören, iğne işi oya yapan hanımlarımız annelerimiz geçmişten günümüze kadar bu şekilde ekmeğini kazanırdı. Ama şimdilerde koca koca avm ler devasa büyüklükteki mağazalar samimiyetten eser kalmayan, milletin hücum ettiği zevklerin tamamen kısıtlandığı insan topluluğu olma yolundayız. Şimdi benim anlam veremediğim konu ise; tamam anladık çağ ilerliyor toplum gelişiyor insanlar kendini güvende hissetmek için kurumsal yerlerden fişli, faturalı, sözleşmeli, garantili… ürünler almayı tercih ediyor o nedenle AVM’lere koşturuyorlar anladık. Lakin ters giden bir şeyler var, hafta içi hafta sonu gece gündüz gözetmeksizin önlenemez bir insan seli var artık avm ler de.  Neden?

Avm dediğimiz şey açılımı Alış Veriş Merkezi kısaltması AVM olan belli bir amaca hizmet eden büyük mağazaların bulunduğu sosyal bir alan. Verdiği hizmet açık ve net ortada: alışveriş ve sinema.  Ama kapı önleri buluşma, tanışma, kaynaşma, izdivaç. İçerisi tamamen halka açık; çocuğu ağlayana oyun parkı, yeni evliye eşini gezdirme merasimi, yaşlı amcam ve teyzeme soğuk havada sıcak battaniyesinden sonra can sıkkınlığını giderdiği mekan, yeni sevgiliyi koluna takıp dosta düşmana tanıtma alanı illa ki tanıdık eş dosttan birisi görür çünkü şehrin %90 orada kaygısız ol millet el ele seni görünce delirecek  ya amaca hizmet  , yalnızların uygun sevgili, eş bulma sapıkların her türlü dengesizliği sergilediği ve buna dur diyecek kimsenin olmadığı bir yermiş aslında AVM…

Ya arkadaş! Azda olsa tecrübe sahibi olan bir vatandaş olarak konuşayım. E be insaf! Yazıktır yahu avm de çalışan kardeşlere. İşin gücün yok her mağazaya girip boy göstermenin, o reyonları altüst etmenin, dalga geçer gibi her renk modeli deneyip o iğrenç ter kokunu bırakıp o çalışanları seferber edip üstelik almadan çıkmak nedir ya, ayıptır yazıktır.

Hele o sinema salonları ah o salonların dili olsa da konuşsa! Arkadaşım film izlemeye mi geliyorsun çiftleşmeye mi? Önce onu bir anlayalım. Sanata saygı şurada kalsın salonda film izleyene saygı yok be! Her işin bir usulü yolu yordamı var çağdaş kelimesinin arkasına sığınarak o kelimenin anlamını farklılaşmasına müsaade etmiyorum. O derece konuyu daha da müstehcen halde dile getirip editörümden uyarı almak istemiyorum siz anladınız mevzuyu!

Uzun lafın kısası şu ki vatandaş AVM yi tamamen amacının dışında kullanıyor. Bu sözlerimi lütfen yanlış anlamayın bu hal ve hareketleri yapmayanları tenzih ederim. Eminim sizde görüp şahit olmuşsunuzdur. Tek ben değilimdir bu konudan rahatsız olan.

Naçizane: şayet niyet gezmek, keşfetmek ise harika müzelerimiz tarihi yansıtan han ve hamamlarımız var yada salın kendinizi doğanın yeşilin mavinin eşsiz kucağına.

Çıkın artık sığ kalmış duvar yığınlarından. YENİ ÇİZGİ

 

800 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]