Bekir Şahin Yazdı; AKP ilk defa zorlanıyor

Bekir ŞAHİN”Son Dakika Haberleri” Yazdı..

AKP İLK DEFA ZORLANIYOR

Gaziantep’te ekonomik kriz, asayiş sorunları, Suriyelilerin yoğun göçü ve Celal Doğan, dinamikleri hareketlendirdi.

Gaziantep, AKP en rahat seçim kazandığı kentlerden biriydi ancak bu kez durum o kadar rahat olmayabilir. Suriyelilerin yoğunluğu, asayiş problemlerindeki artış, ekonomik krizin yol açtığı işsizlik, kapanan fabrikalar ve DSP’den aday olan Celal Doğan Gaziantep’e yeni hareket getirdi. Büyükşehir’de ülkücü kökenden gelen Av Ejder Demir’in İyi Parti’den aday olması seçim yarışına ayrı bir hareket katan isim oldu. SP’den aday olan Mehmet İslam ise kendi çapında yarışın içinde olmaya çalışıyor. Fatma Şahin yarışta favori isim olarak gözükse de,  rakipleri hiçte küçümsenmeyecek kadar güçlü güzüküyor. Yani Şahin’in gece gündüz çalışması, Bakanların Gaziantep’i yalnız bırakmaması seçmenin kafasında soru işareti bırakmıyor değil.

Gaziantep, aslında bir zamanlar sosyal demokratların kalesiydi ve çevre illerdeki CHP örgütlerine adeta lokomotif oluyordu. AKP iktidarı ile birlikte bu özellik veya güç kayboldu. Ve ilk defa bu dinamikler sanki bu seçimde ortaya çıkıyor gibi. Çünkü CHP ve ona yakın düşünce çevresi ilk defa bu seçimde istekli ve kazanma hırsı ile çalıyor. Merkez ve taşra ilçeler içinde bu iddia geçerli. Yani yalnız Fatma Şahin için zor bir seçim değil. Örneğin en belirgin olan Şehitkamil, Yavuzeli, Araban, İslahiye, Karkamış ve diğer bazı ilçelerde şuan için adaylar birbirlerine yakın bir yarış sürdürdüğü gözleniyor. Oğuzeli’nde Cumhur ittifakının adayı M. Sait Kılıç ise oldukça rahat gözüküyor.

Büyükşehir’de AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakının mevcut Belediye Başkanı Fatma Şahin’in karşısında Millet İttifakı adayı ülkücü kökenli Ejder Demir, DSP’den eski büyükşehir belediye başkanı Celal Doğan, SP’nin adayı Mehmet İslam gibi isimlerle hareketli bir seçim süreci yaşanıyor. Millet ittifakının adayı Ejder Demir hem CHP’nin hem de Cumhur ittifakına giden ülkücülerin oylarını yanına almaya çalışıyor. Ancak iki uç kesimi bir arada tutmada ise oldukça zor gözüküyor.

CUMHUR İTİTFAKININ ADAYI FATMA ŞAHİN

Bu durumu gören Fatma Şahin da boş durmuyor. Yeni projelerle sahaya çıkan geç saatlere kadar seçmenlerle birlikte olan Şahin’in performansının yüksekliği, seçmene dokunması ve yeni dönemi ustalık diye tanımlayarak Gaziantep’e yeni vaatleri, seçmeni etkileyen faktörler arasında geliyor. Nisan itibariyle ustalık dönemi başlayınca elimizde her birimin ne yapacağı belli bu da toplumda bir güven oluşturuyor, karşı tarafta ise bu yok. Karşı taraf sürekli bardağın boş tarafını söylüyor nasıl dolacağını da söylemiyor, bu müfettişliktir, boş tarafını söylemek. Siyasetçi nasıl dolacağını da söyler, çözüm üretir bir çözüm üretme ve proje odaklı olma konusunda daha iyi olduğumu görüyorum toplum bunu zaten söylüyor. Bunun da sandığa yansıyacağını düşünüyorum diye ifade ediyor. Şahin, “Biz insanız esas sorun nasırlaşmış kalplerde, ağlamayan gözdedir. Bu kadar savaş, ağlamasını bilmeyen yöneticilerden çıkıyor. Empati gücümüzle biz toplumun acısını acımız, sevincini sevincimiz olarak gördüğümüz zaman adaletli yöneticiler oluruz ve çözüm üretiriz” diyor. Şahin, sahaya yeni yüzlerle çıkması kendisine artı olarak yansıdığı da gözüküyor.

