AKP, Gaziantep’te faturayı kime kesecek?

GAZİANTEP- 31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık yüzde 10 oy kaybı yaşayan ve Araban ile Karkamış belediyelerini kaybeden AKP’de gözler şimdi bu düşüşte ve kaybedilen ilçelerde. Araban’dan sorumlu Mehme...

GAZİANTEP- 31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık yüzde 10 oy kaybı yaşayan ve Araban ile Karkamış belediyelerini kaybeden AKP’de gözler şimdi bu düşüşte ve kaybedilen ilçelerde. Araban’dan sorumlu Mehmet Erdoğan ile Karkamış’tan sorumlu Ali Şahin’in genel merkeze bu konuda rapor vermesi bekleniyor. AKP il yönetimi de bu kayıpların baş sorumlusu olarak görülüyor. Genel merkez bu kayıpların faturasını kime keseceği ise seçmenler tarafından merakla bekleniyor.

10’DA 10 HEDEFİ TUTMADI

2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Arabanda 11 bin 263 oy alan AKP’nin başını çektiği Cumhur İttifakı 31 Mart seçimlerinde  8 bin 91 oya geriledi ve başkanlık koltuğunu CHP’ye kaptırdı.

Karkamış’ta aday çıkarmayan AKP,  ittifak kapsamında MHP’li adayı destekledi. Cumhur ittifakı adayı 2 bin 841 oy aldı ve burada ilçede de belediye AKP’den CHP’ye geçti. Aynı ilçede Cumhur İttifakı 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Karkamış’ta 3 bin 464 oy almıştı. Seçim çevrelerine göre Araban ilçesinden milletvekili Mehmet Erdoğan, Karkamış ilçesinden ise Milletvekili Ali Şahin sorumlu. Bu ilçelerde faturanınız kesileceği isim şimdide belli olurken Gaziantep merkezindeki oy kaybı da sorgulanıyor.

Seçimin hemen ardından İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci başkanlığında toplanan Ak Parti İl Yönetim Kurulu seçim sonuçlarının ilk değerlendirmesini yaparken detaylı analiz ve oy düşüşünün nedenlerinin raporlaştırılması kararı aldı. Kaybedilen iki belediye için detaylı bir araştırma yapılacağı kaydedilirken, seçim sürecinde bu iki ilçenin kaybedilmesine zemin hazırlayan hataların belirlenmesi için çalışmaların başladığı öğrenildi. Araban’da meclis üyesi aday listesinin oy kaybında etkili olduğu da gelen bilgiler arasında.

248 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]