DSP’NİN ADAYI CELAL DOĞAN

Gaziantep’te muhalefet adayları AKP adayı Şahin’i zorlarken, bu yarışta Şahin’e hatta kazanmaya yakın ismin ise Celal Doğan olduğu görülüyor. Ancak HDP ve CHP oyları ile AKP’nin küskünleri Doğan için önemli. Doğanın bu seçmen kitlesine sahip çıkması ve kendisinin kişisel oylarını 31 marta kadar ne kadarını tutabilir ne kadarını kendi lehine çevirdiğini sandıklar açıldığına göreceğiz. Celal Doğan, şehrin trafik, imar, yapılaşma, su, hava kirliliği gibi önemli sorunları olduğuna vurgu yapıyor. Doğan, huzurlu şehir vurgusu yaparken, “İnsan sevgisi ve demokrasiyi temel ilke olarak kabul edeceğiz. Şehri ve belediyeyi tamamen halka açacağız. Her sorunu yerinde ve mahalle bazlı çözüm üreteceğiz. Gastronomi, kültür, spor alanlarında şehrimizi tekrar cazibe merkezi haline getireceğiz” diyor. Gaziantep’te 1989-2004 yılları arasında Büyükşehir Belediye Başkanı olan Celal Doğan kendisini, “Halk İttifakı’nın adayı” olarak nitelendiriyor.Doğan, bıraktığı Gaziantep’e 15 yıl aradan sonra tekrar aday olurken “Bıraktığım Gaziantep yok olmuş. Suyu şişe suyundan temizdi, şimdi kirlenmiş. Şehrin havası Erzurum yaylalarından daha temiz havaya sahipti, hava kirliliği oranını belirleyen paneller vardı. Şimdi havası kirli, suyu kirli, güvenlik yok, huzur yok. İnsanlar mutsuz” diyor.

MİLLET İTTİFAKININ ADIYI EJDER DEMİR

Gaziantep’te CHP’nin oyları, AKP dönemi dahil hiçbir zaman yüzde 15’in altına düşmedi. Fakat CHP bu gücünü çok iyi kullanamadı. Şehirde her şeye rağmen CHP’nin kemikleşmiş yüzde 15 civarında oyu olmasına rağmen, CHP’nin 31 Mart yerel seçimleri için büyükşehir adaylığını yüzde 6 civarında oyu olan ittifak ortağı İyi Parti’ye kaptırması örgütte hem hayal kırıklığı yarattı, hem de tepkiyle karşılandı. CHP’lilerin bir kısmı İYİ Partili Ejder Demir’i desteklerken, bir kısmı ise Celal Doğan’ın yanında yer alıyor.

Ejder Demir’e göre Gaziantep’in öncelikli sorunlarını başında, Suriyeli mülteciler sorunu, trafik sorunu, imar kirliliği sorunu, hava kirliliği sorunu, işsizlik sorunu ve artan uyuşturucu gibi sorunlar şehrin baştan gelen sorunları arasında yer alıyor. Sanayici ve esnafın durumunun ise iç açıcı olmadığını söyleyen Demirin çözüm önerilerinde birkaçı “Trafikte Gaziantep halkının tamamının şikayet ettiği sola dönüş yasağını kaldıracağız. Gaziantep’i 24 saat yaşanılabilir bir şehir haline getireceğiz. Olimpiyat akademisi projemiz var. Türkiye’de ilk defa olimpiyat sporlarına odaklamış ve bu müsabakalarda büyük başarılar hedefleyen milli sporcular yetiştiren olimpiyat akademisini hayata geçireceğiz. Fikir fabrikası kuracağız, teknoloji ve katma değer üretecek.Uyuşturucu ile mücadele temel hedefimiz olacak” diyor.

SP ADAYI MEHMET İSLAM

Saadet Partisi (SP) Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet İslam, 7 aydan buyana görev yaptığı il başkanlığından istifa ederek partisinin büyükşehir belediye başkan adayı oldu. SP büyükşehir belediye başkan adayı İslam, adil bir seçim olmadığını belirterek, “Bir yandan belediyenin ve iktidarın kaynakları, personel, araç gereç gibi imkânlarını kullanan var, diğer yandan bizim gibi kendi imkanlarıyla seçim çalışmasını yürüten var. Ayrıca bu ülkede basının yüzde 90 ı iktidar yanlısı, muhalefetin sesini duyurmuyor. Onun için adil bir yarış yapılmıyor” diyor.  Gezdikleri yerlerde sokakta karşılaştıkları vatandaşlardan AKP’ye yönelik büyük bir tepki ve yakınmalarla karşılaştıklarını belirtiyor. SP Adayı İslam,vatandaşların sessiz fakat çok tepkili olduğunu bunlara bir ders verme zamanı geldiği yönünde sert eleştiriler aldıklarını söylerken, şehrin ulaşım, otopark, imar gibi önemli sorunları olduğunu ifade ediyor. İnsanlar yeşile hasret. Belediyelerin kentsel dönüşüm adeta rantsal dönüşüme çevrildiğini de ileri sürüyor.

Büyükşehir’de aynı zamanda BTP, Vatan Partisi, TKP nin yanı sıra üç tanede bağımsız aday da seçimlere hazırlanıyor. HDP’nin aday çıkarmaması Doğan’ın şansını artıran bir diğer önemli faktör. Her şeye rağmen halktan gelen tepkilere bakıldığında bu seçim Gaziantep’te AKP için oldukça zor bir seçim olacağa benziyor. YENİ ÇİZGİ

 

2.840 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]